WordPress Yönetimi

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

30.03.2023
WordPress web sitenizi özelleştirmek, farklı özellikler eklemek ya da sitenizin yönetimini ve performansını arttırmak için binlerce eklentiden dilediğinizi, WordPress admin paneliniz üzerinden kolayca kurabilirsiniz.
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?
WordPress web sitenize iki şekilde eklent kurabilirsiniz. Eğer daha önce indirmiş olduğunuz bir eklenti dosyası varsa manuel olarak kurulum yapabilirsiniz. Ancak bir eklenti dosyasına sahip değilseniz admin panel üzerinden otomatik kurulum adımlarını takip edebilirsiniz.
 • WordPress Manuel Eklenti Kurulumu
 • 1- WordPress admin panelinize giriş yapınız ve sol menüde yer alan “Eklentiler > Yeni Ekle” adımlarını takip ediniz.
  2- Açılan sayfanın üst kısımında yer alan “Eklenti Yükle” butonuna tıklayınız.
  3- “Dosya Seç” butonuna tıklayarak, cihazınızda daha önce indirmiş olduğunuz eklenti dosyasını seçiniz ve “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız. NOT: Eklenti dosyası .zip formatında olmalıdır.
 • WordPress Otomatik Eklenti Kurulumu
 • 1- WordPress admin panelinize giriş yapınız ve sol menüde yer alan “Eklentiler > Yeni Ekle” adımlarını takip ediniz.
  2- Sayfanın sağ kısmında yer alan eklenti arama alanına, yüklemek istediğiniz eklentinin tam adını ya da alakalı anahtar kelimeleri giriniz. Listelenen eklentilerden, ihtiyacınıza en uygun olan eklentiyi yüklemek için “Hemen Yükle” butonuna tıklayınız.
  Bu işlemlerin ardından, eklenti kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaksınız. Yüklemiş olduğunuz eklentileri, WP Admin panelde yer alan “Eklentiler” sekmesine tıklayarak listeleyebilir, gerekli optimizasyonları yapabilir, kullanmak istemediğiniz eklentileri pasifleştirebilir ya da silebilirsiniz.
  Tüm eklentiler zaman içerisinde güncelleme almaktadır. Zaman zaman bu alana giriş yaparak eklentilerinizi güncelleyebilirsiniz. 
  Önemli Not: Güncellenmeyen eklentiler zamanla we sitenizde performans sorunları yaratabilir, güvenlik zaafiyetleri oluşturabilir ya da uyumsuzluk sorunları nedeni ile web sitenizin düzgün görüntülenmesini engelleyebilir. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için eklentilerinizi güncel tutmanızı tavsiye ederiz.