You are currently viewing XYZ Domain İle Farkınızı Projelerinize Yansıtın

XYZ Domain İle Farkınızı Projelerinize Yansıtın

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

İnternet projelerinin hızla artışıyla birlikte, alan adı uzantılarına da yenileri ekleniyor. Akılda kalıcı bir alan adı sahibi olmak isteyen ve gTLD domainlerde aradığı alan adını bulamayan kullanıcılar için XYZ domain ön plana çıkıyor. Yeni nesil alan adı uzantılarından biri olan XYZ domain nedir, XYZ domain nasıl kayıt edilir sorularını bu makalemizde yanıtlayacağız.

yeni-nesil-alan-adi-uzantilari

XYZ Domain Nedir?

Yeni domain uzantıları arasında, 6 milyondan fazla kayıt rakamına erişen XYZ domain, en popüler yeni nesil domain uzantısı olarak ön plana çıkıyor. Jenerik domain kaydetmek isteyen kullanıcılar için büyük fırsatlar sunan XYZ domain, 5 harf kombinasyonuyla bir alan adı satın almak istediğinizde %99’luk bir avantaja sahip bir domain uzantısıdır.

İnternet kullanıcıları için oldukça önemli bir uzantı olan XYZ domain, alfabenin son üç harfinden oluşmaktadır. Kullanıma açıldığından bu yana internet kullanıcıları arasında oldukça popüler hale geldi. 

alphabet-sirketi

2014 yılının Haziran ayında Alphabet firması tarafından kullanıcıların hizmetine sunulan xyz domain, akılda kalıcı olması ile .Com domain’in üstünlüğüne son vererek, kullanıcıları .Com domain kullanma zorunluluğundan uzaklaştırmayı hedefliyor. XYZ Kayıt Operatörü (Registry) Kurucusu Daniel Negari

“ İnternet kullanıcılarına, online yenilikler yapmaları için kısa, hatırlanabilir ve uygun maliyetli bir platform sunmak.” istediklerini belirtmiştir.

5 Milyon Alan Adı XYZ Uzantısını Tercih Etti.

xyz-domain

Web projelerinin artışıyla birlikte, .Com .Net ve .Org gibi domainlerde uygun alan adı kaydı gerçekleştiremeyen kullanıcılar alternatif alan adı uzantılarını tercih etmeye başladı. ICANN verilerine göre, yeni nesil domainler arasında yer alan XYZ domain, diğer alan adlarını geride bırakarak kayıt edilme sayısı açısından en popüler yeni nesil alan adı uzantısı haline geldi. 5 milyon kayıt rakamına ulaşan XYZ, her geçen gün kayıt edilmeye devam  etmekte ve milyonlarca web projesinde tercih edilmektedir.

Neden XYZ Domain Kayıt Etmeliyim?

İnternet projelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte .com ve .net gibi gTLD domain uzantılarında alan adı kaydetmek zorlaştı. Dolu olan jenerik domainleri XYZ Domain ile kaydederek web projeleriniz için akılda kalıcı alan adı kaydedebilir, boşta bulunan binlerce jenerik domainden birine sahip olarak projenize değer katabilirsiniz. Ayrıca kaydetmiş olduğunuz jenerik alan adları sayesinde web sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkartabilirsiniz.

xyz-domain-ile-farkinizi-yansitin

Domain Sorgulama sayfamız üzerinden xyz domain sorgulayarak kullanmak istediğiniz alan adının uygun olması halinde alan adı kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Xyz domain yaşam periyotları nelerdir, ne kadar süreyle xyz alan adı kayıt edilebilir? Sorularının cevaplarına bakalım:

XYZ Alan Adının Yaşam Periyotları Nelerdir?

Bir alan adının kayıt edilmesiyle birlikte başlayan sürece alan adı yaşam periyodu adı verilir. Alan adlarının yaşam periyodu; ICANN tarafından belirlenmektedir. Bu periyot alan adlarına göre farklılık göstermektedir ve com , net , org uzantıları için alan adı yaşam periyodu 4 süreçten oluşmaktadır.

XYZ domain uzantısını ise yalnızca 1 yıl süreyle kayıt edebilirsiniz. Alan adınızı kayıt süresi boyunca aktif olarak  kullanabilirsiniz. Ayrıca bu süre zarfında istediğiniz zaman alan adını yenileyerek yaşam süresini uzatabilirsiniz. 

Ancak xyz domain,  bitiş tarihinden önce mutlaka yenilenmelidir. .xyz domain maksimum 1 yıl süreyle kayıt edilebildiği için kayıt süresi dolduğunda diğer alan adı uzantılarından farklı olarak direkt olarak durdurulmaktadır. Bu nedenle alan adınızın erişiminde kesinti yaşamamanız adına kayıt süresi dolmadan yenilemeniz gerekmektedir.

XYZ Domain Kaydı Gerçekleştirebilmek için Evrak Gerekli Mi?

xyz-domain-kaydi-icin-evrak-gerekli-mi

XYZ Domain uzantısı ile alan adı kaydı gerçekleştirmek için belge zorunluluğu bulunmamaktadır. Tescil etmek istediğiniz domainin uygun olması halinde alan adını kaydedebilir, dilediğiniz kadar .XYZ domain uzantısına sahip olabilirsiniz.

Yeni Domain Uzantıları ile Farkınızı Projelerinize Yansıtın

Son yıllarda popüler domain uzantıları ile rekabet halinde olan yeni nesil domain uzantıları (New gTLD) ile projenizi en iyi anlatan, akılda kalıcı ve proje hedeflerinize en uygun alan adını elde edebilirsiniz. 5 Karakterli alan adı kaydında %99 başarı imkanı sağlayan .XYZ domain ile projelerinizi en iyi anlatan, Alış veriş siteleri için .SHOP, eğlence ve topluluklar için .CLUB, profesyonel projeler için .PRO ve online mağazalar için .STORE alan adı uzantıları ile hedef kitlenizin unutmayacağı bir alan adı kaydı gerçekleştirebilirsiniz. 

TLD Domain Nedir?

tld-domain

TLD yani Top Level Domain, üst düzey alan adı anlamına gelmektedir. TLD domainler arasında .com, .net, .org gibi uzantılar yer almaktadır. Örneğin Vargonen.com internet adresinin sonunda yer alan .com eki bir TLD yani üst düzey alan adıdır. TLD domainler, akılda kalıcı ve bilinirliği yüksek olması sebebiyle web kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ancak yeni bir web projesi geliştirmek işteyen, web sitesi açmak isteyen kullanıcıların kaydetmek istediği alan adının TLD domainlerde önceden kayıtlı olma ihtimali çok yüksek. Bu nedenle yeni nesil alan adı uzantıları ile aradığınız alan adına sahip olabilirsiniz.

XYZ Domain SEO İlişkisi

Alan adı tercih ederken, akılda kalıcı ve projenizle alaka düzeyi yüksek bir alan adını tercih etmeniz, gerçekleştireceğiniz SEO çalışmalarında olumlu yönde etki edecektir. Bununla birlikte, alan adı uzantılarının SEO’yu etkilediği, .com .net gibi alan adı uzantılarının Seo çalışmalarına olumlu yönde etkisinin olduğu düşünülmektedir. Ancak bilinenin aksine, alan adı uzantılarının SEO ile ilişkisi yoktur.

xyz-domain-seo-iliskisi

Hatta Google’ın geliştirici firması olan Alphabet’in de abc.xyz domain’ini kullanarak yeni uzantıları desteklemesi, web kullanıcılarının yeni nesil domain tercih etmesi için geçerli bir sebeptir. 

Yeni nesil domain uzantılarını Vargonen.com üzerinden uygun domain fiyatları ile tescil ettirebilirsiniz.

XYZ ile Kaydedilen Önemli Domainler

En çok tercih edilen arama motoru Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet, bugün abc.xyz’yi kullanmaktadır.

3 Boyutlu tasarım uygulaması olan ve 2014 yılında kaydedilen Umake.xyz, lansmanının hemen ardından 5 milyon $ yatırım alarak en popüler iPad uygulaması olma başarısı göstermiştir.

umake-xyz

Bununla birlikte, Deloitte firmasına ait Exponentials.xyz domaini de yine .XYZ kullanan başarılı projeler arasında yer almaktadır.

.Com .Net gibi jenerik alan adları sıkça kullanılır olsa da aradığınız alan adı için müsait olan yeni nesil domain uzantılarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca yeni nesil alan adı uzantıları, TLD alan adlarına oranla daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Yeni nesil uzantılarında jenerik ve akılda kalıcı kelime ve kelime gruplarının henüz kayıt edilmemiş olması, internet kullanıcıları için yeni nesil domainleri daha cazip hale getirmiştir.

Bu alan adları arasında en popüler ve avantajlısı olan biri hatta en önemlisi de XYZ domaindir. XYZ domain kayıt ederek siz de projelerinizin daha akılda kalıcı olmasını, web sitenizin daha çok ziyaretçi tarafından hatırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın