Destek Kütüphanesi / DNS Değiştirme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

DNS Değiştirme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

DNS değiştirme ve domain DNS yönlendirme için Yenilenen MyVargonen Kontrol Paneli'ni kullanabilirsiniz. Açılımı Domain  Name System (Alan İsimlendirme Sistemi) olan DNS, kolay anlaşılabilir makine ve alan isimleriyle makine IP adresleri arasında çift taraflı dönüşümü sağlayan yapıya verilen isimdir. Ağ üzerinden gelen alan adı veya IP sorgularına yanıt vermek ana amacıdır.

 Sizlerle, panel üzerinden DNS ayar değiştirme işlemini yapacağız.

  • Öncelikle Vargonen yönetim panelinize giriş yapınız. Giriş bilgilerinizi hatırlamıyorsanız, sayfamız üzerinden kayıtlı e-posta adresinizi kullanarak güncelleme yapabilirsiniz. 

DNS Değiştirme

  • Giriş sağladıktan sonra panel üzerinden “DNS Yönetimi” butonuna tıklayınız.

DNS Ayar Değiştirme

  • DNS ayar değişikliği yapılacak alan adı yanında bulunan “Görüntüle” butonuna tıklayınız.

DNS Ayarları Değiştir

  • Açılan sayfadan mevcut DNS kayıtlarının tamamını görüntüleyeceksiniz. Yeni bir kayıt girilmesi gerekiyorsa, kayıt türünü A,CNAME,MX,SRV,URL301,TXT) seçtikten sonra ilgili alanları doldurup “Ekle” butonuna basmanız yeterlidir. Girilen kaydın devreye girmesi 30-120 dakika sürebilmektedir.

DNS Nasıl Değiştirilir

  • Mevcut olan bir kaydı güncellemeniz gerekiyorsa, ilgili kaydın yanında bulunan “Güncelle” butonuna tıklamanız ve açılan sayfadan gerekli değişikliği yaptıktan sonra “Güncelle” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

DNS Ayar

DNS ayar değiştirme işlemi için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Alan adınızı farklı firmada bulunan hosting  paketinize yönlendirme ya da mail hizmetinizi farklı bir firmadan almak istediğinizde domain DNS yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Alan adı DNS güncelleme konusunda bir sorun yaşarsanız 0850 660 00 99 numaralı telefondan ya da [email protected] mail adresinden teknik ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.