Destek Kütüphanesi / Spam Trafik Nedir? Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam Trafik Nedir? Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam trafik, web sitelerine botlar aracılığı ile gönderilen oturum istekleridir. Sitenize gelen spam trafik, hosting hizmetiniz kapsamındaki trafik miktarını arttırabilir ve bu durum hizmetiniz yavaşlamasına neden olabilir (sınırsız trafik özelliği olan paketler hariç). Ayrıca, gelen trafiğin Google tarafında bir değeri olmadığı için sitenizin SEO çalışmalarını da zararı olacaktır.

Spam Trafik Nasıl Anlaşılır?

Spam trafik gönderen kaynağı tespit etmek için bir kaç farklı yöntem vardır. İlk olarak web sitenizi Google Analytics’e bağlayarak, web sitenize gelen tüm trafiği ölçümlemeniz gerekmektedir. Sitenize gelen spam trafiği tespit etmek için Analytics hesabınızda sırası ile; Edinme > Tüm Trafik > Kanallar sekmesine tıklayınız.

Spam trafik sağlayan siteler, "Other" kanalı içerisinde gösterilir. Other’a tıklayınız ve bu listede yer alan siteleri ve IP adreslerini inceleyiniz. 

Web sitenize gelen trafiğin spam olduğunuz tespit etmek için şu detayları inceleyebilirsiniz;

  • Sitede kalma oranı %95’in üstünde olanlar
  • Sayfa/Oturum 1.00 olanlar
  • Sitede kalma süresi 1 ila 3 saniye arasında olanlar
  • Anlamsız kelimelerde oluşan domainler
  • Sadece IP adresi olarak görünen kaynaklar

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Web sitenize gelen spam trafiği cPanel üzerinden engelleyebilirsiniz. 

MyVargonen kontrol panelinize giriş yaptıktan sonra “Hosting Panel Giriş” butonuna tıklayınız ve cPanel’e bağlanınız. cPanel anasayfası üzerinde “Güvenlik” sekmesinin altında “IP Engelleyici” seçeneğine tıklayınız.

spam-trafik-engelleme

Açılan sayfada, “IP Adresi veya Etki Alanı” kısmına spam trafik yapan alan adını ya da IP adresini yazınız ve “Ekle” butonuna tıklayınız.

spam-trafik-nasil-engellenir

Bu işlemlerin ardından, web sitenize gelen spam trafik başarılı bir şekilde engellenmiş olacaktır. Engellediğiniz spam trafik kaynaklarını sayfanın alt kısmında yer alan listede görüntüleyebilirsiniz.

cpanel-spam-trafik-engelleme