Alan Adı (Domain) Yönetimi

Domain Kime Ait Olduğunu Nasıl Bulabilirim?

30.03.2023
Domain Kime Ait?
Bir domain’in kime ait olduğunu, ne zaman kayıt edildiğini, hangi firma üzerinde ve ne kadar süre tescil edildiğini öğrenmek için ücretsiz domain whois sorgulama servisini kullanabilirsiniz. Sorgulama sonucunda alan adı kime ait olduğunu ve diğer tüm bilgileri detaylı olarak hemen öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri görebilmeniz için domain sahibinin whois bilgilerini gizlememiş olması gerekmektedir.
Whois Sorgulama sayfasına giriş yaparak, alan adı whois bilgilerini görüntüleyebilir, alan adı sahibi ile iletişime geçebilir, Name Server bilgilerinin hangi hosting firması üzerinde olduğunu görebilir, domain yaşını öğrenebilir, bir sonraki yenileme süresi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
Whois Sorgulama Ne İşime Yarar?
Whois sorgulama işlemi yaparak;
  • İlgi duyduğunuz alan adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.
  • Satın almak istediğiniz alan adı için domain sahibi ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Alan adının bitiş süresini öğrenerek, boşa düştüğünde satın alabilirsiniz.
  • Ziyaret ettiğiniz web sitesinin hangi ülke ve hosting firmasından yayın yaptığını öğrenebilirsiniz.
  • Alan Adı Whois Bilgileri Doğru mudur?
    Alan adı whois sorgulama sonucunda çıkan sonuçların doğruluğu kesin değildir. Domain sahibi, adres bilgisi, mail ya da telefon gibi bilgileri güvenlik endişe ile yanlış girmiş olabilir. Ancak, ICANN kuralları gereği whois bilgilerinin tam, eksiksiz ve güncel olması zorunludur. Aksi halde alan adını askıya alma hatta iptal etme durumu söz konusudur.