in

Whois Nedir? Değiştirilebilir ve Gizlenebilir mi?

Domainler kişi ve firmaların kimlikleridir, aynı zamanda alınıp satılabilen birer mülktür. Bu mülklere ulaşabilmenin yolu whois’den geçmektedir.

Whois Nedir?

Whois, alan adlarının ait olduğu kişi ve kuruluşların kimlik bilgilerini içerir. Örneğin internet sitesi içerisindeki bir verinin  kaldırılması gerekiyor ve bunun için domain sahibinin tespit edilmesi gerekli. Ya da domain ile ilgili bir sorun oluştu ve sağlayıcının domain sahibine erişmesi gerekmekte. Bu tip durumlarda alan adına ait bilgilere Whois sorgulaması yapılarak ulaşılabilir.

Whois Bilgileri Nasıl Oluşur?

Domain (alan adı) alırken kayıt olmak için bazı bilgileri vermeniz gerekir. Bu bilgiler alan adını alan kişinin;

  • adı, soyadı / firma adı
  • telefon numarası
  • e-mail adresi
  • fiziki adresidir.

Bunların dışında aşağıdaki gibi bazı bilgiler de whois’de yer alır;

  • Hosting hizmeti aldığı firmanın adı
  • Domainin başlangıç – güncelleme – bitiş tarihi
  • Domain name server bilgisi

Whois Bilgileri Değiştirilebilir Mi?

Zamanında domain alırken verdiğiniz bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir. Güvenliğiniz için tüm bilgilerinizin güncel olmasını tavsiye ettiğimizden, bilgilerinizi güncellemeniz ve zaman zaman gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu nedenle evet, whois bilgilerinizi değiştirebilir, güncelleyebilirsiniz. Üstelik bunu yapmak çok kolay. Uzun uğraşlar vermeden whois bilgilerinizi değiştirmek için tek yapmanız gereken my.vargonen.com linkine tıklayıp bilgilerinizle üye girişi yapmak. Sonrasında ise karşınıza gelen kontrol panelinizde Alan Adlarım kısmından alan adınızı seçerek açılan sayfada Whois Kayıtları kısmından kayıt esnasında verdiğiniz bilgileri görüntüleyebilir, dilediğiniz bilgiyi değiştirebilirsiniz.

Whois Bilgileri Gizlenebilir Mi?

Whois sorgulamasını yapmak eskiden çok daha kolaydı ancak artık domain hizmeti sunan firmalar, whois sorgulamalarının önüne geçmek için bazı önlemler alabilmektedir. Çünkü her domain sahibi, alan adının sorgulanmasını ve alan adını kayıt ederken verdiği bilgilerin açığa çıkmasını istemeyebilir. Domain sahibi, whois koruması ile, bilgilerinin sorgulanmasını ve gösterilmesini engelleyebilir. Bu şekilde 3. şahıslar domain sahibinin iletişim bilgilerini göremez ve tarafına doğrudan ulaşamazlar.

Whois bilgilerinizi gizlemek  için ise [email protected] adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.