You are currently viewing Whois Gizleme Hizmeti Nedir?

Whois Gizleme Hizmeti Nedir?

Whois gizleme, alan adı kayıt bilgilerinin 3. kişiler tarafından görünmesi engelleyen domain hizmetidir. Alan ad satın alma işlemi yaparken ad, soyad, telefon ve adres bilgilerini alan adı kayıt şirketine bildirmeniz gerekmektedir.

Bu bilgiler, alan adı whois sorgulaması yapıldığında herkese açık olarak görünür. Whois koruma hizmeti ile kişisel bilgilerinizi gizleyebilirsiniz.

Whois Gizleme Neden Önemlidir?

Domain kayıt bilgilerinizin içerisinde size özel kişisel bilgiler yer alır. Bu bilgiler dünyada domain oteritesi olan ICANN tarafından depolanır. Bu bilgiler kötü niyetli kişisel tarafından kullanılarak size maddi ve manevi zararlar verebilir. Whois bilgilerinizde yer alan telefon bilginizi kullanarak size istenmeyen SMS gönderimi yapabilir, telefon ile ulaşarak ücret talep edebilir ya da alan adını almak için baskı yapabilir, mail bilgilerinizi kullanarak spam mail gönderimi yapabilir. Hatta adres bilgileriniz ile size kolaylıkla ulaşabilir. Bu tür kötü durumlar ile karşılaşmamak için alan adı whois gizleme özelliğini kullanabilirsiniz. Alan adınızı whois koruma özelliği olmadan da kullanabilirsiniz.

Whois Gizleme Nasıl Yapılır?

Domain whois koruma işlemini, alan adınızın kayıtlı olduğu domain firmasının kontrol paneli üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Whois gizleme işleminin ardından Whois Sorgulama yaparak bilgilerin gizlenip gizlenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın