You are currently viewing Web Sitesi Kurmak İçin 5 Tavsiye

Web Sitesi Kurmak İçin 5 Tavsiye

İnternetin zaman ve sınır tanımayan gücünün günden güne arttığı bir dünyada, web sitelerinin önemi çok daha fazla değer kazanmaya devam ediyor. Günümüzde web sitesi kurmak teknik anlamda çok kolay olsa da siteye ziyaretçi çekmek ve gelen ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. 

web-sitesi-acmak-ve-tasarlamak

Web Sitesi Nedir?

Son derece geniş bir tanıma açık olsa da web sitesini tanımlamada kullanılacak en özet anlatım biçimi için, “bir işletme ya da kişinin dijital ortamdaki vitrinidir” deniliyor. Yaygın olarak bilinen adıyla “İnternet sitesi” denilen servis ağı sayesinde, artık dileyen her işletme ürettiği mal veya hizmeti geniş kitlelere tanıtabilme imkanı buluyor.

web-sitesi-tasarimi-yapmak

Bu sayede her firma, ticari kazançlarını artırmakla kalmayıp, global bir marka olmak yolunda da büyük ve değerli adımlar atıyor. 

 • Dijital çağın değerleri üzerinden ele alındığında, web sitelerini oldukça önemli bir pazarlama aracı olarak da değerlendirmek mümkün. 
 • Web siteleri, bireysel kullanıcılara kendi üretimi olan küçük çaplı ürünleri pazarlama şansı vermesinin yanında, fikirlerini global ölçekte takipçi kitlelerine ulaştırabilmeyi de sağlıyor.  
 • Hem ticari hem de fikri amaçlarla bir web sitesine sahip olmanın önemi günden güne artarak, çok daha fazla kişi ve kurum tarafından tercih edilmesini sağlıyor. 
 • Web sitesini ziyaret eden ziyaretçi sayısını arttırmak ve siteyi Google aramalarında üst sıralara taşımak adına elbette atılması gereken birtakım önemli adımlar bulunuyor. 
 • Başarılı bir site tasarımı için her biri alanında uzman, grafiker, sosyal medya uzmanı, içerik yazarı gibi birçok farklı konuda katkı sağlayabilecek bir ekip ile koordineli olarak çalışmaya başlamak birinci şart olarak öne çıkıyor. 

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Gelişen teknolojinin desteklediği programlar sayesinde, günümüzde bir web sitesi kurmak oldukça kolay hale geldiği için dileyen herkes bu imkanlardan yararlanarak kendi internet sitesini kurma imkanı elde ediyor.

internet-sitesi-tasarlamak

Ticaret alanında hizmet verecek bir internet sitesi ile şahsi olarak kullanılacak bir sitenin kurulumu gerek içerik, gerekse ihtiyaçları bakımından aynı olmuyor. Ardından atılacak adımlar ise aşağıdaki şekilde sıralamak mümkün:

 • Domain (alan adı seçimi) seçimi
 • Hosting (web sayfası yüklemek için gerekli alan) çalışması
 • Sitenin tasarımı
 • Görsel içeriklerin oluşturulması
 • Yönetim panelinin inşası
 • Sitenin yayına hazır hale getirilmesi

Bu çalışmaların sitenin faaliyet alanına uygun olarak yapılması büyük önem taşıyor. Bu nedenle, ilgili alan sınırlarının çalışmalara başlamadan önce önceliklerin belirlenmesine azami özen gösterilmesi gerekiyor.  

web-sitesi-kodlamak

Profesyonel nitelikli bir web sitesi oluşturmak için atılacak bu adımlar, siteye olan farkındalığın arttırılması amacını taşıyor. Bu da girilecek görsellerin kalitesinden başlayarak oluşturulacak içeriklerin özgünlüğüne kadar birçok parametrenin doğru olarak bir araya gelmesiyle mümkün oluyor. 

Başarılı Bir Site Nasıl Hazırlanır?

İnternetin kullanım alanlarının genişlemesi ile birlikte, kullanıcılar her fırsatta birbirine web site öneri alternatifleri sunarak başarılı olan sitelere yönlendirmeler yapıyor. Ancak bir internet sitesi hazırlamak günümüz imkanları ile son derece kolay olmasına rağmen, başarılı olabilmesi oldukça titiz bir çalışma gerektiriyor. Özellikle kurumsal kimlik elde etmek isteyen ya da var olan kimliklerini korumak ve geliştirmek isteyen işletmeler, bu konuya oldukça önem veriyor. 

web-sitesi-nasil-yapilir

Başarılı bir sitenin temel özelliklerinin başında, doğru şekilde tasarlanmış olması geliyor. Bunun için de kullanılacak arka plan renklerinden başlayarak fotoğraf seçimine, açıklama özelliğine sahip yazıların hangi alanlara yerleştirileceğinden kullanılacak videoların kalitesine kadar geniş bir taslağın önceden oluşturulması gerekiyor. Mobil kullanımın günden güne yayılması ile birlikte, kurulacak web sitesinin mobil cihazlarda sorunsuz görüntülenecek donanıma sahip olması da artı bir değer olarak ön plana çıkıyor.

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Birbirlerine web site tavsiye eden kullanıcılar, günümüzde ağırlıklı olarak alışveriş ve oyun alanında faaliyet gösteren siteler üzerinde yoğunlaşsa da bunun yanı sıra birçok alana dair web site türü hazırlanıyor. Özellikle online satış siteleri, ticaret dünyasının bilinen tüm kurallarını yıkarak yeniden oluşturuyor ve dileyen herkese ürettiği mal ya da hizmeti geniş kitlelere pazarlama şansı veriyor. 

web-site-tasarlamak

İnternet’in zaman ve sınır tanımayan gücü düşünüldüğünde, dünyanın herhangi bir noktasında yaşayan insanların potansiyel müşteri konumunda olması kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle global çapta müşteri potansiyeline erişmek isteyen her işletme, başarılı bir web sitesi sayesinde dijital dünyada bir şube sahibi olabiliyor. Kira ve personel giderleri gibi maliyetleri düşürmekle kalmayıp, tüketiciye de önemli avantajlar sağlayan bu sitelere olan ilgi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bunlardan belli başlı olanları şu şekilde sıralanıyor:

 • Online Satış Siteleri
 • Haber Siteleri
 • Oyun Siteleri
 • Tanıtım Siteleri
 • Blog Siteleri
 • Kurumsal Siteler
 • Kişisel Siteler
 • Paylaşım Siteleri
 • Forum Siteleri

Web Sitesi Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçinde yaşadığımız yüzyılı “İnternet Çağı” olarak tanımlayanları haklı çıkaracak özelliklere sahip gelişen teknolojiler, her türlü sınırı ortadan kaldırarak mesafeleri yakınlaştırıyor. İster kurumsal bir değere sahip işletme ya da isterse şahıslar olsun, artık dijital dünyada yer alarak tanıtım ve fikirlerini geniş kitlelere ulaştırabiliyor ve bu durum özellikle işletmeler açısından ticari kazançlarına olumlu yansıyacak avantajlara dönüşüyor. 

web-sitesi-nedir
 • Hangi ülke ve coğrafyada olursa olsun, zamanın hiçbir önemi olmadan bu siteler kullanıcılar tarafından ziyaret edilebiliyor. 
 • Profesyonel bir ekip tarafından doğru şekilde tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir site, arama motorlarında üst sıralarda çıkacağından, bu durum aynı zamanda benzersiz ama son derece etkili bir reklam avantajını da beraberinde getiriyor. 
 • Özellikle küçük çapta üretim yapan ev hanımları, öğrenciler gibi gruplar e-ticaret sitesi sayesinde, etkili bir pazarlama aracı elde ederek, ciddi rakamlara ulaşan kazançlar sağlamayı başarıyor. 
 • Web siteleri, ayrıca dijital ortamda kurumsal bir kimlik elde etmek isteyen işletmeler için de önemli fırsatlar sunmalarının yanında, bu kimliğin korunması adına da ciddi katkılar sunuyor.

Ziyaretçilerin Siteyi Ziyaret ve Kalma Süreleri Nasıl Arttırılır?

Bir web sitesi açılması ardından ziyaretçileri buraya çekmek ayrı bir çalışma ve özen gerektiriyor. Bunun için alanında uzman olan profesyonel bir ekip ile çalışmanın önemini bir kez daha hatırlatmakla birlikte, aktiviteyi canlandıracak adımlara uyulmasının gerekliliği de tartışmasız olarak kabul görüyor. 

web-sitesi-nasil-yapilir
 • Sitede yer alan her türlü içeriğin özgün ve yaratıcı olmasına azami dikkat etmek ve kopya ya da alıntı içeriklerden kesinlikle kaçınmak büyük önem taşıyor.
 • Sitede yer alacak fotoğrafların, mutlaka sitenin faaliyet alanı ile ilgili olmasına özen göstermek ve bunun dışına çıkılmamasına dikkat etmek gerekiyor.
 • Web sitesi arka planı başta olmak üzere, kullanılacak grafiklerin renk seçiminde profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşım göstermek sitenin başarısını önemli ölçüde etkiliyor. 
 • Ziyaretçileri bir sitede tutan ve daha fazla zaman geçirmelerini sağlayan özelliklerden biri de bilgilendirici nitelik taşıyan içerikler. Bu nedenle, metinlerin fotoğraflarla tamamen uyumlu olmasına dikkat etmek ve konu dışı açıklamalara yer vermemek gerekiyor.
 • Okuyucuyu sıkacak terimlerden kaçınılması yanında, uzun cümlelerden uzak durulması, sade ve akıcı bir dil kullanılması da başarılı web sitelerinin dikkat çeken bir özelliği olarak biliniyor.
 • Şayet video gibi hareketli görsellere yer verilecekse, film kalitesi ve çözünürlüğünün mutlaka üst düzeyde olması da dikkat edilmesi gereken önemli detaylar arasında bulunuyor. 

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. İnternet Sitesi Açma

  İnternet Sitesi Açma konusunda güzel yazı teşekkürler