Sıkça sorulan sorular

Whois, kayıtlı alan adı sahiplik bilgisi olarak tanımlanır. Bir alan adı kayıt ederken, mali ve idari yöneticinin gerçek kişisel bilgileri ve iletişim bilgilerinin yer aldığı bölümdür. Domain whois bilgilerinde, domain sahibinin adı, soyadı, iletişim bilgileri ve domain kayıt firmasının bilgileri yer alır. Domain whois bilgilerinin ICANN kuralları gereği doğru ve eksiksiz olarak tanımlanması gerekmektedir.

Domain whois sorgulama, daha önce farklı kişiler tarafından kayıt edilmiş alan adının, kayıt tarihi, tescil firması, domain sahibinin adı soyadı ve DNS sunucu bilgilerinin öğrenildiği ücretsiz bir servistir. Domain kime ait olduğu öğrenmek için Vargonen whois sorgulama servisini kullanabilir ve ilgili alan adının gerçek sahibini ve iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Vargonen alan adı whois servisi sayfasında yer alan arama barına, sahiplik bilgisini öğrenmek istediğiniz alan adını yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız. Sistem, ICANN sisteminde yer alan tüm domainler arasında, aramış olduğunuz alan adını sorgular ve bir kaç saniye içinde domain whois bilgilerini listeler. Bu sonuçlar içerisinde, domain’e ait tüm kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Whois gizleme, domain kayıt bilgilerinin kayıt firması paneli üzerinden gizlenmesi işlemdir. Whois gizleme servisi ile alan adı kayıt bilgilerine tanımlamış olduğunuz tüm iletişim bilgileri üçüncü şahıslardan gizlenir. Domain whois gizlemeyi aktif etmek için, kayıt firmanızın paneline giriş yapabilir, ardından ilgili alan adı seçip, panelde yer alan whois gizleme servisini aktif edin.

Bir domain’in kime ait olduğunu, ne zaman kayıt edildiğini, hangi firma üzerinde ve ne kadar süre tescil edildiğini öğrenmek için ücretsiz domain whois sorgulama servisini kullanabilirsiniz. Sorgulama sonucunda alan adı kime ait olduğunu ve diğer tüm bilgileri detaylı olarak hemen öğrenebilirsiniz.

Alan adı whois sorgulama sonucunda çıkan sonuçların doğruluğu kesin değildir. Domain sahibi, adres bilgisi, mail ya da telefon gibi bilgileri güvenlik endişe ile yanlış girmiş olabilir. Ancak, ICANN kuralları gereği whois bilgilerinin tam, eksiksiz ve güncel olması zorunludur. Aksi halde alan adını askıya alma hatta iptal etme durumu söz konusudur. Whois bilgilerinizi nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek için tıklayınız.