Alan Adı (Domain) Yönetimi

Domain Nedir? Alan Adı Nasıl Kaydedilir?

10.04.2023
Domain, bir web sitesinin internetteki adresidir. Domain Türkçe karşılığı alan adıdır. Tüm alan adları bir IP adresinden oluşur. Örneğin, vargonen.com 178.18.193.9 IP adresinden oluşmaktadır. Domain adreslerinin daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için IP adresleri günümüzdeki şekilde kayıt edilmektedir. 
Kullanıcılar, web sitenizi ziyaret etmek istediklerinde Google Chrome, Opera, FireFox, Safari gibi tarayıcılarda yer alan adres çubuğuna web sitenizin alan adını yazarak ulaşabilir. 
Alan Adı (Domain) Kayıt Süresi Ne Kadardır?
Alan adları 1-10 yıl arasında kayıt edilebilmektedir. Web projenizin bütçesine ya da ihtiyacınıza göre 1 ila 10 yıl arasında alan adınız kayıt edebilirsiniz. 
Domain Nasıl Kayıt Edebilir?
Öncelikle, vargonen web sitesi üzerinde yer alan domain sorgulama sayfasına giriş yapınız. 
Ardından, domain sorgulama alanına kayıt etmek istediğiniz alan adını yazınız ve “Sorgula” butonuna tıklayınız.
Birkaç saniye içinde sonuçlar sayfada listelenecektir. Sorgulama yaptığınız alan adı müsait ise “Sepete Ekle” butonuna tıklayınız. Sepet sayfasında alan adınızın tescil süresini belirleyiniz.
Son aşamada alan adınız için kredi kartı ya da havale ile ödeme yapınız. Ödeme işlemeni gerçekleştirdiğiniz anda alan adı artık sizindir.
NOT: Vargonen kontrol panelinde yer alan “Domain Yönetimi” alanına bir kaç dakika içinde yansır ve alan adınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Kayıt Edilen Alan Adını Bir Başkası Alabilir mi?
Alan adını tescil ettikten sonra tamamen sizin kullanımınıza aittir ve başkaları tarafından kayıt edilemez. Bu konuda bazı istisnalar yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kanunları tarafından yasaklanmış alan adları (adult, kumar, bahis) kayıt edilse bile iptal edilebilir. Ayrıca kişi, kurum ve kuruluşlara hakaret içeren alan adları için de iptal işlemi yapılabilir. Son olarak marka tescil ihlallerinde de kayıt ettiğiniz domain, marka tescilini elinde bulunduran kişi ya da kurumlara aktarılır.