You are currently viewing Windows Live,Live Mail, Hotmail, MSN Nedir?

Windows Live,Live Mail, Hotmail, MSN Nedir?

Dünyanın en köklü bilişim markalarından biri olan ve günümüzde bilişim odaklı birçok önemli hizmeti sunan Microsoft, 1975‘te Seattle‘da Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulmuştur. Kuruluşunda yalnızca bir bilgisayar firması olan şirket, zamanla büyüyerek dev bir bilişim markası haline gelmiştir. Sektörün öncü kuruluşlarından Microsoft’un birçok yaygın ürün ve hizmeti vardır.

Windows Live,Live Mail, Hotmail, MSN Nedir bunlar

Uzun yıllardan beri bilgisayar dünyasının en saygın ve en popüler işletim sistemlerinden Windows‘un yaratıcısı olan Microsoft, birçok farklı araç ve hizmeti yıllar geçtikçe sunmaya başlamıştır. Microsoft Office uygulamaları, Windows Live, Movie Maker, OneDrive ve Outlook gibi birçok hizmeti sunan bilişim devinin bütün ürün ve hizmetlerini gelin yakından tanıyalım.

Windows Live Nedir ve Ne İşe Yarar?

Windows Live, Microsoft’un geliştirilmiş ve farklı uygulamalarını kapsayan yeni nesil platformunun adıdır. Bu platformda daha önceden MSN adıyla sunulan araçlar, daha güncel ve daha çok alternatifle yer alır. Platformu kullanabilmek için Windows Live kaydol sayfasından bir hesap açmalısınız. Uygulamayı kullanmak için de Windows Live giriş sayfasından kullanıcı bilgilerinizle hesabınıza erişebilirsiniz.

Windows Live Nedir ve Ne İşe Yarar?

Windows MSN Nedir?

MSN, Microsoft tarafından Windows için üretilmiş bir web platformudur. Windows Live öncesindeki dönemde MSN Messenger ve MSN Live gibi uygulamalarıyla ön plana çıkmıştır. MSN, Windows 95 ile birlikte kullanıma sunulmuştur. Microsoft aynı dönemlerde Internet Explorer’ı da ilk tarayıcısı olarak kullanıma sunmuştur. 1998’de MSN’in adı MSN.com olarak değiştirilmiştir.

Hotmail Nedir?

Eski ismiyle Windows Live Hotmail olarak da tanınan bir e-posta hizmetidir. Messenger uygulamalarıyla kullanımı oldukça artmış olan Hotmail, daha sonraki dönemde Microsoft Outlook ile birleştirilmiştir. Bu değişiklik sonrası uygulamanın eski kullanıcıları etkilenmemiştir ve hotmail.com uzantılı mail adresleri korunmuştur. Hotmail uzantılı e-posta adresleri halihazırda yine ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Windows Live Mail Nedir?

Windows Live Mail, Microsoft’un eski platformdaki MSN Mail‘in yerine geliştirdiği daha güncel ve modern yapıda yeni nesil bir e-posta uygulamasıdır.  Hotmail başta olmak üzere bütün Live servislerinin bütün uygulamalarıyla uyumlu olarak çalışabilme avantajını sunar. Mail Live, Windows Mail’den farklı olarak HTTP tabanlı e-posta desteğine sahiptir.

Microsoft Outlook Nedir?

Bir tür kişisel bilgi yönetim aracı olan Outlook, Microsoft’un en köklü ve popüler uygulamalarından biridir. Özellikle e-posta servisiyle yoğun şekilde tanınan bu uygulama aynı zamanda takviminizi yönetmeniz için de uygun bir araçtır. Outlook, uzun yıllardan beri kolay bir şekilde kullanılan arayüzü ve ücretsiz kullanımı ile oldukça popüler olmuştur.

Microsoft Outlook Nedir?

Microsoft Servisleri Üyeliği

Live servislerinden ve Microsoft Outlook ürünlerinden yararlanmak için ilk ihtiyacınız olan şey Microsoft tabanlı bir e-posta adresidir. Bütün ürünler aynı hesap üzerinden senkronize olarak çalışabilir bu nedenle Microsoft tabanlı bir e-posta adresi almak için https://account.microsoft.com/ üzerinden yeni bir üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

Outlook ve Live Arasındaki Farklar Nelerdir?

Microsoft Outlook, diğer e-posta hizmetlerine göre daha düzenlenebilir ve kişiselleştirebilir özelliklere sahiptir. Microsoft’un diğer e-posta hizmetlerine nazaran çok daha modern bir yapıya sahip olan ve daha çok özellik barındıran Outlook sayesinde filtreler oluşturarak iş postalarınızı ve kişisel e-postalarınızı farklı klasörler halinde ayırabilirsiniz.

Messenger Nedir ve Ne İşe Yarar?

Messenger ile anlık iletişim kurabilirsiniz. Messenger, işlevsel ve eğlenceli bir uygulama olarak diğer kişilere ifade simgeleri, resimler ve çeşitli dosyalar gönderebilmenizi sağlar. Program ile ayrıca arkadaşlarınızın çevrim içi olup olmadığını görebilirsiniz. Kısacası bu ücretsiz ve kullanışlı uygulamayı arkadaşlarınızla multimedya paylaşımı yapmak ve haberleşmek için kullanabilirsiniz.

Windows Live Messenger Üyeliği

Messenger’i kullanabilmek için öncelikle bir Microsoft hesabı oluşturduktan sonra bilgisayarınıza Windows Live Messenger uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Windows Live indirmek için Microsoft’un sitesini ziyaret edebilirsiniz. İndirdiğiniz program üzerinde Microsoft hesabınıza ait e-posta adresiyle oluşturduğunuz hesabınızın bilgilerini kullanarak Live Messenger uygulamasını kullanabilir ve arkadaşlarınıza anlık ve hızlı bir şekilde haberleşmeye başlayabilirsiniz.

Hotmail Adresinize Gelen Mesajları Kolayca Okuyabilirsiniz

Hotmail ile mesajlarınızı ve gelen kutunuzu organize etmek oldukça kolaydır. Microsoft Outlook uygulaması üzerinden ya da bir web tarayıcı üzerinden Microsoft Outlook’un web adresine gidebilir ve hotmail.com uzantılı mail adresinizile birlikte şifrenizi girerek kolayca hesabınıza erişebilirsiniz. “Gelen Kutusu” sekmesinden e-postalarınıza ulaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Office 365 ile Belgelerinizi Güvende Tutun

Oluşturduğunuz Microsoft hesabına ait e-mail adresi ve şifreyle giriş yapabileceğiniz Office 365 uygulaması sayesinde Microsoft Office’in bütün avantajlarını artık daha pratik ve güvenli şekilde kullanabilirsiniz. Bütün tablolarınız, slaytlarınız ve belgeleriniz bulut depolama sistemiyle güvence altındadır ve dilediğiniz yerde bilgisayarınızdan ya da akıllı telefonunuzdan ulaşabilirsiniz.

Games For Windows – Live Nedir?

Windows bilgisayarların Live Anywhere hizmetine bağlanması için Games for Windows markalı bilgisayarlar için kullanılan bir dijital dağıtım, sosyal ağ ve çevrim içi oyun hizmetidir. Gamertag sahibi kullanıcılar, online oyun oynayabilir, diğer oyuncuların durumunu takip edebilir, başka oyunculara mesaj gönderebilir ve alabilir. Ayrıca kullanıcılar oyundaki başarılarını sosyal ağlar aracılığıyla paylaşabilirler.

Games For Windows – Live Üyeliği ve Kullanımı

Games Windows Live programını masaüstü bilgisayarınıza indirebilir ve oyunları satın alma sırasında kullanmış olduğunuz Microsoft hesabınızın bilgileriyle Windows Live oturum aç seçeneği aracılığıyla giriş yapabilirsiniz. Satın aldıktan sonra oyunlarınızı Windows Live Game uygulamasına da kayıt ederek topluluktaki diğer oyuncularla etkileşim kurmaya, çevrim içi oynamaya ve başarılarınızı paylaşmaya hazır olursunuz.

Windows Live Toolbar

Live servislerine ait ürünlerin kullanışlı araç çubuğu olan Windows Live Toolbar ile internette arama yapmanız ve Live hizmetlerine ulaşmanız oldukça kolaylaşır. Windows Live Toolbar size büyük ölçüde yardımcı olarak tarayıcınızda daha düzenli olmanızı sağlar. Arama motoru olarak Bing altyapısını kulanan araç çubuğu yalnızca Internet Explorer tarayıcısı üzerinden kullanılabilir.

Çeşitli Live Araçları Sayesinde Görsellerinizi Düzenleyebilirsiniz

Herkesin kullandığı kameralı telefonlar sayesinde binlerce fotoğraf ve video anılarımız arasında yer alır. Live araçları, bu anılarınızı düzenli bir şekilde depolamanıza yardımcı olur. Movie Maker ile hareketli görüntülerinizi, Fotoğraf Galerisi ile de fotoğraflarızın yönetimini ve düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Windows Live Movie Maker

Windows’un eski sürümlerinden beri uzun zamandır standart uygulamalarından biri olan Movie Maker, basit arayüze sahip bir video düzenleme aracıdır. Windows Live Movie Maker ise bu uygulamanın Windows Live ile birlikte geliştirilmiş halidir. Standart Movie Maker’dan farklı bir tasarıma sahip olan uygulamayla oluşturduğunuz filmleri Soapbox hizmetiyle yayınlayabilirsiniz.

Movie Maker Nasıl Kullanılır?

Movie Maker’ı basit bir video düzenleme aracı olarak kullanarak videoları kesebilir ya da başka video kesitleriyle birleştirebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın fotoğraf, video ve müzik gibi ortam dosyalarından, metinlerden ve bazı geçiş efektlerinden yararlanarak kısa film, slaytlı video ya da video klip oluşturma özelliği de mevcuttur.

Windows Live Fotoğraf Galerisi

Windows Vista‘daki fotoğraf galerisine göre çeşitli gelişmiş özellikler barındırır. Bu araç sayesinde fotoğraflarınızı makinenizden bilgisayara otomatik olarak aktarabilirsiniz ve sıralı bir şekilde görüntüleyip düzenleyebilirsiniz. Çevrim içi ve senkron olarak çalışabilen uygulama, fotoğraflarınızı çevrim içi ortamda paylaşmanızı ve arkadaşlarınızın paylaşımlarını görüntülemenizi sağlar. Windows Live Sign In ekranından giriş yaparak uygulamayı erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın