You are currently viewing En İyi WordPress SEO Eklentileri – 2020

En İyi WordPress SEO Eklentileri – 2020

Web 2.0 ile bambaşka bir aşamaya geçen internet dünyası günümüzde iletişim süreçlerinin merkezinde yer alıyor. Etkileşime açık yapısıyla kullanıcıların her an sürece dahil olma şansını koruduğu bu yeni iletişim anlayışı birçok farklı unsuru da bünyesinde barındırıyor.  Bu unsurların başındaysa web siteleri, web sitelerininin organik trafiği ve SEO eklentisi çeşitleri geliyor.

wordpress-seo-optimizasyonu

Öte yandan web sitelerinin organik trafiğini artırmaya yönelik çalışmalar ve bu çalışmaların ölçüm aşamaları internette birçok farklı kapının daha açılmasını sağlıyor. Görüntelenme ve tekil kullanıcı sayısı gibi veriler doğru işlendiğinde web sitesinin sosyal medya üstünden yaratabileceği etkileşimin potansiyeli de olumlu etkileniyor. Web 2.0 birçok farklı araçla yepyeni fırsatlar yaratmayı başarıyor.

İnternette bu trafiği yaratan ve web sitelerinin görüntülenme sonuçlarını etkileyen en önemli paydaş arama motorları olarak dikkat çekiyor. Yapılabilecek çeşitli çalışmalar sayesinde hem kısa hem de uzun vadede web sitenizin arama motorları üstünden ziyaret edilme sayısını artırabilirsiniz. Tabii burada en iyi bir çözümü bulmak istiyorsanız bir SEO eklentisi kullanmanız öneriliyor.

wordpress-seo-ayarlari

Arama motorlarından gelen trafikte, ki bu organik trafik olarak isimlendiriliyor, en iyi sonucu elde etmeniz ticari açıdan da önemli sonuçlar almanızı sağlıyor. Web siteniz hangi alanda olursa olsun organik trafiğiniz arttıkça reklam gelirleriniz artıyor, reklam gelirlerinizin artmasıyla birlikte içeriklerinizden ekonomik kazanç elde etmeniz de daha kolay ve pratik hâle geliyor.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (SEO), Türkçe ismiyle Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin arama motorlarına belirli kurallar çerçevesinde uygun hâle getirilmesi anlamına geliyor. Bu sayede web sitesinin arama motor sonuç sayfasında (SERP) üst sayfalarda çıkması kolaylaşıyor. Kısaca SEO web sitenizin arama motorlarında çok daha iyi performans göstermesine ve görüntülenmenizin artmasına imkân tanıyor.

wordpress-seo-eklentileri

SEO uzun vadede en iyi çözümü sunmayı amaçladığı için çalışma prensibi diğer seçeneklerden biraz farklı. Şöyle ki SEO tıklanma sayınızı artırdığı gibi web sitenizi ziyaret eden tekil kullanıcı sayısını da yukarı çekiyor. Tekil kullanıcı sayısının artması arama motorundaki sonuçları etkileyen önemli unsurlardan biri olduğu için trafiğiniz doğal olarak olumlu etkileniyor.

Arama motorlarından gelen trafik organik trafik olarak ifade ediliyor. SEO da temelde bu trafiği artırmak için birçok farklı teknik ve stratejiyi bünyesinde barındıran bir yapı olarak karşınıza çıkıyor. Ziyaretçilerinizin web sitenizde geçirdiği süreye varana kadar trafiğinizle ilgili her veriyi değerlendiren SEO alaka düzeyiyetki ve kişiselleştirme açısından ön plana çıkıyor.

Anahtar kelimeler yaratmak istediğiniz SEO stratejisinin olmazsa olmazı. Bu nedenle analitik bir yaklaşımdan yola çıkıp potansiyel ziyaretçinizi düşünerek optimizasyon yapmanız gerekiyor. Web sitenizi yüzlerce farklı kelime için optimize etmeniz mümkün olmadığı için spesifik sorguları tercih etmeniz yararlı olabilir. Sıklıkrekabet ve alaka bu konuda öne çıkan başlıklar olarak dikkat çekiyor.

wordpress-seo-plugin

SEO için anahtar kelime belirleme sürecini etkileyen en önemli faktörün anahtar kelime hacmi (AKH) olduğu ifade ediliyor. AKH insanların arama motorlarında bir şeyler aradığı sıklık ve internet ortamının rekabetçi yapısıyla ilgili. Nitekim en büyük potansiyele sahip anahtar kelimeleri seçmeniz SEO çalışmanızın uzun vadede size en iyi sonuçları getirmesini mümkün kılıyor.

Anahtar kelime hacmine ek olarak meta açıklama, başlık ve etiket gibi arama sonuçlarını doğrudan etkileyen faktörler de iyi bir optimizasyon çalışması için oldukça önemli. Zira doğru anahtar kelimelerin içeriklerin farklı bölümlerinde doğru şekilde kullanılması arama sonuçlarında ilk sayfalarda çıkmanızı sağlıyor. Bu da web sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısının artmasını kolaylaştırıyor.

WordPress Eklentisi Nedir?

WordPress eklentisi çeşitleri dünyadaki web sitelerinin %33’ünün kurulduğu platform olan WordPress’i daha işlevsel kullanmak için üretilen kod parçacıkları anlamına geliyor. Web sitenize birçok farklı özellik eklemenize yarayan, güvenlik ihtiyacınızı kolayca karşılayan ve buna ek olarak performansı da olumsuz etkilemeyen eklentiler bir tür paket program içeren uygulamalar bütünü olarak da tanımlanabiliyor.

wordpress-seo-wordpress-sitelere-seo-nasil-yapilir-1

Eklenti seçerken dikkat etmeniz gereken ilk hususun ihtiyaçlarınız olduğunu unutmamanız gerekiyor. Şayet web sitenizde bir güvenlik açığı olduğunu düşünüyorsanız güvenliği artırmaya yönelik bir eklenti tercih edebilirsiniz. Öte yandan web sitenizin aldığı organik trafiği daha iyi kontrol etmek ve belirli düzenlemeler yapmak istiyorsanız WordPress ile uyumlu SEO eklentilerinden birini tercih edebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen WP SEO Eklentileri 

WordPress altyapısını kullanırken SEO ayarlarını en iyi hâle getirmeye yarayan birçok farklı eklenti vardır. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre çeşitlilik gösteren bu eklentiler optimizasyonu ilgilendiren birçok konuda önemli avantajlar sunar. Anahtar kelime, meta açıklama, başlık, etiket, güvenlik ve sunucu performansı gibi konularda işinizi kolaylaştıran bu eklentiler uzun vadede iyi sonuçlar almanızı sağlar.

wp-seo-ayarlari
 • 1. Yoast SEO

Bu eklenti hem ücretsiz hem de ücretli kullanım seçeneklerinde önemli özelliklere sahip. Meta açıklamalar ve meta anahtar kelimelerle anahtar kelime optimizasyonu yapan Yoast SEO Snippet, okunabilirlik kontrolü ve devamlı güncelleme seçenekleri de sunuyor.

 • 2. All in One SEO

All in One SEO web sitenizi optimize etmek için her şeyi bünyesinde barındırıyor. Site haritası ve Google Analytics entegrasyonu sunan bu eklenti kötü bot engelleyici özelliğini kullanarak web sitenizi yavaşlatabilecek tehlikeli botları engelliyor.

yoast-all-in-seo-plugin
 • 3. LiteSpeed

LiteSpeed php ile kodlanmış standart cache eklentilerinden farklı olarak doğrudan web sunucunuz üzerinden önbellek görüntülemesi yapıyor. Bu da web sitenizden hem en yüksek performansı almanızı sağlıyor hem de SEO ayarlarında bir adım öne geçmenizi kolaylaştırıyor.

 • 4. Cache

Önbellek anlamına gelen cache sayesinde optimizasyona dair veriler geçiçi olarak bilgisayarınıza kaydediliyor. Böylece kullanıcıların web sitenizi ziyaret ettiğinde tüm verileri indirmesi gerekmiyor, bu da web sitenizin görüntülenme hızını artırıp performansını da yukarı çekiyor.

 • 5. CDN

CDN (Content Delivery Network) terim anlamı olarak bir web sitesine ait içeriklerin ziyaretçilere en yakın CDN sunucusundan verilmesi anlamına geliyor. Bu sayede web siteniz diğer eklentileri kullandığınız döneme oranla daha çabuk açılıyor.

soe-calismalari-icin-eklenti-onerisi
 • 6. The SEO Framework

Bu WordPress eklentisi diğer eklentilerin aksine çoğu hizmetini ücretsiz sunuyor. Otomatik olarak başlık, açıklama ve kanonik URL üreten eklenti temel SEO işlevlerini uyguluyor. Premium seçenekte AMP entegrasyonu ve yerel SEO ayarları gibi özellikler de mevcut.

 • 7. SEO Squirrly

Kullanıcı dostu bir eklenti olan SEO Squirrly genelde uzmanlığı SEO olmayan kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Gerçek zamanlı olarak çalışan bu eklenti siz içeriğinizi yazarken öneriler sunuyor. SEO Squirrly’i farklı bir SEO eklentisinin yanına da kurulabiliyor.

wordpress-seo-nedir
 • 8. SEO Optimized Image

Görsel içeriklerinizi daha ilginç hâle getirerek etkileşiminizi artıran bu eklenti web sitenizde yüklü olan tüm görselleri otomatik olarak güncelliyor. Güncelleme işlemi sırasında alternatif metin ve başlık etiketleri de ekleyen SEO Optimized Image organik trafiğinizi artırıyor.

 • 9. W3 Total Cache

Web siteniz ne kadar çabuk yüklenirse arama motorlarında sıralaması da o kadar iyi oluyor. W3 Total Cache web sitenizin önbellek işlemleri ve CDN entegrasyonu gibi konularla ilgilenerek arama motoru optimizasyonunu daha iyi hâle getiriyor.

 • 10. All in One WP Security Firewall

Bu WordPress eklentisi kullanıcı hesabınıza, giriş bilgilerinize, veritabanlarınıza ve farklı özelliklere güvenlik filtreleri ekleyerek web sitenizin kullanımının daha güvenli olmasını sağlıyor. All in One WP Security Firewall web sitenizi hiçbir şekilde yavaşlatmaz ve tamamen ücretsizdir.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. Abdullah

  Çok güzel içerik olmuş. Elinize sağlık.