You are currently viewing Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Yeni bir web sitesi açmak birkaç yıl önce şimdikine göre daha zor ve maliyetli bir iş olarak görülmekteyken, günümüzde internet sitesi açmak kolay web sitesi araçları sayesinde daha pratik bir hale gelmiştir. Teknolojide yaşanan gelişmelerden sonra ortaya çıkan yeni araçlar ve teknikler sayesinde belli başlı kriterleri dikkate alarak rahatlıkla bir web sitesi tasarlamak mümkündür. 

Ancak yine de web sitesi tasarlarken bilinmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bunlara dikkat etmek size hem zaman kazandıracak hem de iyi bir web sitesi oluşturabilmeniz için yardımcı olacaktır. İyi bir web sitesi için ilk kural sitenin arama motoru dostu bir tasarıma sahip olmasıdır. Daha sonra sitenizin içeriğine uygun bir tasarımı tercih etmeniz, projenin daha çok ilgi çekmesine olanak sunacaktır. 

web-site-nasil-yapilir

Seçtiğiniz tasarımın ilerleyen zamanlar için geliştirilebilmeye açık olması gerekir. Eğer geliştirilebilir bir tasarım kullanırsanız, sitenizin zamana yenilmesine ve sıradanlaşmasına engel olmuş olursunuz. Aksi halde sitenize sonradan eklemek istediğiniz özellikler için sitenin tasarımını en baştan yapmanız gerekeceği için bu durum size çok fazla vakit harcatan bir süreç olacaktır. Bu noktada yalnızca ziyaretçi odaklı değil, web sitenizin aynı zamanda tüm tarayıcılarla da uyumlu olması için tasarıma özen göstermelisiniz.

internet-sitesi-tasarimi-yapmak

Ziyaretçiler genellikle internette dolaşırken sitenin linkine tıkladıkları andan itibaren 8 saniye içinde site ile ilgili karar verip, ya sayfadan ayrılmayı ya da daha fazla zaman geçirmeyi tercih ederler. Bu sebeple, ilk 8 saniye çok değerlidir. Ziyaretçileri sitede tutmak ve daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için sitede kullandığınız renkler, yazı fontları, görsel kalitesi, içeriklerin sitede bulunduğu yer ve slider gibi sayfa düzeni ile ilgili olan detaylar oldukça önemlidir. 

Web Tasarımı Öncesi Hazırlıklar Nelerdir?

Web sitesi tasarımına başlamadan önce kendinize bir taslak oluşturmalısınız. Tasarım aşamasına geçmeden önce ilk olarak kağıt üzerinde oluşturduğunuz taslağa, web sitesinde hangi alanlara neleri yerleştireceğinizi çizerek belirlemeniz iyi olacaktır.

web-site-tasarimi

Bu şekilde çalışmanız web tasarım kurgusunda harcayacağınız zamanı azaltacak ve hız kazanmanıza katkı sağlayacaktır. Web sitesi açmak için gerekli olan tasarım bütünlüğünde hangi renklerin kullanılacağına, ne tür fotoğrafların seçileceğine, yazıların hangi alanlara yerleştirileceğine karar vermek ilk adımı oluşturur.

Web Sitesi Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ziyaretçilere en iyi şekilde hitap eden bir web sitesi yapmak için sitenizde çok fazla renk kullanımından kaçınmanız gerekir. Çok fazla renk kullanımı ziyaretçiler için göz yorgunluğuna sebep olacaktır. Genel olarak sitede kullanacağınız logonun renklerini, ana renk teması olarak belirleyebilirsiniz. Logoda ve site içerisinde kullanılan renklerin birbiri ile uyumlu olması görsel açıdan oldukça önemlidir.

Web sitelerinin asıl hedefinin ziyaretçileri bilgilendirmek olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla web sitesinde kullanılacak olan yazı fontunun sade ve kolay okunur bir font olarak belirlenmesi yerinde bir karar olacaktır. Karmaşık yazı fontlarını tercih etmek, ziyaretçiler için her zaman bir dezavantajdır. 

internet-sitesi-yapmak

Web sitesinin tamamında aynı yazı fontunu kullanmak, görsel bütünlük açısından faydalı olacaktır. Başlık ve içerik yazılarında kullanılacak olan yazı puntolarının, web sitesinde yer alan tüm sayfalarda aynı büyüklükte seçilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Web sitesinde kullanacağınız resim ve video gibi görsellerin site içerisinde uygun yerlerde olması ve görüntü kalitesinin yüksek olması her zaman avantaj sağlayacaktır. 

Görsel uzantıların her bilgisayarda düzgün şekilde görüntülenebilmesi için gerekli görsel optimizasyonu çalışmalarının yapılmasına özen göstermelisiniz. Web sitesindeki sayfaların hızlı yüklenebilmesi ziyaretçiler için son derece önemlidir. Sayfaların hızlı yüklenebilmesi ise yine görsel optimizasyonu ile ilgili bir detaydır. Görselleri doğru şekilde optimize ettiğiniz takdirde sayfalarınız hızlı açılır. Böylelikle arama motorlarında da daha değerli bir web sitesi haline gelmiş olursunuz.

web-sitesi-tasarimi-nasil-yapilir

Web sitelerinde ikon kullanımı da sitenin tasarımında oldukça etkilidir. İkon kullanmak web sitesinde bulunan başlıkların veya açıklamaların yanında yer aldığı için içeriğin anlatımına yardımcı olur. Konuyla doğrudan ilgili ve sade ikonları tercih ederek web sitesini daha dinamik ve ilgi çekici bir hale getirmek mümkündür. Web sitesini ziyaret edenler, bulundukları sayfalardaki içeriğe göz attıktan sonra sitedeki başka sayfalara kolay bir şekilde ulaşmayı tercih ederler.

Bu sebeple, web sitesinin tüm sayfalarında site içi yönlendirme yapılmalıdır. Tüm sayfalarda ana sayfaya ya da diğer sayfalara giden bağlantılara yer vermek ziyaretçilerin site içerisinde akıcı ve hızlı bir şekilde dolaşmasına imkan tanıyacaktır. Bu detayı göz önünde bulundurmak sitedeki tüm içeriklerin görülebilmesi için yeterli olacaktır. İyi tasarlanmış bir web sitesi, sade bir görüntüye ve özgün içeriklere sahip olmalıdır. 

web-sitesi-yapmak

Her site için konusuna ve sektörüne yönelik merak uyandıran tasarımlar hazırlanmalıdır. Web sitesinde kullanılacak olan renkler, görseller, ikonlar ve diğer materyaller bu doğrultuda seçilmelidir. Tasarım aşamasında kullanılan tüm unsurları klasörlerle düzenlemek ve isimlendirmek, tasarımın sonraki aşaması olan kodlama çalışmaları yapılırken işinizi kolaylaştıracaktır. İşlerinizi planlayarak ilerleyerek zamandan da tasarruf elde edebilirsiniz.

Web Sitesinde Ziyaretçiler En Çok Nelere Dikkat eder?

Web sitelerinde ziyaretçilerin en çok dikkat ettikleri yer sol üst köşedir. Bunun sebebi de okuma alışkanlıkları olarak bilinmektedir. Ziyaretçiler web sitesine girdiklerinde en üst kısımda başlıklarla ve ya görsellerle yönlendirilirse, sitede alışık oldukları bir şekilde gezinebileceklerdir. Bu yüzden, web sitesi tasarlarken logonun ve sitenin isminin sol üst köşede yer alması önemlidir. 

web-tasarim-yapmak

Web sitesinde sol üst köşede logo ve site ismine ek olarak sitenin içeriğine uygun bir sloganın yer alması, tasarımı ön plana çıkaracaktır. Aynı zamanda ziyaretçilerin sitenin içeriği hakkında ilk izlenimini destekleyecektir. İnsan gözü sol üst kısımdan taramaya başladığı için sizler de özel tasarımınızda kullanabileceğiniz bu yöntem sayesinde avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Web Sitesinde Reklamlar Nerede ve Nasıl Yer Almalıdır?

Web sitelerinde çok sayıda reklam bulunması, kullanıcılar için yararlı değildir. Neredeyse sitenin tamamını kaplayan reklam alanları kullanıcılar tarafından olumsuz bir durum olarak algılanmaktadır. Bu sebeple, web sitesi tasarımında bu alanları dozunda kullanmanız ve reklam alanlarını doğru şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Banner tarzı olan hareketli reklamlar hem göz yorucu bir tasarım ortaya çıkartır hem de web sitenizi ziyaret edenlerin siteyi daha yavaş görüntülemesine de yol açabilir.

web-site-reklam-yerlesimi

Banner türü zor açılan reklam alanları oluşturmak yerine içerik içerisine yerleştirilmiş reklam modellerini deneyebilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızın tasarımınızdaki renkler ile uyumlu olması da görsel açıdan web sitenizin ön plana çıkmasını sağlarken, reklamların da daha fazla görüntülenmesini sağlayacaktır. Reklamlarda yer alan metinlerin mesajı doğrudan vermesi de ziyaretçilerin reklamları daha iyi algılayabilmesine imkan tanımaktadır.

İçerikler Web Tasarımı için Önemli mi?

Web sitenizin tasarımıyla hedef kitlenize hitap edebilmeyi başardıysanız sıra içeriklerinizle ziyaretçilerinize hitap etmeye gelmiş demektir. İçeriklerinizin ürün ve hizmetleriniz ya da bireysel sayfanız ile ilişkili olması sizi diğer web sitelerinden bir adım önde tutacaktır. Ziyaretçiler için fayda sağlayabilecek olan özgün ve güncel içerikler ürettiğiniz zaman rakiplerinizin önüne geçebilir ve arama motorlarının da sizi daha üst sıralara taşıyabilmesine katkı sağlayabilirsiniz. 

internet-sitesi-ziyaretcileri

Web sitesi tasarımlarında SEO çalışmalarının etkisini asla unutmamalısınız. SEO kriterleri arasında yer alan özgün ve yararlı içeriklerin gücünden yararlanarak web sitenizin arama motorlarının gözünde daha değerli olmasını sağlayabilirsiniz. İçeriklerinizi oluştururken her zaman kullanıcılar için de yararlı olabilecek içerikler oluşturmaya dikkat ederseniz aynı zamanda arama motorlarının gözünde de faydalı içerikler üretmiş olursunuz.

Bir cevap yazın