You are currently viewing WordPress Blog Açma | Adım Adım WP Blog Kurma

WordPress Blog Açma | Adım Adım WP Blog Kurma

Blog Nedir?

Blog, teknik ya da teknik olmayan her türlü konuda kendi tarzınızı kullanarak içerik üretebileceğiniz kendinize ait web günlükleri olarak tanımlanıyor. Özgür iradeniz ile yasal sınırlar içinde istediğiniz her türlü konuda blog yazısı yazabilirsiniz. Son yıllarda giderek yaygınlaşan bloglarda deneyimlerinizi, düşüncelerinizi ve bilgi birikiminiz olan konuları paylaşabilirsiniz.

Daha farklı bir tanım arıyorsanız gazeteci ve yazar Andrew Sullivan blogu şu şekilde tanımlıyor: “Blog, internetin gerçek demokratik yapısını suistimal etmek yerine bu yapıdan faydalanan ilk gazetecilik modelidir. Nihayet kendine özgü biricik bir ses bulan yeni bir medyumdur.” Bu tanımdan yola çıkarak blogların özgün olması gerektiği yargısına da varabilirsiniz.

Blog Nedir?

Blog sitesi sayesinde kendinizi istediğiniz gibi ifade edebilir ve sevdiğiniz konularla ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Kendinize ait blogunuz sayesinde yüzlerce hatta binlerce insana ulaşabilirsiniz. Blogunuzu güncel tutmak da en az yazılarınız kadar önemli hale geliyor. Çünkü blog kavramı yaygınlaştıkça rekabet artıyor ve aradan sıyrılmak gerekiyor.

WordPress Nedir?

WordPress ya da kısaca WP, herhangi bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan tıklamalar ile her türlü içeriği üretmenize, internet ortamında yayınlamanıza ve yönetmenize olanak sağlayan bir kişisel yayın sistemidir. WordPress blog açmak için kullanabileceğiniz en iyi ve en çok bilinen araçlardan birisi olarak karşınıza çıkıyor.

WordPress Nedir?

Wp blog kurmak için ilk tercihlerden biri olarak karşınıza çıksa da wp ile ilgili bilinmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle wordpress kendi içerisinde wordpress.com ve wordpress.org olarak ikiye ayrılıyor ve bu iki sistem arasında ciddi farklar bulunuyor. wordpress.org, wordpress.com’a göre çok daha fazla özelliğe sahip olduğu için blog açmak için wordpress.org tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Normalde bir internet sitesi veya blog kurmak için kodlama bilmek ve bir sürü teknik detayla uğraşmak gerekiyor. Ancak wordpress ile kodlama bilmeden ve herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek kalmadan kendi blogunuzu kurabilirsiniz. Tıklamalar yoluyla sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz blogu artık daha kolay hayata geçirebilirsiniz.

WordPress Nedir?

Site kurulumu için yüzlerce yöntem olmasına karşın WordPress en çok bilinenlerinden bir tanesidir. Var olan tüm sitelerin yaklaşık %30 kadarı wordpress altyapısı ile inşa edilmiş olarak karşınıza çıkıyor. Milyonlarca sitenin ve blogun 3’te 1’inin WordPress altyapısı ile kurulması bilinirliğini kanıtlıyor ve bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

WordPress ile Blog Açmak İçin Hangi Adımlar İzlenmeli?

Blog nasıl kurulur merak edenlerin, blog açma aşamalarından önce bazı terimleri bilmesi gerekiyor. Öncelikle bu terimler hakkında bilgi sahibi olmalı ve daha sonra wp blog kurma adımlarını izlemelisiniz. Bu sayede daha kolay ilerleyebilirsiniz.

WordPress ile Blog Açmak

Domain (Alan Adı): İnsanların sitenize ulaşmak için kullandıkları size özel bir adrestir. Domain’i, web adresi ya da alan adı olarak da tanımlayabilirsiniz. Alan adında ç, ğ, ı, ö, ü, ş gibi Türkçe karakterler kullanmamalısınız.

Hosting: Sitenize ait dosyaların bulunduğu ve internet kullanıcılarının erişimine sunan sanal bilgisayarlar vardır ve bu bilgisayarların veri saklama ve yayınlama işlemine hosting deniyor. Hosting güçlü yazılım ve donanımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturuluyor.

WordPress ile Blog Açmak

Blog açmak için adımlar ise şu şekilde:

Öncelikle sitenize bir isim bulmalısınız. Bunu bulduktan sonra WordPress’e giriş yapmalı ve kaşınıza çıkan alanları doldurmalısınız. ‘Blog Adresi’ kısmına sitenizin adını yazdıktan sonra sayfanın altında yer alan blog oluştur kısmına tıklıyorsunuz.

Karşınıza çıkan ‘Blogunuzu Kurun’ kısmındaki alanları dolduruyorsunuz. Buradaki bilgileri daha sonradan dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca hangi dilde blog yazacaksanız ona göre uygun dili seçebilirsiniz. Bu kısmı doldurup sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda temanızı seçmek için yönlendirileceksiniz. Tema, sitenizin nasıl görüneceğini belirliyor. Dilediğiniz temayı seçebilir ve daha sonra rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Blogunuza en uygun temayı seçerek kendi istediğinize göre özelleştirebilirsiniz. Sosyal medya ayarlarına yönlendirileceksiniz ve buradan diğer sosyal medya hesaplarınızla blogunuzu bağlayabiliyorsunuz. Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızla blogunuzu bağlayarak daha fazla görüntüleme elde edebilirsiniz.

Sosyal medya ayarlarını da dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Sonraki adımda karşınıza ‘İlk yazını oluştur’ şeklinde bir kısım çıkıyor. Bu kısımda hemen bir yazı oluşturmak zorunda değilsiniz. Bu adımı geçerek daha sonra yazı ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Sonraki adımda e-mail adresinize bir doğrulama maili geliyor. Bütün adımları tamamladıktan sonra blogunuzu düzenlemeye ve içerik üretmeye başlayabilirsiniz.

WordPress ile Blog Açmak

WP Blog Teması Seçimi Nasıl Yapılır?

Dünyadaki blogların %70’inin wordpress altyapısı ile kurulduğunu göz önünde bulundurarak çeşitli blog temaları ile blogunuzu zenginleştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Böylece okurlarınızı daha iyi bir arayüzle karşılayarak popülerliğinizi artırabilirsiniz. WordPress blog açma adımlarında blog açarken seçtiğiniz temayı daha sonra birçok farklı WordPress blog tema seçeneği arasından size uygun olanla değiştirebilirsiniz.

WP tema seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Tema seçimi yaparken en önemlisi sizin blog içeriğinize en uygun temayı seçmenizdir. Eğlence, sanat, güzellik, teknoloji, haber gibi farklı konularda kuracağınız bloglarınız ve üreteceğiniz içerikler için uygun olan temayı seçmelisiniz. WordPress içerisinde ücretli ve ücretsiz olarak edinebileceğiniz birçok tema bulunuyor.

WP Blog Teması Seçimi

WP Blog ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Birçok insan açtıkları bloglar sayesinde para kazanıyor. Farklı nedenlerle blog açabilirsiniz ve bu nedenlerden biri para kazanmak olabilir. WP blogunuzu duygu ve düşüncelerinizi paylaştığınız bir platformdan daha fazlası haline getirebilir ve para kazanabilirsiniz. Blog yoluyla para kazanmanın ilk akla gelen yöntemi reklam vermek oluyor.

Blogunuzda reklam vermek için Google Adsense en çok kullanılan platform olarak karşınıza çıkıyor. Google Adsense sayesinde blogunuzda reklam verebilir ve tıklama başına para kazanabilirsiniz. Bunun için Google Adsense’e kayıt olup başvuru yapmanız ve WordPress web sitenize Adsense uyumlu bir eklenti kurmanız gerekiyor. Blogunuzu sürekli güncel tutarsanız aktif ziyaretçi sayınız artar ve daha çok para kazanabilirsiniz.

Firma Blog Sitesi Açmanın Avantajları Nedir?

Blog açmanın kişiler ve firmalar için birçok nedeni ve avantajı olabiliyor. Kişiler duygu, düşünce ve deneyimlerini aktarmak için blog açarken firmalar kendi felsefelerini, ürün, hizmet ve servislerini hedef kitlelere duyurmak için blog açmayı tercih edebiliyorlar. Kişiler blog üzerinden para kazanma avantajı sağlarken firmalar da buradan içerik pazarlaması stratejisini kullanarak ürün ve hizmetlerinin satışını arttırabiliyor.

Firmalar içerik pazarlaması sayesinde akıllarda kalıcı bir yer ediniyor. İstatistiklere göre tüketicilerin %70’i içerik pazarlamasıyla bilgi sahibi olarak, satın alma davranışlarını bu yönde sergiliyor. Satın alma davranışlarının %93’ünün online arama ile başlıyor ve bu durum göz önüne alındığında en etkili içerik pazarlama yöntemi blog içerikleri olarak karşınıza çıkıyor.

Firma Blog Sitesi

Firmalar bloglar sayesinde marka bilinirliğini artırabiliyor ve rekabet avantajı sağlıyor. Ürün ve hizmetlere dair verdiği bilgilerle daha etkili ve aktif pazarlama yapabiliyor. Sosyal medya hesaplarının büyümesini sağlıyor ve mail listesini genişleterek mail marketing konusunda avantaj sağlıyor. Hedef kitlenin görüşleri ve istekleri daha iyi anlaşılıyor ve iç görü elde ediliyor.

Blog sahibi olan firmalar, rakiplerine karşı sektörde avantaj sağlıyor. Blogu olan işletmelerin web sitelerinin Google’da indekslenme oranının, blogu olmayanlara oranla %434 daha fazla olduğu görülüyor. Ayrıca istatistiklere göre, blogu olan şirketler %67 oranında daha fazla trafik çekiyor. Online bilgi kapsamında bloglar, internet kullanıcıları tarafından 5 kat daha fazla güvenli bulunuyor.

Bir cevap yazın

This Post Has 2 Comments

  1. Görkem CAN

    Kaliteli görseller ve özgün dikkat çekici içeriklerle ilerlediğinizde orta vadede başarı yakalamamanız için hiç bir neden yok. Blog sitelerine geri dönüş olacağını düşünenlerdenim.

  2. Arda Acar

    Güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık.