You are currently viewing VPS Sunucu vs Cloud Server

VPS Sunucu vs Cloud Server

  • Post category:Sunucu
  • Post last modified:

Bulut bilişim teknolojileri her geçen gün daha da geliştikçe ve hayatımızdaki yerini sağlamlaştırdıkça yeni ve eski teknolojiler arasında kavram kargaşaları yaşanmaktadır.

Yazımızda konuya bu bakış açısıyla yaklaşarak, ilk bakışta aynı olduğu ya da aralarında çok az farklılıkların bulunduğu düşünülen VPS server, VDS ve bulut sunucuları ele alacağız.

Teknik detaylara girmeden önce Vargonen olarak bu konuya bakış açımızı özetlemek isteriz. Vargonen olarak bizim için VPS sunucu ve VDS server artık tarihe karışmış teknolojilerdir ve gerçek bulut servisi değillerdir.

VPS (Virtual Private Server) Nedir?

VPS sunucu, sınırlı sayıda kullanıcı arasında bölünmüş, her bir bölümün kendi sanal sunucu ortamı gibi davrandığı, sanallaştırılmış tek bir fiziksel sunucudur. Biraz daha açmamız gerekirse, aynı sunucu içerisinde ortak RAM ve disk kullanılan, birçok kullanıcı hesabının bulunduğu, paylaşılan bir sunucuya benzeyen barındırma sistemidir.

VDS (Virtual Dedicated Server) Nedir?

VDS, temelde VPS sunucular ile aynı mantıkta, bir fiziksel sunucunun sanallaştırılması ile oluşturulan mimaridir. Ancak VDS’i VPS server’den ayıran temel fark, her bir VDS’in farklı işletim sistemi üzerinde kendi donanımsal ve yazılımsal kaynaklarına sahip olmasıdır. Yani bir VDS sunucu tahsis edilen RAM, CPU gibi kaynaklar aynı fiziksel sunucuda bulunan diğer VPS sunucu veya VDS’ler ile paylaşımlı kullanılmaz.

VPS Sunucu/VDS Server  ile Bulut Sunucu Arasındaki Farklar

Cluster Mimarisi

Peki, bulut sunucuları VPS server ve VDS’ten ayıran özellik nedir? sorusuna cevap vermek gerekirse, en can alıcı fark cluster mimarisidir. Gerçek bir bulut sunucu servisi, cluster mimari içerisinde yapılandırılmış, yedekli bir altyapıda çalışan, daha fazla kullanılabilirlik (availability), güvenilirlik (reliability) ve ölçeklenebilirlik (scalability) sağlayan servislerdir.

VPS/VDS ve bulut sunucular arasındaki diğer farklar nedir diyorsanız, aşağıdaki başlıklarla konuyu biraz daha detaylandırabiliriz:

Yüksek Erişilebilirlik (High Availability)

Bulut sunucular cluster mimaride yapılandırıldıklarından ve doğaları gereği yedeklilik prensibiyle çalıştıklarından HA konusunda oldukça başarılıdırlar. Gerçek bir bulut sunucuda single point of failure, yani tek bir noktadan doğacak hataların yönetilmesi ve servislerde yaşanabilecek kesintilerin minimuma indirilmesi temel prensiptir. Bu sayede iş sürekliliği de kolaylıkla sağlanmış olur.

VPS ve VDS ise tek bir fiziksel sunucu üzerinde çalışan sistemler olduklarından bu imkân bulunmamaktadır. Olası bir arıza durumunda bütün sistem bu durumdan etkilenecektir.

Esneklik

VPS server ve VDS çözümlerinde tek bir fiziksel sunucunun üzerinden servis verildiği için kaynakların ölçeklendirilebilmesi sınırı da bu sunucunun kaynak miktarı kadar olabilecektir. Ancak gerçek bir bulut servisi, sunucu kümeleri üzerinden hizmet sunduğundan kaynaklar değişen iş hacmine göre kolaylıkla artırılabilir ya da azaltılabilir. Bu da gerçek bir bulut sunucu servisinin VPS/VDS’e göre oldukça fazla esnekliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

Maliyet

Maliyet konusuna yaklaşımımızın dikkatli bir şekilde belirlenmesinde yarar var. Sadece sunulan fiyat ve ödenecek ücret üzerinden bu konuyu ele alırsak, elbette tarihe karışmış teknolojiler ilk bakışta daha avantajlı olarak görünecektir. Ancak yoğun emek ile oluşturulmuş projelerin geçerliliğini yitirmiş servisler üzerinde barındırılması iş sürekliliğini olumsuz yönde etkileyecek ve risk yönetimini zorlaştıracaktır.

Bu noktada maliyete, fiyat/performans açısından bakmak en doğru yaklaşım olacaktır. Gerçek bulut sunucular sağladığı avantajlar ve güvenli altyapı özellikleriyle, VPS/VDS’e göre üstün bir fiyat/performans oranına sahip olacaktır.

Vargonen olarak, SSD cache disk alanları üzerinde kurulu olan Bulut Sunucu ve benzersiz IBM Flash Storage altyapısında sunulan Enterprise Flash Cloud seçeneklerimiz ile sizlere gerçek bulut sunucu deneyimini yaşatıyoruz.

Sizler de projeleriniz için en uygun cloud server altyapısını arıyorsanız web sitemizden servislerimizi inceleyebilir, daha detaylı bilgi almak isterseniz 0850 690 00 99 numaralı telefondan uzman satış ekibimize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın