Destek Kütüphanesi / Windows Server Disk Kontrolü

Windows Server Disk Kontrolü

Windows serverlarda disk kontrolü için ilgili sunucuda Tree Size programını çalıştırmanız gerekmektedir. Programın portable halini internet üzerinden veya Vargonen teknik destek ekibinden talep ederek ulaşabilirsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra aşağıdaki şekilde bir ekran karşınıza açılacaktır. Bu ekranda sol üst menüde bulunan “Select Directory” simgesine tıklayın ve ardından “Drives” bölümünden tarama yapmak istediğiniz sürücüyü seçiniz.

windows disk kontrol

Seçim tamamlandıktan sonra disk boyutuna göre tarama devam edecektir. Sonlanmasının ardından orta bölümde sürücü içerisindeki tüm dizin yapısı ve karşılığında ayrılmış sütünlarla ihtiyacınız olan bilgiler verilmektedir.

windows server disk kontrol

Burada bulunan sütünların açıklamaları aşağıdadır;


Name — Dizin ismi
Size — Dizin boyutu
Allocated —İlgili dizin için diskte ayrılmış boyut
Files — Dizin içerisinde bulunan toplam dosya miktarı
Folders — Dizin içerisinde bulunan toplam dizin miktarı
% of Parent — Taranan sürücü üzerinde yüzdelik olarak kapladığı alan
Last Modified — Son düzenlenme tarihi

Allocated veya Size sütünu artan olarak sıralandığı zaman Name sütünunda dizinler boyutlarına göre sıralanacaktır. Sol bölümde bulunan ok işaretini kullanarak dizinlerin içerisindeki dizinleri ağaç yapısı şeklinde görüntüleyebilrsiniz

windows server disk yönetimi

Temizleyeceğiniz dosyalarının kararını verirken dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Özellikle işletim sistemi dosyaları, mail kutularının bulunduğu dizinler , web sitelerinin bulunduğu dizinlerin ayrımının özenle yapılması gerekmektedir. Bu ayrımı yapamıyorsanız sistem yöneticilerinizden destek almanızı tavsiye ederiz.

Temizlenecek dosyaların kararı verildikten sonra uygulamanın sizlere çıkardığı dizin yapısından faydalanarak dosya pathlerine ulaşabilir ve temizlik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.