You are currently viewing Yandex Mail Özellikleri Nelerdir?

Yandex Mail Özellikleri Nelerdir?

Kısa adıyla e-mail olarak bilinen elektronik posta, internet kullanımının artması ile birlikte atağa geçen önemli iletişim araçlarından biridir. Dijital ortamda kullanıcıların yazılı olarak birbirleri ile haberleşmesine olanak vermesi yanında bunu güvenli bir şekilde yapması da tercih nedenleri arasında yer alır. E-postalar özellikle kurumsal hayatın en önemli iletişim araçlarıdır.

yandex-kurumsal-mail-ozellikleri

Elektronik posta sistemi, 1971 yılında mühendis Ray Tamlinson tarafından gönderilen ilk mail’in ardından hızla gelişerek, modern dünyanın vazgeçilmez iletişim araçları arasındaki yerini almıştır. Bu sayede artık yeryüzünde milyonlarca kullanıcı, zaman ve mekan kavramına takılmadan birbirleri ile hızlı ve güvenli bir şekilde haberleşebilir duruma gelmiştir.

Mail Nedir?

İnsanların birbirleriyle iletişime geçmelerini sağlamanın yanında, bunu güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilmesine olanak veren elektronik mail, kendini günden güne geliştiren bir iletişim aracıdır. Sadece yazılı mesaj almaya ve yollamaya imkan vermekle kalmayıp resim, video, müzik, belge gibi dosya türlerini de paylaşıma açması, mail kullanımını daha çok arttıran nedenlerdir.

Geleneksel iletişim araçlarından olan mektubun dijital ortamdaki yansıması olarak da tanımlanabilecek mail yolu sayesinde, günümüzde dünya genelinde milyonlarca insan güven içinde haberleşebilir. Sadece bireysel kullanım amaçlı değil, kurumsal olarak da kullanılabilmesi, 21. yüzyılın bu etkili iletişim aracını çok daha değerli ve tercih edilir kılar.

yandex-kurumsal-mail

İnternet’in yaygın kullanım alanları düşünüldüğünde, dünyanın herhangi bir noktasındaki zaman kavramına takılmadan iletişime olanak vermesi üstün teknolojinin geldiği son noktayı gösterir. Yandex mail, farklı kolaylıklar sunan inovatif teknolojisi sayesinde, dünya genelinde milyonlarca kişi ve kurum tarafından kullanılır. Elektronik posta, İnternet’in sağladığı en önemli avantajlardan biri olması yanında, günümüzün en ucuz iletişim araçlarından biri olarak da dikkat çekicidir.

Mail Adresi Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır?

Geleneksel iletişim araçlarından olan kağıda yazılı mektup ile arasında temelde hiçbir fark bulunmayan mailde de benzer teknik özelliklerin olması gerekir. Bunun için öncelikle bir gönderim adresine ihtiyaç vardır. Bu anlamda ilk olarak internet üzerinde mail servisi hizmeti sağlayan bir e-posta sunucusunu seçmeniz gerekir. Hızlı ve güvenli özelliği sayesinde çokça tercih edilen Yandex Mail sunucuyu seçerek, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıyla iletişim kurabilirsiniz. Servisin websitesine girilmesi ardından sırasıyla şu işlemlerin yapılması gerekir:

 • Giriş bölümü altındaki kayıt butonuna tıklanması
 • İstenilen bilgilerin verilmesi
 • Mail adresleri arasından, istenilen formatta bir adresin tercih edilmesi
 • Doğrulama kodunun doldurulması
yandex-mail

Tüm bu adımları doğru olarak yerine getirmeniz halinde, bir Yandex Mail adresine sahip olabilirsiniz. Artık bir mail adresiniz olduğuna göre, dünyanın farklı noktalarında yaşayan insanlar ile bu yolla iletişim kurmanız da olanaklı hale gelir. Mesaj veya video, fotoğraf, müzik, Office belgeleri gibi yollamak istediğiniz tüm dosyaları gönderebilmek için, ilgili kişinin mail adresini de alıcı kutucuğuna girmeniz gerekir.

Gerektiğinde birden fazla alıcının olması, e-postayı klasik mektuptan ayıran bir özellik olarak dikkat çeker. E-postaların kullanım alanları günümüzde o kadar yaygın hale gelmiştir ki, bankalar başta olmak üzere birçok kurum müşterileri ile olan iletişimlerini sıklıkla sadece bu yolla sağlar. İş arayışı sırasında şirketler tarafından istenilen CV’ler de aynı şekilde iletilmekte olup, değerlendirmeler mail yoluyla yapılır.

Etkili Mail Yazma Yöntemleri

Günlük hayatta kullanım yaygınlığı düşünüldüğünde e-posta yazmanın da tıpkı etkili mektup yazmada olduğu gibi bazı kuralları olması kaçınılmazdır. Kullanım alanı ile bağlantılı olarak, alıcı üzerinde olumlu bir etki bırakması önemlidir. Elektronik posta yoluyla ifade edilen durumlar, ancak bu sayede amacına ulaşabilir. Bu nedenle mail yazılırken aşağıdaki detaylara dikkat edilmesi önemlidir:

yandex-mail-almak
 • Mail alıcıları göndericinin kim olduğunu bilmek ister. Bu nedenle yolladığınız iletinin henüz okunmadan silinmesini istemiyorsanız, ad ve soyad kısmını doldurmanız gerekir.
 • Bir mail alındıktan sonra dikkat edilen ilk nokta mailin konusudur. Dolayısı ile içeriğin konusu ile ilgili mutlaka bilgi verilmesi önemlidir. Ancak konu kısmı doldurulurken içeriği özetleyecek şekilde kısa ve net olmasına da gayret edilmelidir.
 • Klasik mektuplarda olduğu gibi maile selamla başlamak bir saygı ifadesi olarak kabul görür. Ancak bunu yaparken muhatabın durumu mutlaka iyi bilinmeli ve samimiyet derecesine göre selam kısmı doldurulmalıdır.
 • Mail, zamandan ve enerjiden tasarruf sağlamak amaçlı bir iletişim sistemi olduğuna göre, yazılacak e-postanın da buna uygun olarak kısa ve öz olması gerekir. Bu nedenle mail içeriğinde kısa cümlelere yer verilmeli, noktalama işaretleri ve imla kurallarına dikkat edilerek sadece anlatılmak istenen konu hakkında yazılmalıdır.

Mail Kullanmanın İşletmeler Açısından Önemi

İnternet’in sağladığı önemli avantajların başında gelen mail, işletmelere profesyonel yaşamda önemli katkılar sunar. Hızlı ve güvenli özellikleriyle tercih edilen Yandex Mail sayesinde birçok işletme, ürettiği mal veya hizmetleri hedef kitlesine mail yolu ile kolaylıkla ve hızlıca duyurabilir durumdadır. E-mail pazarlama olarak da bilinen bu yöntem, son derece maliyetsiz olması yanında işletmelere büyük getiriler sağlar.

yandex-mail-ozellikleri

Yapılan kampanyaları, promosyonları, etkinlik ve diğer bilgileri müşteriler, iş ortağı gibi muhataplara kolayca ve hızlı şekilde ulaştırarak zamandan tasarruf etmeyi sağlar. İstatiksel bilgileri saklaması nedeniyle, müşteri hareketlerinin incelenmesine olanak tanır. Mail alıcısının hangi saatlerde aktif olduğundan en fazla tıklanan linklerin belirlenmesini tespit eden özelliğine kadar birçok yönüyle, müşteri taleplerinin doğru şekilde değerlendirilmesine katkı verir.

Yandex mail ile kurumsal ve bireysel web projeleriniz için mail hesabı açabilir ya da işletmenizde kullandığınız mailleri Yandex mail üzerinden yönetebilirsiniz. Ancak bu sistemi doğru şekilde işletebilmek adına aşağıdaki tavsiyelere dikkat edilmesi önemlidir:

kurumsal-mail-nedir
 • Bazı cihazların basılı metinlere ait yazı tiplerini kabul etmediği dikkate alınarak, özel tasarımlı süslü yazı tiplerinden uzak durulmalıdır.
 • İçeriğin açılmadan mailin kapatılacağı hesaba katılarak, yüklenmesi uzun süren yüksek boyutlu içerikler kullanılmamalıdır. Yüksek boyutlu içeriklerin aktarılmasının gerektiği durumlarda, dosyayı küçültme işlemi yapan özel programlar kullanılmalı ve dosya uygun boyuta taşındıktan sonra gönderilmelidir.
 • Kısa ve öz görseller kullanılmalı, özgünlüğe önem verilmeli ve içeriğin spam olarak algılanmasına neden olacak uygunsuz kelimelerden kaçınılmalıdır.

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Açılır?

Kurumsal işletmeler için prestij son derece önemlidir. Bu nedenle günümüzde şirketler başta olmak üzere pek çok kuruluş, var olan prestijlerini arttırmak adına da kurumsal mail kullanmaya başlamış ve uygulama gün geçtikçe çok sayıda firma tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Müşteriler tarafından bu sayede çok daha ciddiye alınan işletmeler, aynı zamanda dolandırıcılara karşı da sert bir tedbir almış olurlar; çünkü bu tip art niyetli kişiler için benzer adresler üretmek neredeyse olanaksız hale gelir.

mail-marketing

Bünyesinde çok sayıda departman bulunan firmalarda, her biri için ayrı özel mail adresleri almak yerine hepsini tek adreste toplaması, Yandex Mail’in dikkat çeken bir başka özelliğidir. Tek bir adresten şirkete dair tüm yazışmaların denetimini de sağlayan kurumsal Yandex mail hesabı açmak için, aşağıdaki adımların sırayla atılması önerilir:

Tüm kaynakları size rezerve edilmiş, yüksek disk alanı ve sınırsız e-posta özelliğine sahip Kurumsal Mail Server.

 • Domain ( Alan Adı) Almak : Şirketinizin İnternet adresi anlamına gelen domain, sadece şirkete özel bir adres olup, müşterilerin bu adres üzerinden iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca bu sayede [email protected]şirketismi.com ya da [email protected] gibi şirket uzantılı hesaplar açabilirsiniz.
 • Hosting Satın Almak: Günün her saati mail almayı ve yollamayı sağlayan bu servis aynı zamanda yazışmaları bünyesinde toplayarak istenilen yerden ulaşıma imkan verir. Yaygın olarak kullanılan İnternet siteleri de bu sunucular sayesinde kurulmakta olup, ihtiyaç halinde kiralanma özelliğine de sahiptir. Bu sayede şirketiniz için bir web sitesi kurma avantajı elde ederek, her türlü işlemi güven içinde gerçekleştirmenizi sağlar.
yandex-eposta-nedir

Yandex mail hizmetleri sayesinde, hem iş dünyasında hem de sosyal yaşamda rakiplerinizden daha hızlı bir şekilde harekete geçebilirsiniz. Güvenli, hızlı ve pratik mail hizmetini denemeye başlamak için, Yandex Mail kullanmaya başlayabilirsiniz. E-postalarınız size özel sunucularda barındırılsın istiyorsanız, Vargonen Kurumsal Mail Server servislerimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın