Alan Adı (Domain) Yönetimi

Whois Sorgulama Nedir?

30.03.2023
Whois Sorgulama Nedir?
Domain whois sorgulama, daha önce farklı kişiler tarafından kayıt edilmiş alan adının, kayıt tarihi, tescil firması, domain sahibinin adı soyadı ve DNS sunucu bilgilerinin öğrenildiği ücretsiz bir servistir. Domain kime ait olduğu öğrenmek için Vargonen whois sorgulama servisini kullanabilir ve ilgili alan adının gerçek sahibini ve iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.
Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?
Vargonen alan adı whois servisi sayfasında yer alan arama barına, sahiplik bilgisini öğrenmek istediğiniz alan adını yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız. Sistem, ICANN sisteminde yer alan tüm domainler arasında, aramış olduğunuz alan adını sorgular ve bir kaç saniye içinde domain whois bilgilerini listeler. Bu sonuçlar içerisinde, domain’e ait tüm kayıt bilgilerine ulaşabilirsiniz. Whois Sorgulama sayfası üzerinden, alan adı whois bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.
Whois Gizleme Nedir? Nasıl Yapılır?
Whois gizleme, alan adı kayıt bilgilerinin kayıt firması paneli üzerinden gizlenmesi işlemdir. Whois gizleme servisi ile alan adı kayıt bilgilerine tanımlamış olduğunuz tüm iletişim bilgileri üçüncü şahıslardan gizlenir. Domain whois gizlemeyi aktif etmek için, kayıt firmanızın paneline giriş yapabilir, ardından ilgili alan adı seçip, panelde yer alan whois gizleme servisini aktif edin.