SSL Sertifikası Yönetimi

Let's Encrypt Nedir Ücretsiz SSL Kurulumu

30.03.2023
Let’s Encrypt, kar amacı gütmeyeden ve Internet Security Research Group tarafından desteklenen ücretsiz SSL sertifikası servisidir. Let’e Encrypt’i cPanel ve Plesk Panel üzerinden tek tıkla kolayca kurabilirsiniz. 
Security Research Group, 2015 yılında kurulmuştur ve dünyanın en önemli firmalarından olan Cisco, Mozilla ve Electronic Frontier Foundation ortaklığı ile finanse edilmektedir.
Let’s Encrypt ücretsiz SSL sertifikasını yükledikten sonra her üç ayda bir otomatik olarak yenilenir. Özellikle Google’ın SSL sertifikası olmayan web sitelerini “Güvensiz” olarak işaretlemeye başlamasının ardından önem kazanmıştır. Let’s Encrypt ile web sitenizi http’den https’e geçerek ziyaretçilerinize daha güvenli bir web sayfası deneyimi yaşatabilir, sitenizin Google arama sonuçlarında yükselmesini sağlayarak organik trafiğinizi arttırabilirsiniz.
Let’s Encrypt’in Diğer SSL Sertifikaları ile Farkı Nedir?
  • Tüm SSL sertifikaları yıllık olarak alınır, ancak Let’s Encrypt 3 aylık olarak kurulur ve her 3 ayda bir otomatik olarak yenilenir.
  • Ücretli SSL sertifikalarında, SSL’den kaynaklı oluşabilecek sorunlara karşı 10 bin $ ile 2 milyon dolar arasında değişen garanti teminatı bulunur. Ancak Let’s Encrypt’te herhangi bir güvence bedeli bulunmamaktadır.
  • Not: Kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaştığı siteler, online ödeme sistemine sahip e-ticaret siteleri ve kurumsal web siteleri için önerilmemektedir. Bu tür siteler için yüksek şifreleme özelliği olan ve garanti teminatı bulunan Comodo Positive SSL, Comodo EV SSL, Rapid SSL ya da Geotrust SSL sertifikaları önerilmektedir.