Web Site Nasıl Kurulur? Kolay Site Açma

Web Site Nasıl Kurulur? Kolay Site Açma

İnternet kullanımının yaygınlaşması hayatın her alanını etkiliyor. Bu etkilerden biri de hem bireysel hem kurumsal kullanıcıların, dış dünyaya görünme biçimi oluyor. Kişisel, ticari ya da sosyal gereksinimlere hizmet eden web sitesi tasarımları aslında bir çeşit görünüş, diğer bir ifade ile vitrin oluyor. İnternet kullanıcıları da farklı amaç ya da taleplerle internet üzerindeki bu vitrini inceliyor.

internet-sitesi-tasarimi-yapmak

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi, web yazılım ve grafik tasarım dilleri ile şekillendirilen bir paylaşım şekli olarak tanımlanıyor. İnternet sitesi olarak da adlandırılan web siteleri, internet üzerinde yayınlandıkları adresler aracılığı ile kullanıcılar tarafından ulaşılabilir oluyor. Böylece caddelerde sıralanan mağazalar, dükkanlar ya da dikkat çekici vitrinler gibi kendi kendilerini tanıtıyor ve yeni ziyaretçiler çekiyor.  

Web siteleri, bireylerin ya da işletmelerin ürünlerini, hizmetlerini ya da fikirlerini sunduğu, her türlü fiyatlandırma, tutundurma ve dağıtma işlemlerini destekleyen kreatif sayfalar olarak da tanımlanabiliyor. İnternet tarayıcı programları vasıtasıyla, kullanıcılar bu kreatif sayfaları bilgisayar ya da akıllı cihazlarının ekranlarında görebiliyor ve web sitesinin sahibi ile etkileşime geçebiliyor.  

internet-sitesi-ziyaretcileri

Web siteleri, ürün ve hizmet tanıtımı yapan kurumsal web siteleri, kişi tanıtımı içeren kişisel siteler, satış sitesi olan e-ticaret siteleri, otel, restoran hizmetleri için kullanılan rezervasyon siteleri, konut, araba veya iş arama hizmeti sunan ilan siteleri, güncel olayların aktarıldığı haber siteleri, özel amaçlı kurulan portal siteleri ve mobil kullanıcılar için hazırlanan mobil siteleri olarak gruplandırılıyor. 

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitesi kurmak düşünüldüğü kadar karmaşık bir süreç değil. Web site kurulumu için farklı yöntemler bulunuyor. Siz de site kurma hedeflerinizi göz önünde bulundurarak kendi web sitenizi kurabilir, diğer bir ifade ile kendi vitrininizi oluşturabilirsiniz. Site nasıl kurulur? sorusu özel yazılım yaparak, WordPress tercih ederek ya da hazır web sitesi kullanarak şeklinde cevaplanabiliyor.

web-site-tasarimi

Özel Yazılım Yaparak

Özel yazılımla site kurulumu, kendi web sitesini yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerden biri oluyor. Bunun için ilk olarak, web sitesi üzerinde kendinizi nasıl göstermek ve neleri yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Hedef kitlenizi iyi tanımalı ve hedef kitlenizin internet kullanım alışkanlıklarına hitap eden bir site oluşturmak için yazılım yapmalısınız

internet-sitesi-yapmak

WordPress ile Site Kurmak

WordPress kullanarak site yapma, ücretsiz site kurma yöntemlerinden bir diğer oluyor. WordPress kolay kullanımı ve kurulumu, sürekli güncellenen ve yenilenen kullanıcı dostu ara yüzü ve tüm kullanıcılar için pratiklik vadeden özellikleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca WordPress her sektöre uyum gösteriyorSite açma adımları aşağıdaki gibi gruplandırılabiliyor.

wp-tema-secimi-tavsiyesi

İlk adım olarak siteniz için bir domain adı almanız gerekiyor. Domain yerine belirlediğiniz alan adı üzerinden devam edebilirsiniz. Domain ile birlikte Hosting de gerekiyor. WordPress sitesinden Türkçe WordPress paketini indirmek ikinci adım oluyor. Paketi indirdikten sonra Filezilla programı ya da cPanel’den dosya yöneticisi üzerinden ZIP’teki dosyaları public_html içine almanız gerekiyor.

Üçüncü adımı tamamladıktan sonra karşınıza gelen “yapılandırma dosyası yarat” alanını tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Bu alanı tıkladığınızda ekranda görünen açıklamanın altındaki “devam edebiliriz” alanına basın. Daha sonra cPanel üzerinden veri tabanınızı oluşturun ve gelen sayfada veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı, veritabanı parolasını girerek kalan kısımları boş bırakın.

Buraya kadar geldiyseniz sırada “şimdi kuruluma başlayabiliriz” butonuna basmak yer alıyor. Gelen sayfada sitenizin giriş şifresini, kullanıcı adını, site başlığını girerek ve “WordPress’i kur” butonuna basarak site kurma işlemini tamamlayabilirsiniz. Artık web siteniz kuruldu. Bu aşamadan sonra siteadresiniz.com/wp-admin ya da siteadresiniz.com/wp-login.php web sitenize giriş yapabilirsiniz. 

Hazır Web Sitesi ile Site Kurmak

En yaygın site kurma yöntemler arasında ise hazır web sitesi kullanmak yer alıyor. Hazır web sitesi hizmeti sunan birçok marka “Kendi siteni yap” butonu ile hızlı bir şekilde sitenizi hazırlamanıza olanak tanıyor. Teknik bilgiye gerek duymadan ya da web tasarım bilgisine sahip olmadan site kurma programları ile site kurmak ne kadar kolay görebilir, dünyaya açılabilirsiniz.

Profesyoneller tarafından yönetilen hazır web sitesi kurma adreslerini ziyaret ederek, kolay site kurmak için ihtiyacınız olan hazır şablonları kullanabilir, sürekle bırak gibi temel adımlarla kendi sitenizi pratik bir şekilde kurabilirsiniz. Her sektörün gereksinimlerine uygun olarak hazırlanan şablonlar, zaman kaybetmeden en güzel sonuçları almanızı olanak sağlıyor.  

Web Sitesi Açmak İçin Yazılımcı Olmak mı Gerekir?

Hazır web sitesi ya da WordPress kullanmak gibi birçok farklı yöntem kendi sitenizi kurmanız için size destek oluyor. Böylece “web sitesi kurmak için yazılımcı olmak gerekirsöylemi geçerliliğini yitiriyor. Kendi web sitenizi yazılımcı olmadan ve teknik bilgi kullanmadan da hazır şablonları kullanarak kısa sürede hazırlayabilirsiniz. 

web-site-nasil-yapilir

Başarılı bir web sitesi için dikkat etmeniz gereken faktörlerin başında tasarım ve genel akışa karar verirken hedef kitlenizin beklentilerini ve alışkanlıklarını dikkat almak geliyor. Sitenizde dış dünyaya sergilemek istediğiniz ürün ve hizmetlerin ya da hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesajların açık bir şekilde yer alması gerekiyor.  

Web Sitesi Kurmanın Firmalara Avantajlara Nedir?

 • Firmanız için web sitesi kurarak internet dünyasının sunduğu birçok avantajdan faydalanabilirsiniz. Firmanıza ait bir web sitesi, internette sizi arayan müşterilerinize çok daha hızlı bir şekilde görünmenize ve erişilebilir olmanıza imkân tanıyor. 
 • Web sitesi, potansiyel müşterilerinize sınırsız sayıda ürün, hizmet ya da içerik sunmanıza olanak sağlıyor. Sitenize müşterilerinizin bilmesini istediğiniz tüm açıklamaları hızlı bir şekilde ekleyebilir ve ziyaretçilerinizi detaylı bir şekilde bilgilendirebilirsiniz.
web-site-reklam-yerlesimi
 • Web sitenizi ne kadar fazla ziyaretçi ziyaret ederse, potansiyel müşterilerinizin firmanız için gerçek müşteri olma olasılığı artıyor. Eğer bir ürün ya da hizmet satıyorsanız, yeni müşteri kazanmak satış hasılatınızı ve kârınızı artırıyor. 
 • Günümüz teknoloji dünyasında firmanızı büyütmek ya da daha fazla bilinir hale getirmek istiyorsanız, web sitesi ile dış dünyaya ulaşmanız gerekiyor. Yaygın internet kullanımı, internet kullanıcıların gereksinimlerini internet üzerinden gerçekleştirme oranını gün geçtikçe artırıyor. 
 • Firmanızın kapısı kapalı olduğunda ya da tüm çalışanlarınızla birlikte tatile çıktığınızda bile web siteniz açık oluyor. Tıpkı 24 saat çalışan bir şube gibi web siteniz sayesinde sizi arayan herkese pratik bir şekilde size erişebilirsiniz. 
 • İşlerinizi büyütmenize, daha fazla müşteri bulmanıza, müşterilerinize daha iyi hizmet sunmanıza ve rakiplerinizin önüne geçmenize destek olan web sitesi aynı zamanda firmanızın imajını artırıyor. Web siteleri kurumsallaşma anlamında büyük önem taşıyor. 
web-tasarim-yapmak

Bireysel Projeler İçin Web Sitesinin Önemi Nedir?

Web sitesi sadece ticari projeler ve kurumsal çalışmalarda önem taşımıyor. Bireysel projelerde de büyük kitlelere ulaşmak ve fikirlerinizi tanıtmak için web sitesinin sunduğu sayısız avantajdan faydalanabilirsiniz. Özgün ve güçlü bir web profili sayesinde çok fazla kişi tarafından keşfedilebilir ve minimum maliyetle hedeflerinize etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

web-sitesi-yapmak

Bireysel projelerinizi etkili bir şekilde hayata geçirmek ve dijital ortamda başarılı bir kariyere sahip olmak için web sitesi kurmanın önemini hiç bir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Site açma öneri alternatifleri arasından kendinizi en iyi şekilde ifade edecek tasarımları hazırlayabilir ve hedef kitlenize fikirlerinizi ulaşmasını istediğiniz şekilde sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has 3 Comments

 1. ulvi

  ben nasil site aca biliyorum

 2. taki eren

  site kurulumu ve kuruluş çeşitleri ni çok merak ediyordum.anlaşılır açık ifadeli açıklamalarınızdan faydalandım. bilgilendim.anlaşılan bu konuda igili bir firmadan yardım almak.ii bilene ,uzmanına bırakmak gerekiyor.bir dernek veya Köy tanıtımı için bir sitem olsun istemiştim. verdiğiniz bilgiler için Teşekkürler.