in ,

Web Hosting Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir?

Hosting, web projelerinizin yayınlanabilmesi ve ziyaretçilerinizin sitenize ulaşabilmesi için tüm yazılım dosyalarınızın ve içeriklerinizin, yüksek internet bağlantısına sahip ve 7/24 kesintisiz olarak hizmet veren sunucular üzerinde barındırılması hizmetidir. Hosting hizmeti, bir fiziksel sunucu üzerinde bulunan kaynakların paylaştırılması ile sağlanır.

Hosting paketleri, projenizin altyapısı, kullanacağınız işletim sistemi, sahip olduğu kaynaklar ve sunduğu mail hizmetine göre farklılıklar göstermektedir. Hosting satın alma işlemi yapacağınız zaman bu özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Sınırsız Hosting Özellikleri Nelerdir?

Tüm kaynakların sınırsız olarak verildiği hosting paketleridir. Standart hosting paketlerinde bulunan trafik limitlerini aştığınızda web siteniz yavaşlar ya da erişime kapanır. Sınırsız web hosting paketleri ile dilediğiniz sayıda web sitesi barındırabilir, disk ve trafik limitlerine takılmadan web sitenizin her zaman yüksek performanslı ve kesintisiz olarak yayınlayabilirsiniz. Özellikle kurumsal web projeleri için önem arz eden mail hesapları da sınırsız hosting paketlerinde herhangi bir limit bulunmamaktadır. Şirketinizde bulunan tüm birimler ve çalışan personeliniz için dilediğiniz sayıda e-posta hesabı oluşturabilirsiniz.

WordPress Hosting Özellikleri Nelerdir?

WordPress dünyanın en çok tercih edilen hazır web sitesi yazılımıdır. Sahip olduğu yazılım, eklenti özellikleri ile hızlı ve kolay bir şekilde web sitesi oluşturmanızı sağlamaktadır. WordPress Hosting paketleri, WordPress’in ihtiyacı olan tüm sistem bileşenleri ve kaynakları dikkate alınarak, en iyi performansı sağlayacak şekilde optimize edilmiş sunucular üzerinde çalışmaktadır.

Bayi Hosting (Reseller Hosting) Özellikleri Nelerdir?

Bayi hosting, özellikle yazılım firmaları, webmaster’lar ya da freelance olarak çalışan ve müşterilerine barındırma hizmeti veren kullanıcılar için en ideal hosting paketidir. Reseller hosting satın alarak, her bir müşteriniz için ayrı web hosting paketleri oluşturabilir ve paketlere dilediğiniz disk, trafik ya da e-posta limitleri oluşturabilirsiniz. Tıpkı bir hosting firması gibi müşterilerinizi yönetebilir, her müşteriye özel kontrol paneli verebilirsiniz. Vereceğiniz bu kontrol panelinde, yönetilebilir özellikleri kısıtlayabilir, yalnızca müşterinizin yönetmesini istediğiniz özelliklere erişim verebilirsiniz. Örneğin, web sitesi açma/kapatma özelliğini devre dışı bırakarak yalnızca e-posta hesabı açma/kapatma ve limit belirleme özelliğini kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yönetimi kolay özellikler için müşterilerinizin size olan bağlılığını azaltarak, kendi iş yükünüzü de hafifletmiş olursunuz.

Mail Hosting Özellikleri Nelerdir?

Mail hosting paketleri, projeleriniz kapsamında kullanacağınız e-posta hesaplarının barındırılacağı hosting hizmetidir. Özellikle kurumsal firmalar, KOBİ’ler ve e-ticaret projeleri için ideal bir e-posta servisidir. Mail hosting ile paketiniz kapsamında dilediğiniz kadar e-posta hesabı oluşturabilirsiniz. Mail hosting paketini, diğer web hosting planlarında verilen e-posta hizmetinden farkı, tüm kaynakların e-postalar için kullanılıyor olması ve her e-posta hesabı için farklı disk limitleri belirlenmesine izin veriyor olmasıdır.

Hosting seçimi yaparken, yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanız, hem projenizin performansı ve devamlılığını sağlamanız hem de projenize ayırdığınız bütçeyi en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.