You are currently viewing WordPress Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress, PHP ve MySQL tabanlı, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi (CMS) ‘dir. Kurulum, kullanım ve yönetim kolaylığı, sürekli güncellenen altyapı özellikleri, ücretsiz tema ve eklenti destekleri ile de içerik yönetim sistemleri arasında en çok tercih edilenidir.

Öyle ki internet üzerinde faaliyet gösteren web sitelerinin %28’ini WordPress tabanlı siteler oluşturmaktadır. İçerik yönetim sistemlerinin (CMS) kullanıldığı web siteleri özelinde baktığımızda ise WordPress tabanlı siteler %60’a yakın bir kullanım oranıyla ezici üstünlüğe sahiptirler.

WordPress hakkında birkaç şaşırtıcı istatistiği de sizlerle paylaşmak isteriz;

 • WordPress tabanlı sitelerden saniyede ortalama 24 içerik paylaşılıyor.
 • WordPress siteler aylık 22.17 milyar sayfa görüntülemesi alıyor.
 • WordPress tabanlı bloglarda aylık 46.6 milyon yorum giriliyor.
 • WordPress kelimesi her ay ortalama 2.7 milyon kez aratılıyor.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

 • Kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan kolaylıkla kurabilir ve kullanabilirsiniz.
 • Basit kontrol paneli sayesinde yönetimsel işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çok çeşitli eklenti ve tema alternatiflerinden ihtiyaçlarınıza en uygununu seçip, kullanabilirsiniz.
 • SEO uyumlu kod yapısı ve bu konuda kullanabileceğiniz eklentiler ile arama motoru optimizasyonu açısından uygun bir web sitesine sahip olursunuz.
 • Sıklıkla güncellenen altyapısı sayesinde güvenlik açıklarına karşı koruma sağlar.
 • Mobil uyumlu ara yüzü sayesinde farklı cihazlarda responsive tasarıma sahip olabilirsiniz.

WordPress Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

 • WordPress kurulumunuzu gerçekleştirmek için öncelikle bir alan adı ile PHP ve MYSQL desteği olan bir web hosting ya da sunucu hizmetine sahip olmanız gerekmektedir. Bu hizmetlere sahip olduktan sonra WordPress’in resmi web sitesine giriş yaparak “download WordPress” bölümünden güncel sürüme ait dosyaları bilgisayarınıza indiriniz ve zip formatındaki dosyalarınızı bir klasöre çıkartınız.
WordPress Kurulum
 • İndirmiş olduğunuz WordPress klasörü içerisinde bulunan “wp-config-sample.php” belgesinin adını “wp-config.php” ve olarak değiştiriniz.
WordPress Nasıl Kurulur
 • Kullandığınız FTP programından, işaretli alanları doldurarak hosting hesabınıza bağlanınız ve WordPress klasörü içerisindeki dosyaların tamamını sitenizin çalışacağı “public_html” klasörüne kopyalayınız.
WordPress Manuel Kurulum Resimli Anlatım
 • Dosyalarınızı kopyaladıktan sonra WordPress’in çalışabilmesi için bir veri tabanı oluşturmanız gerekmektedir. WordPress sistemleri çoğunlukla Linux işletim sistemleri üzerine kurulu. Linux işletim sistemlerinde de hosting işlemleri için de genellikle Cpanel kontrol panel olduğu için yazımıza Cpanel üzerinden devam ediyoruz. Yeni bir MySQL veritabanı oluşturmak için kullanıcı adı ve şifrenizle cPanel’e giriş yapınız.
WordPress cPanel Kurulum Adımları
 • cPanel’e giriş yaptıktan sonra açılan sayfada MySql Veri tabanı Sihirbazı / MySql Database Wizard menüsüne tıklayınız. Açılan sayfada oluşturacağınız veri tabanının adını, kullanıcı adını, şifreyi belirleyiniz ve kullanıcının veri tabanı üzerindeki yetkilerini seçiniz.
WordPress Kurulum Nasıl Yapılır
 • Veri tabanınızı oluşturduktan ve dosya aktarımı bittikten sonra FTP programı üzerinden “wp-config.php” belgesine sağ tıklayınız ve “Göster/Düzenle” seçeneğini seçiniz. Açılan text dosyasında ilgili alanlara oluşturduğunuz veri tabanı bilgilerini giriniz ve açılan uyarı penceresinde “evet” butonuna tıklayınız.
WordPress Kurulum Config Dosyası
 • WordPress yükleme işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra tarayıcınız üzerinden web sitenize bağlanın. Sitenize bağlandığınızda “WordPress Install” sayfası açılacaktır. Bu sayfada işaretli bölümlere sitenizin ilgili bilgilerini giriniz ve “WordPress’i Kur” butonuna tıklayınız.
WordPress Kurulum Adımları Resimli Anlatım
 • WordPress kurulum işleminiz tamamlandı, artık web sitenizi kullanabilirsiniz. Eğer ki kurulum adımlarınızın ardından aşağıdaki şekilde bir hata ile karşılaşıyorsanız endişelenmeyin. İlgili hata ekranı tarayıcınızın önbelleğinden kaynaklanmakta olan geçici bir sorundur. Tarayıcı önbelleğinizi temizleyerek hatadan en hızlı şekilde kurtulabilirsiniz.
WordPress Kurulum Hatası

Sizler de bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle bir alan adına ve WordPress Hosting / Sunucu hizmetine sahip olmalısınız. Dilediğiniz alan adına ve ihtiyaçlarınıza en uygun altyapı hizmetlerine sahip olmak için web sitemizi ziyaret edebilir, daha detaylı bilgi almak isterseniz 0850 660 00 99 numaralı telefondan Vargonen Sistem Destek uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın