Alan Adı (Domain) Yönetimi

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

07.04.2023
Domain transferi işlemleri iç transfer ve dış transfer olarak ikiye ayrılmaktadır. İç transfer, aynı domain firması üzerinde bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya transfer edilen domain işlemleridir. Dış transfer ise bir domain kayıt operatöründen, farklı bir domain kayıt operatörüne transfer işlemlerini kapsamaktadır. 
Domain transferinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için;
 • Domain transfer kilidinin kapalı olmalıdır.
 • Domain kayıt ve yenileme işleminden sonra 60 gün geçmiş olmalıdır.
 • Tescil bitiş süresi 7 günden fazla olmalıdır.
 • Alan adı aktif periyotta olmalıdır.
 • Whois bilgilerinin tam ve eksiksiz olarak tanımlanmış olması gerekmektedir.
 • Domain Transfer Adımları Nelerdir?
  Alan adınızı farklı bir firmadan Vargonen’e transfer etmek istediğinizde aşağıdaki domain transfer adımlarını takip edebilirsiniz.
  1- Mevcut alan adı kayıt firmasında bulunan kontrol panelinize giriş yaparak, transfer etmek istediğiniz alan adı için transfer kodu talep ediniz. Bu alan eğer panel üzerinde mevcut değil ise destek talebi ya da telefon ile mevcut domain firmanıza ulaşarak transfer kodu talebinde bulunabilirsiniz.
  2- Vargonen domain transfer sayfası üzerinden transfer etmek istediğiniz alan adını yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız. Domain sorgulama sonuçlarında yer alan “Transfer Kodu” alanına, mevcut domain kayıt firmasından aldığınız transfer kodunuzu giriniz ve “Sepete Ekle” butonuna tıklayınız.
  3- Domain transfer ücretini ödemenizin ardından transfer işlemi başlayacaktır.
  4- Alan adı kayıt bilgilerinizde tanımlamış olduğunuz e-posta adresinize transfer işlemi için bir onay maili gelecektir. Gelen maili onayladığınız takdirde alan adı transfer işleminiz 2-7 gün içerisinde tamamlanmış olacaktır.