Alan Adı (Domain) Yönetimi

Whois Gizleme (ID Koruma) Nedir?

30.03.2023
ID koruma (whois gizleme), alan adlarının whois bilgilerinin 3. Kişiler tarafından görünmesini engelleyen whois gizleme (sahiplik bilgisi gizleme) hizmetidir.
ICANN kuralları gereği alan adı sahiplik bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde tanımlanması gerekmektedir. Alan adı kayıt ettiğinizde tanımladığınız kişisel bilgiler, whois sorgulaması yapıldığında herkes tarafından görünebilir durumdadır. Whois bilgilerinde yer alan isim, soyisim, adres, telefon ve mail adresi gibi gizlilik gerektirecek kişisel bilgilerinizin görünmesini engellemek amacı ile ID koruma (whois gizleme) özelliğini, kontrol paneliniz üzerinden aktifleştirebilirsiniz.
Whosi Gizleme Neden Önemlidir?
Whois bilgilerinizde yer alan kişisel bilgileriniz ile kötü amaçlı kişilerin size maddi ve manevi zararlar verebilir. Whois bilgilerinizde yer alan mail adresiniz spam amaçlı kullanılabilir. Bu spam mailler ile e-posta hesabınızın bulunduğu cihazlara virüs gönderimi ile dosyalarınız zarar görebilir. Psihining (kimlik avı) saldırsı yapılabilir. Alan adını sizden almak için baskı yapılabilir. Bunların dışında açık adresiniz üzerinden size kolaylıkla ulaşılabilir. Bu şekilde kötü durumlar ile karşılaşmamak için ID koruma (whois gizleme) hizmetinden faydalanabilirsiniz.
Alan Adı Whois Bilgileri Nasıl Gizlenir?
Vargonen domain kontrol paneli üzerinden, ilgili alan adınızı seçiniz ve açılan sayfada yer alan “Whois Gizleme” özelliğini aktifleştirebilirsiniz.