Destek Kütüphanesi / VPS Sunucu Nedir? Cloud Server'dan Farkı Nedir?

VPS Sunucu Nedir? Cloud Server'dan Farkı Nedir?

VPS sunucu (Virtual Private Server) bir fiziksel sunucu içerisinde, farklı sanallaştırılma araçları kullanılarak oluşturulmuş sanal sunucular olarak tanımlanır. VPS server, bir ana sunucu üzerinden aynı RAM ve disk’leri kullanarak servis sağlar.

VPS sunucular, ana makineye bağlı olarak çalışır ve RAM, işlemci gibi donanımlar yazılımsal olarak paylaştırılır. VPS server hizmetinizin barındırıldığı ana makine üzerinde RAM ya da işletim sisteminde bir sorun olduğunda bundan tüm VPS sunucu hizmetleri etkilenir.

VPS Server mı Cloud Server mı?

VPS sunucu, cloud server hizmetlerine göre biraz daha eski bir sunucu teknolojisidir. Gelinin noktada kullanıcılar artık daha esnek kaynak yönetimine sahip ve yüksek performans sunan bulut sunucu servislerine ilgi göstermektedir.

VPS Server ile Cloud Server Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • VPS sunucular, servis verdikleri fiziksel ana makinelerin RAM ve işlemcisini kullanırlar. Ana makinedeki RAM ve işlemci hatalarında doğrudan tüm VPS’ler bundan etkilenir. Bulut sunucularda ise tüm kaynaklar size özel olarak verilir. Ana sunucuda ya da aynı makinede bulunan diğer bulut sunucu servislerinde oluşacak bir teknik sorun ya da yazılımsal bir hata sizin sunucunuzu kesinlikle etkilemez. Cloud sunucu teknoloji ile oluşturulan sunucular birbirinden tamamen bağımsız çalışır.
  • VPS server satın aldığınızda ve projenizin kaynak ihtiyaçları arttığında yeni bir kiralık sunucu servisine geçiş yapmanız gerekmektedir. Ancak cloud sunucular cluster alt yapısı ile çalışır ve kaynak ihtiyaçlarınıza göre disk ya da RAM’leri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu özellik size çok daha uygun maliyetler ile en iyi performansı sunar.
  • Ana sunucuda gerçekleştirilecek bakım işlemleri ya da sistem güncellemelerinde VPS sunucu servisinin kapatılması gerekir. Bulut sunucular ise bu tür çalışmalardan etkilenmez ve işlem sırasında bile çalışmaya devam ederek, proje devamlılığını korur.
  • Cloud sunucularda network alt yapısı farklı olduğundan, dışarıdan gelecek saldırılardan etkilenmez. VPS server hizmetinde ise sunucuya gelen saldırılar tüm VPS hizmetlerini etkiler.

Siz de işlemenizin ya da bireysel web projelerinizn sunucu ihtiyaçlarını daha yüksek performans ve ekonomik çözümler sunan Cloud Server servislerini tercih edebilirsiniz.