Web Hosting Yönetimi

FTP Hesabıma Nasıl Girebilirim?

05.04.2023
FTP hesapları, web dosyalarınızın bulunduğu alanlardır. Barındırma hizmetinize bağlı FTP hesabına giriş yaparak, dosyalarınızı yükleyebilir, mevcut dosyalarınız üzerinde güncelleme yapabilirsiniz. FTP bağlantısı için en çok kullanılan FTP programı FileZilla’dır. 
FTP Hesabına Nasıl Giriş Yapılır?
1- cPanel hesabınıza giriş yapınız ve “Dosyalar” alanında yer alan, “FTP Hesapları” sekmesine tıklayınız.
İlk olarak bilgisayarınıza FileZilla programını kurmanız gerekmektedir. FileZilla programını buradan indirebilirsiniz. 
2- Açılan sayfanın alt kısımda daha önce oluşturulan FTP hesaplarını görebilirsiniz. Bağlanmak istediğiniz FTP hesabının yanında bulunan “FTP İstemcisini Yapılandır” seçeneğine tıklayarak, FTP bilgilerinize erişim sağlayabilirsiniz.
3- FTP bilgilerine erişim sağladıktan sonra, FileZilla FTP programını açınız ve aşağıdaki alanlara, gerekli bilgileri giriniz ve ardından “Hızlı Bağlan” butonuna tıklayınız.
Tüm bilgileri doğru ve eksiz olarak girdiğinizde, FTP hesabınıza erişim sağlanacaktır.
FTP Hesabımın Şifresini Nasıl Öğrenebilirim?
FTP hesabınıza bağlanmak için sunucu adı, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi biliyor olmanız gerekmektedir. Sunucu adı ve kullanıcı adı bilgilerini üst kısımdaki anlatımda bulabilirsiniz. FTP şifre bilginize ulaşmak için;
FTP şifre bilginizi unuttuysanız eğer yeni bir şifre oluşturmanız gerekmektedir.
cPanel’e giriniz ve ardından FTP Hesapları sekmesine tıklayınız. Sayfanın alt kısımda yer alan FTP hesaplarının yanında yer alan, “Şifre Değiştir” sekmesine tıklayınız ve yeni şifrenizi oluşturunuz.