Destek Kütüphanesi / Windows Sistem Dosyalarının Onarımı

Windows Sistem Dosyalarının Onarımı

System File Checker,  Windows sistem dosyalarında bozulma yada eksik dosya olup olmadığını tarayan bozuk dosyaların ve eksik dosyaların geri yüklenmesine olanak veren Windows işletim sistemi uygulamasıdır.  
SFC çalıştırmak için Powershell yada komut satırını açarak aşağıdaki komutu çalıştırınız.  
sfc /scannow  

windows-guvenlik-ayarlari

İşlem tamamlandıktan sonra Windows işletim sisteminizde sorun yada hata yok ise “Windows Resource Protection did not find any integrity violations.” Yazsını göreceksinizdir.  


sfc /scannow komutu tüm korunan sistem dosyalarını tarar ve bozuk dosyaları windows\System32\dllcache path'inde bulunan önbelleğe alınmış kopyasıyla değiştirir.  


NOT:  Doğrulama %100 tamamlanana kadar bu Komut İstemi penceresini kapatmayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra tarama sonuçları gösterilir. 


Eğer işletim sisteminizde sorun var ise “Windows Resource Protection could not perform the requested operation” yazısını göreceksinizdir.  

windows-guvenlik-ayarlari

Windows Resource Protection could not perform the requested operation çıktısı ile karşılaştığınız da sisteminizi safe mode olarak başlatınız. Bu sorunu çözmek için, SFC taramasını güvenli modda gerçekleştirmeden windows\WinSxS\Temp dizininde PendingDeletes ve PendingRenames klasörlerinin bulunduğundan emin olun. 


Safe mode da powershell yada komut satırını çalıştırarak tekrar sfc /scannow komutunu uygulayınız. 
Tarama sonrası “Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired” yazısını göreceksiniz. Bu işleminizin başarı ile tamamlandığını, arızalı olan dosyaların onarıldığını belirtecektir.  
“Windows Resource Protection found corrupted files, but some could not” bu yazı ile karşılaştıysanız taramanın bittiğini ancak onarılamayan dosyalar olduğunu belirtiyor bu durumda windows\Logs\CBS\CBS.log dizinine giderek logları incelemenizi ve sorunlu olan dosyayı tespit etmenizi ve düzgün çalışan bir kopyası ile değiştirmenizi öneririm.  


Bu işlemleri gerçekleştimek için en doğru iki yöntem mevcuttur. Birincisi İşletim sistemi kurulum medyanız ile sistemini boot ederek açınız ve repair modu seçiniz. Bu bölümden sistemi komut satırında başlatarak eksik dosyayı ilgili dizine kopyalayınız. Yada safe mode sisteminizi açarak aynı işlemi gerçekleştirmenizdir.