You are currently viewing Yeni Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Güncel verilere göre dünya çapında 2 milyar kullanıcısı olan platform, on yılı aşkın süredir popülerliğini sürdürüyor. Facebook açmak, günümüzde her yaştan kullanıcı için olmazsa olmaz görülüyor. Herkesin bir telefon numarası olması gibi bir Facebook hesabı da bulunuyor.

Facebook Nedir?

Facebook, bireysel kullanıcıların ve işletmelerin açtıkları hesaplar veya sayfalar aracılığıyla paylaşım yaptıkları bir sosyal ağ olarak tanımlanıyor. Video, fotoğraf, durum iletileri paylaşılan, başkalarının paylaşımlarına yorumlar, beğeniler bırakılabilen platform, tüm dünyada kullanılıyor. Facebook yükleme ile uygulama olarak mobil cihazlarda kullanılabiliyor, web sitesi aracılığıyla da ağa girilebiliyor.

Facebook Nedir?

Tamamen ücretsiz olan sosyal ağda, Facebook açmak istiyorum diyen herkesin, yalnızca kayıt olması yetiyor. Kişiler güvenlik ayarlarını kendileri yaparak, dilerlerse paylaşımlarını kısıtlayabiliyor. Facebook paylaşımlarınızı yalnızca arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilir veya herkese açık hale getirebilirsiniz. Kendi çevrenizle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz platformu, yeni insanlarla tanışmak ve haberleşmek için de tercih edebilirsiniz.

Facebook giriş yapan her kullanıcıdan yalnızca bir profil oluşturmasını istiyor. Profil bilgileri, fotoğrafları ile tamamlanan profillerin ardından her kullanıcı, hiçbir satın alma yapmadan, ücret ödemeden, paylaşım yapmaya başlıyor. Kişiler kendi arkadaşlarını ekleyerek, ilgi alanlarına uygun sayfaları beğenerek sürekli olarak başkalarının paylaşımlarını görüyor. Böylece iletişim sağlanıyor.

Facebook Neden Kullanılır?

Facebook’un kuruluşundaki amacın, bir grup insanın eski okul arkadaşlarını bulması, onlarla iletişime geçmesi olduğu biliniyor. Günümüzde ise amaç iletişim ve sosyal paylaşıma evrilmiş durumda. İnsanlar yalnızca okul arkadaşlarıyla değil, tanıdıklarıyla, sevdikleriyle, benzer hobileri olan, aynı şeylere ilgi duydukları kişilerle paylaşımlarda bulunuyor.

Facebook Neden Kullanılır?

Profesyonel hesaplar ve sayfalar aracılığıyla yapılan paylaşımlar sayesinde Facebook ticari amaçla da kullanılabiliyor. Facebook üzerinden ilanlar açılarak satış yapılabiliyor, reklamlar aracılığıyla markanın erişim alanı genişletilebiliyor. Sosyal paylaşım sitesi, bugün milyarlarca bireysel ve kurumsal hesabın paylaşımlarıyla, video, fotoğraf, haber, metin gibi milyarlarca verinin akışına sahne oluyor.

Facebook’un Kuruluş Hikayesi

Facebook’un kuruluşu 4 Şubat 2004 tarihine dek uzanıyor. Harvard Üniversitesi’nde okuyan Mark Zuckerberg adlı bir öğrenci tarafından The Facebook adıyla kurulan platform, öğrenciler arasındaki iletişimi mümkün kılıyordu. Kısa sürede Harvard öğrencileri arasında popülerleşen, okulun sınırlarını aşan The Facebook, bir süre sonra bölge eyaletlerinde ardından tüm Amerika’da kullanıldı.

Facebook'un Kuruluş Hikayesi

İlk zamanlarda üyeler yalnızca bağlı oldukları okulların uzantısını taşıyan mail adresleriyle üye olabiliyordu. Bu nedenle yalnızca öğrencilerin kullanımına açıktı. Liselerin ve büyük şirketlerin de katılmaya başladığı ağ, 2006 yılında tüm mail adreslerine ve kullanıcılara açıldı. Bir sene içinde tüm ülkeye yayılan platform, Facebook adını alırken sonrasında kısa sürede tüm dünyaya ulaştı.

Yahoo ve Google gibi sektör devleri tarafından satın alınmak istenen Facebook, milyon dolarlık teklifleri reddetti. 2007 yılında %1.6’lık hissesini Microsoft’a satan şirket, milyarlarca dolarlık piyasa değeriyle dünya devi ticaret firmalarını geride bıraktı. Platform, yıllar içinde oyunlarla zenginleştirilirken, 2009 yılında başlayan like özelliği yeni bir kültürün oluşmasını sağladı.

2010 yılında Alexa sıralamasına göre, dünyanın en fazla ziyaret edilen ikinci sitesi Facebook oldu. Time Dergisi tarafından “Yılın Adamı” seçilen Mark Zuckerberg, dünyaca tanınan bir figür haline geldi. Yapılan geliştirmelerle, afet durumlarında “Kriz Yardım Merkezi” özelliği devreye girdi. Dayanışmaya sahne olan site, kitlesel olaylarda durum belirtilecek bir mecra oldu.

Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Facebook açma için en az 13 yaşında olmak gerekiyor. Facebook açma işlemleri için bu adrese girmek yeterli oluyor. Kişiler; adlarını, mail adreslerini, şifrelerini, doğum tarihini ve cinsiyetini form üstünden bildiriyor. Facebook açma telefon numarasız olmuyor, telefon numarası bilgisi de açılış sırasında forma yazılıyor.

Facebook Hesabı Nasıl Açılır?

Form doldurulduktan sonra “kaydol” butonuna tıklanıyor. Hesabı oluşturmayı tamamlamak için kişilerin e-posta adresini veya cep telefonu numarasını onaylaması gerekiyor. Ancak kullanıcıların istemediği hiçbir bilgi dışarı ile paylaşılmıyor. Kullanıcılar Facebook hesap aç işlemlerinin ardından ayarlar üzerinden yapacakları gizlilik ayarlarıyla, telefon numaralarını, mail adreslerini, hatta profillerini gizleyebiliyor.

Kullanıcılar hesaplarını mobil uygulamalar üzerinden yönetebiliyor. Google Play Store veya App store üzerinden Facebook yükle araması yapılarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Facebook kurma için uygulamayı yükleyip giriş yapmak yetiyor. Mobilden veya web’den yapılan her güncelleme, diğer cihazlarda da eş zamanlı olarak görülüyor.

Facebook İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

İşletme için Facebook açma yeni hesap gerektiriyor. Öncelikle Facebook hesabınızı açmalı, ardından işletme için sayfa oluşturmalısınız. Açılmış herhangi bir sayfanızı işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. İşlem için yerel işletmenize bir isim vermeli ve sayfanın kategorisini belirtmelisiniz. Kategori; eğlence, ürün, marka, enstitü, sanatçı, yerel işletme olabiliyor.

Facebook İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Tamamen ücretsiz olan işletme sayfası, Business Facebook Manager ile beraber çalışıyor. E-ticaret ile yürütülebilecek işletme sayfaları sadece ürün tanıtımıyla da kontrol edilebiliyor. İstenirse kurulan satış sayfaları üzerinden direkt satış yapılabiliyor. Böylece yerel işletmeler bile internetten satış yaparak etki alanlarını genişletiyor.

Facebook Hesabınız Olması için 5 Neden?

  • Facebook aracılığıyla benzer ilgi alanlarınız olan, aynı okullarda okuduğunuz, iş yerlerinde çalıştığınız kişilerle bağlantı kurabilir, eski tanıdıklarınızı bulabilirsiniz. 
  • Facebook ile tanımadığınız insanlarla etkileşim kurarak çevrenizi genişletebilirsiniz.
  • Platform yardımıyla görüşlerinizi, haberleri, fotoğraf ve videolarınızı paylaşarak kendi medya kanalınız varmışçasına yayın yapabilirsiniz.
  • Facebook hoşgeldin, yazısını gördükten sonra ayarlar üzerinden güvenlik, gizlilik ayarlarınızı yapabilir ve paylaşımlarınızın görünümünü kısıtlandırabilirsiniz. Dilediğiniz her an hesabı dondurabilir veya silebilirsiniz.
  • Facebook hesabınız ile birçok e-ticaret sitesine, diğer sosyal ağlara, web sitesine üye olmadan hızlı giriş yapabilirsiniz. Sitelerde üyelik oluştururken “Facebook giriş yap” ifadesini gördüğünüzde tıklamanız, Facebook üzerinden siteye giriş yapmanıza yeterli oluyor.

Facebook Giriş Nasıl Yapılır?

Facebook açma yolları uygulanarak hesap açıldıktan sonra, çıkış sekmesi üzerinden bilgisayar veya mobil cihazdaki oturum kapatılıyor. Hesaba her seferinde ulaşmak, Facebook açma yeni hesap bilgisi vermeyi gerektirmiyor. Sadece üyelik sırasında verdiğiniz e-mail veya telefon numarasını, şifreniz ile girerek oturumunuzu açabilirsiniz.

Facebook Giriş Nasıl Yapılır?

Facebook açma sorunu genellikle şifre unutmaktan kaynaklanıyor. Bu durumda Facebook giriş sayfasında yer alan “Facebook şifre unuttum” linkine tıklayabilirsiniz. Facebook şifresini unuttum yönlendirmesi üzerinden daha önce belirlediğiniz şifre hatırlatıcı maile veya telefona doğrulama kodu geliyor.

Hesap dondurulmak istendiğinde Facebook açıldığında sağ üstte yer alan üç çizgi simgesine tıklayabilirsiniz. Ardından açılan menüden ayarlar sekmesine dokunun. Facebook Bilgilerim kısmından Hesap Sahipliği ve Kontrol butonuna tıklayın. Dondurma ve Silme bölümleri üzerinden hesap dondurulabiliyor veya tamamen silinebiliyor. Onaylamak için talimatları takip edebilirsiniz. Profil dondurulduğunda hesabı sahibinden başkası göremiyor.

Yeniden aktifleştirilmek istenen dondurulmuş hesabın verileri kaybolmuyor. Hesap kalıcı olarak silindiğinde ise yeniden aktifleştirilmiyor. O güne dek gönderilen her paylaşım bir daha ulaşılamayacak şekilde, kalıcı olacak siliniyor. Kullanıcılar uygulamaları silerek kullanımı sonlandırıyor. Yeniden kullanılmak isteyenler silme talimatının üstünden 30 gün geçene dek hesabı yeniden aktifleştirebiliyor.

Kişilerin Facebook hesabı silindiyse ve yeniden Facebook kullanmak isteniyorsa, sıfırdan hesap açması gerekiyor. Bu işlem için herhangi bir Facebook açma programı veya ücret gerekli değil. Direkt Facebook web sitesine girilerek veya app store’lardan Facebook indir araması ile uygulamaya ulaşılarak yeni hesap için form doldurmak yetiyor. Facebook açma kaydol işlemlerinin ardından tamamlanıyor.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

  1. Muhammet Emre Boztepe

    Aşırı iyi