You are currently viewing WordPress Cache Eklentileri ve Özellikleri

WordPress Cache Eklentileri ve Özellikleri

Önbellek, yani dünyada yaygın olarak bilinen ismiyle Cache, sürat çağının yaşandığı bugünlerde internet sitelerinin olmazsa olmaz unsurlarından biridir. İnternet sitelerine büyük bir hız kazandıran ve kullanıcı deneyimini zenginleştiren Cache, site trafiğini artırmanın ve arama motorlarında ön sıralara çıkmanın da en önemli yolları arasında yer alır. Bu önemli işlem hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için bir araya getirdik.

cache-nasil-temizlenir

Cache Nedir?

Türkçe’de “önbellek” olarak kullanılan Cache, internet tarayıcınızla gezdiğiniz sitelere ait bilgilerin geçici olarak depolanması işlemidir. Daha önce ziyaret edilen sayfaların tekrar görüntülenmesi durumunda büyük bir hız sağlayan Cache, aynı zamanda SEO çalışmaları açısından da büyük önem taşır. İnternet sitelerinin hızlı bir şekilde açılması, ziyaretçi kaybını önleyen faktörlerin başındadır. 

Yapılan araştırmalar, ziyaretçilerin 2 saniyeden daha uzun sürede açılan siteleri büyük oranda terk ettiklerini ortaya koyar. Bu sebeple de yüksek performans göstermesi ve daha fazla ziyaretçi çekmesi istenen sitelerde Cache uygulamasına başvurmanın önemi büyüktür. Açılması en uzun süren içerikler arasında görseller bulunur. Bu sebeple görsel içeriği yoğun sitelerde Cache uygulaması belirgin bir performans artışı oluşturur.

wp-cache

 Cache özelliği, ziyaret edilen internet sitesinin verilerini depolar. Bu sayede aynı cihaz aynı siteye tekrar ulaşmayı denediğinde Cache belleğindeki verilerden yararlanır ve internet sitesi, öncekine göre daha kısa bir sürede açılır. Aynı zamanda Cache sayesinde kullanılan bant genişliği azalır ve server’a daha az istek gider. Bu sayede internet sitesi, açıldıktan sonra da hızlı bir performans gösterir.

Cache Neden Kulanılır?

Cache kullanımının temel amacı, ziyaretçi deneyiminin kalitesini yükseltmektir. Cache uygulamasına sahip internet siteleri, daha hızlı performans gösterir ve ziyaretçilerin beklentilerini daha hızlı bir şekilde karşılar. Site içinde yapılan gezintilerde de etkili olan Cache, ziyaretçinin girdiği sitenin süratinden memnun kalmasını sağlayarak internet sitelerinin tıklanma oranını yükseltir.

Cache, özellikle güncel içeriklere sahip olan ve düzenli olarak yenilenen siteler için son derece faydalıdır. Haber, e-ticaret ve kurumsal şirket sitesi gibi kullanıcı deneyiminin yüksek önem taşıdığı site çeşitlerinde Cache yapılmaması, ziyaretçinin rakip sitelere kaptırılmasına neden olabilir. Bu yüzden de rekabetin yoğun olarak yaşandığı sektörlerin sitelerinde mutlaka Cache çalışmasına başvurulması önerilir.

Cache, SEO kriterleri arasında da önemli bir yer tutar. Hızlı bir şekilde açılan siteler, yalnızca hızlarıyla dahi arama motoru sonuçlarında yavaş sitelerin önüne geçebilir. Bu sebeple de rekabetin yoğun olduğu sektörlerde öne geçmek isteyen kurumların ve internet sitelerinin site hızlarına büyük bir özen göstermesi gerekir.  

Cache Nasıl Çalışır?

Gelişen teknolojiyle birlikte son derece akıllı bir hale gelen Cache uygulamaları, kullanıcı hareketlerini ve tercihlerini tahmin etme prensibiyle çalışır. Site ziyaretçisinin önceki hareketlerini analiz eden ve bu sayede sonraki adımına hazırlık yapan Cache eklentileri, çekirdeğe gömülü olarak kullanılır ve bu sayede ana kart yükünü artırarak bilgisayar performansını olumsuz yönde etkilemez.

cache-eklentisi

Bilgisayarlar, herhangi bir web sitesine girildiği an, siteye ait verileri kendi önbelleğinde HTML dosyası olarak biriktirir. Bu uygulamaya tarayıcı kaynaklı önbellek ismi verilir. Verilerin site tarafından bilgisayara yüklenmesi ise sunucu taraflı önbellek olarak adlandırılır. Geçici özellikteki sunucu taraflı önbellek, sitenize ekleyeceğiniz Cache uygulaması ile gerçekleşir.

İnternet siteniz için tercih edeceğiniz Cache uygulamasının sitenizle doğru şekilde optimize olması önemlidir. Yanlış Cache uygulamasını tercih etmeniz, beklediğiniz sonuçları almanızı önleyebilir. PHP temelli siteler için PHP kodlarla uyumlu Cache uygulamaları seçmeniz gerekir. Sitenizi WordPress üzerinden kurmanız durumunda ise WordPress uyumlu eklentilerden birini seçmeniz önerilir.

En İyi WordPress Cache Eklentileri Hangileridir?

1) W3 Total Cache

Son zamanların en beğenilen Cache eklentilerinden biri olan W3 Total Cache, önbellek yüklemesi konusunda son derece başarılıdır ve WordPress üzerinden kurulan internet sitelerinin maksimum sürate ulaşmasına yardımcı olur. Site performansını yükseltmek için pek çok yan işlemde de bulunan eklenti, sitenin alt sayfalarının da hızlı bir şekilde açılmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini güçlendirir.

wp cache eklentisi

W3 Total Cache, önbellekleme konusunda site sahiplerine son derece zengin seçenekler sunar. Veritabanı önbellekleme, tarayıcı önbellekleme, sayfa önbellekleme gibi özelliklere sahip olan eklenti, aynı zamanda parça bazlı cache işlemlerinde ve nesne cacheleme konusunda da son derece etkilidir. Kullanıcılarınıza hızlı bir deneyim sunmak isterseniz, bu başarılı eklentinin benzersiz özelliklerinden yararlanabilirsiniz. 

2) WP Super Cache

WordPress için özel olarak üretilen Cache eklentilerinden bir diğeri ise WP Super Cache eklentisidir. Sitenizle kolayca uyum sağlayan eklenti, statik HTML dosyaları oluşturur ve bu sayede önbelleğe alınan dosyaları kullanıcıların deneyimine açar. Bu sayede site hızını son derece yüksek seviyeye çıkaran WP Super Cache, aynı zamanda API desteği de sağlar.

WP-Super-Cache

Veritabanı cache işlemlerine ihtiyaç duymayan siteler için son derece ideal olan eklenti, düşük CPU tüketimi ile de öne çıkar. Temel önbellek işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştiren WP Super Cache, aynı zamanda PHP tabanlı önbellek uygulamasında da son derece başarılıdır. Eklentinin kullanıcılara sağladığı özelliklerin arasında gelişmiş önbellek seçenekleri de bulunur.

3) WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, uygulama kolaylığı ile ön plana çıkan eklentiler arasında ilk sıralarda yer alır. İsminden de anlaşılacağı üzere en hızlı şekilde kurulan ve kullanılan WordPress cache eklentilerinden biri olan WP Fastest Cache, farklı özellikleri ile internet sitenizin hızını maksimuma çıkarır ve site ziyaretçilerinize benzersiz bir deneyim sunarak trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur.

cache-ne-ise-yarar

CSS ve HTML küçültme özelliğine sahip olan eklenti, ayrıca gzip sıkıştırma fonksiyonu ile de son derece etkili bir önbellekleme işlemi gerçekleştirir. Web sitenizin verilerini ziyaretçi tarayıcısında depolamanızı da sağlayan eklenti, bu sayede hem ilk kullanımda hem de sonraki ziyaretlerde sitenizin son derece yüksek bir performans göstermesine olanak tanır.

4) Hummingbird Page Speed Optimization

WordPress tabanlı internet siteleri için tercih edebileceğiniz en hızlı ve en geniş kapsamlı eklentilerinden biri de Hummingbird Page Speed Optimization eklentisidir. Tarayıcı cacheleme özelliklerinin yanı sıra dosya sıkıştırma ve gravatar önbellekleme gibi fonksiyonlarıyla da sitenizi son derece hızlı bir hale getiren eklenti, ziyaretçilerinize benzersiz bir deneyim sunarak içeriklerinizin kolayca görüntülenebilmesini sağlar.  

Sitenizin performansını artırırken veri analizlerinden ve raporlarından yararlanmak isterseniz, Hummingbird Page Speed Optimization uygulamasından yararlanabilirsiniz. Sitenizin performansı hakkında verileri çıkaran ve rapor halinde size ileten cache eklentisi, bu sayede sitenizdeki sorunları net bir şekilde görebilmenize ve kolayca çözebilmenize yardımcı olur. 

5) Comet Cache

En yeni ve en güncel eklentiler arasında yer alan Comet Cache, yüksek performansı ve etkili özellikleri ile öne çıkar. Önbellekleme işlemleri konusunda büyük bir başarı gösteren eklenti; sayfa, tarayıcı, RSS beslemesi gibi farklı cache alanlarının tümünde yüksek performans göstererek WordPress tabanlı internet sitelerini benzersiz bir sürate kavuşturur. 

wp cache eklentisi indir

Önbelleğe alınan verilerin otomatik olarak temizlenmesini de sağlayan eklenti, sıklıkla güncelleme yayınlaması ile de sisteminizin eksiklerini kolaylıkla kapatabilmenize yardımcı olur. Fonksiyonel yapısıyla kullanıcı deneyimini iyileştiren eklenti, pratik arayüzü ve kolay bir şekilde ayarlanabilmesi sayesinde site sahiplerinin de hayatını kolaylaştırır.

Bir cevap yazın