Alan Adı (Domain) Yönetimi

Alan Adı Yaşam Periyotları

30.03.2023
Alan adınızı kayıt öncesi ve sonrasında farklı periyotlara sahiptir. Domain yaşam periyorları dünyadaki tüm alan adlarının yönetimini gerçekleştiren ve bağımsız bir kuruluş olan ICANN tarafından belirlenmektedir. Yaşam periyodu her alan adı uzantısı için farklılık göstermektedir. Dünyanın en çok tercih edilen alan adı uzantıları olan .COM, .NET ve .ORG için tüm bu süreç aynı şekilde gerçekleşmektedir.
Sahip olduğunuz alan adı için yaşam periyodu şu şekildedir;
1- Available (Kayıt Edilebilir) Periyod
Availble periyot, kayıt edilmeye müsait olan dönemdir. 
2- Active (Aktif) Periyot
Aktif periyot, sahip olduğunuz domain’in kayıt süresi boyunca geçerli olan periyottur. Bir alan adını 3 yıl süre ile kayıt ettiyseniz, active periyot 3 yıl boyunca devam eder ve başkaları tarafından bu alan adı kayıt edilemez.
3- On Hold (Askıda) Periyotu
Alan adı tescil süreniz bittiğinde, on hold periyodu başlar. Bu dönemde alan adı hala sizindir, ancak aktif olarak kullanıma kapalıdır. Bu periyot 40 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde alan adınızı, standart yenileme fiyatları üzerinden yenileyebilir ve aktif bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.
4- Redemption (Rehinde) Periyotu
Rehinde periyodu, 40 günlük askıda periyodunun ardından başlayan süreçtir. Bu süreçte alan adınızı, kayıt firmanız tarafından belirlenen ceza bedelini 30 gün içinde ödeyerek yenileyebilirsiniz.
5- Pending Delete (Silinme) Periyotu
Silinme periyotu 5 günlük bir süreçtir. Yenileme yapmayan alan adları bu periyotta satın alınamaz ve yenileme işlemi yapılamaz. 5 günün sonunda alan adı silinerek yeniden kayıt edilebilir duruma gelir.