WordPress Yönetimi

LiteSpeed Cache Optimizasyonu WP Site Hızlandırma

05.04.2023
Wordpress sitenizin daha hızlı yüklenmesi adına “LiteSpeed Cache” uygulamasını kullanabilirsiniz. Tema ve eklentilerin sorgu sayısının fazla olması ve veritabanı yükü oluşturması sitenin cevap verme süresini artırabilir. “LiteSpeed Cache” gibi cache eklentileri bu noktada sizlere büyük kolaylık sağlayabilir.
“LiteSpeed Cache” optimizasyonu için aşağıdaki şekilde yapılandırma sağlayabilirsiniz.
WordPress admin paneline giriş yapalım. Sol bar içerisindeki “LiteSpeed Cache > Settings” sekmesine gelelim. Eklentiyi aktif edelim ve “Show Advanced Options” basalım.
LiteSpeed Cache'i aktifleştirdikten sonra, WordPress site hızlandırma adımlarına geçmek için aşağıdaki optimizasyon özelliklerini kullanabilirsiniz.
1- Cache Optimizasyonu
Web sitenize gelen kullanıcılar, sitenize geldiğinde tarayıcı cache'ini kullanarak bir sonraki sitenizin çok daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. 
2- Purge Optimizasyonu
3- Optimize - CSS ve JS Sıkıştırma
Web sitelerinde performansa etki eden en önemli kriterlerden bir tanesi CSS ve JS'lerdir. Sayfa ilk açılışında çok fazla CSS ya da JS varsa, bu durum site ilk açılış hızını olumsuz etkiler. Tüm SEO araçlarında CSS ve JavaScript'lerin sıkıştırılması öneri en baştadır. Siz de WordPress site hızlandırma çalışmalarınızda LiteSpeed Cache'in Optimze özelliğini kullanarak, tüm CSS ve Java Scriptlerini küçültebilirsiniz. 
4- Tuning Optimizasyonu
WordPress site hızlandırma adımlarında bir diğer konu da CSS ve JS combine işlemleridir. LiteSpeed Cache Tuning sekmesi altında bu işlemleri yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz combine özelliklerini pasif yapmanızdır. Combine özelliği bazı durumlarda sitenin CSS ve JS yapısını bozabilmektedir.
5- Media Optimizasyonu
Media optimizasyonu sekmesinde en önemli özellik, Lazy Load özelliğidir. Lazy Load, web siteniz ya da sayfalarınız açılırken, "sadece ekranda görünen görsellerin yüklenmesini" sağlar. Özellikle e-ticaret siteleri ve yüksek görsel kullanımı olan blog siteleri için oldukça faydalı bir özelliktir. Sayfa aşağı doğru scroll edildikçe, görselleri yükler ve tek seferde onlarda görselin yüklenmesini engelleyerek, site açılış hızına doğrudan etki eder.
6- Image Optimization
WordPress site hızlandırma çalışmalarında görsellerin optimize edilmesi büyük öneme sahiptir. Yüksek çözünürlükte ve boyutlardaki görseller sitelerin yavaş açılmasında başlıca etkenlerden biridir. LiteSpeed Cache "İmage Optimization" özelliği ile sitenizde yer alan tüm görselleri sıkıştırarak boyutlarını küçültebilirsiniz. Böylece WordPress web sitenizin çok daha hızlı açılması sağlayabilirsiniz.
Site hızı, Google arama sonuçlarında sitenizin yükselebilmesini en çok etkileyen SEO kriterlerinden biridir. Hatta en önemlisidir diyebilirsiniz. LiteSpeed Cache'in gelişmiş özelliklerini kullanarak, Wordpress web sitenizi, Google'ın istediği özelliklere göre optimize edebilirsiniz. Bu çalışma ile siteinizi Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlayabilir, daha fazla ziyaretçi kazanabilir ve en önemlisi de hızlı çalışan bir web sitesi ile çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. 
WordPress alt yapısına sahip web projeleriniz için WordPress için özel olarak optimize edilmiş sunucular üzerinden servis sağlayan WordPress Hosting paketleri ile hem çok daha uyumlu ve hızlı web siteleri açabilir hem de ücretli bir servis olan LiteSpeed Cache'e ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz.