Web Hosting Yönetimi

cPanel Tam Yedek Nasıl Alınır?

05.04.2023
Web sitesi açmak, içerik oluşturmak ve yönetimini sağlamak zaman alan ve aynı zamanda maddi değeri olan işlerdir. Bu nedenle yapılan çalışmaların ve harcanan bütçenin garanti altına alınması için “Yedekleme” büyük öneme sahiptir. Kullanıcı bazlı hatalar ya da sunucu kaynaklı oluşabilecek muhtemel sorunlarda veri kayıpları yaşanabilir. Ancak düzenli yedek alınarak, bu riskler büyük oranda engellenebilir.
Web site yedeğini almak için cPanel’de bulunan “Tam Yedek” özelliğini kullanabilirsiniz. 
1- My Vargonen’e giriş yaparak, yedek almak istediğiniz web hosting servisinizi seçiniz ve cPanel’e bağlanınız.
2- “Dosyalar” bölümünün altında yer alan “Yedekleme” sekmesine tıklayınız.
3- “Download a Full Account Backup” butonuna tıklayınız.
4- “Yedekleme Hedef Yeri” olarak “Giriş Dizini”ni seçiniz. Bu şekilde alacağınız web sitesi yedeği sitenizin kurulu olduğu FTP alanında ana dizine eklenecektir.
Yedekleme işlemi tamamlandığında, sitenizin FTP alanına bağlanarak, yedek dosyanızı kendi bilgisayarınıza indirebilir ya da bulut backup uygulamalarından birine (Google Drive, OneDrive..vb) yükleyebilirsiniz.
NOT: Vargonen hosting paketlerinde “Ücretsiz Yedekleme” özelliği ile siteleriniz ve tüm verileriniz paket özelliklerine göre farklı periyotlarda düzenli olarak yedek alınmaktadır. Olası bir sorunda, web sitenizi geriye dönük yedeklerini yükleyebilir ve veri kaybetme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.