You are currently viewing VPS Sunucu Nedir? VPS Server Kiralama

VPS Sunucu Nedir? VPS Server Kiralama

VPS sunucu (Virtual Private Server) bir fiziksel sunucu içerisinde, farklı sanallaştırılma araçları kullanılarak oluşturulmuş sanal sunuculardır. VPS sunucular, ana sunucuya bağlı olarak aynı işletim sistemi, RAM ve Disk üzerinden servis sağlar.

VPS sunucular, ana makineye bağlı olarak çalışır ve RAM, işlemci gibi donanımlar yazılımsal olarak paylaştırılır. VPS sunucu hizmetinizin barındırıldığı ana makine üzerinde RAM ya da işletim sisteminde bir sorun olduğunda bundan tüm VPS sunucu hizmetleri etkilenir.

VPS Sunucu mu Cloud Sunucu mu?

VPS sunucu, cloud sunucu hizmetlerine göre biraz daha eski bir teknolojidir. Günümüzde artık daha esnek kaynaklara sahip bulut sunucular tercih edilmektedir. VPS server ile cloud server arasındaki farkları şekilde sıralayabiliriz;

 • VPS sunucular, servis verdikleri fiziksel ana makinelerin RAM ve işlemcisini kullanırlar. Ana makinedeki RAM ve işlemci hatalarında doğrudan tüm VPS’ler bundan etkilenir. Bulut sunucularda ise tüm kaynaklar size özel olarak verilir. Ana sunucuda ya da aynı makinede bulunan diğer bulut sunucu servislerinde oluşacak bir teknik sorun ya da yazılımsal bir hata sizin sunucunuzu kesinlikle etkilemez. Cloud sunucu teknoloji ile oluşturulan sunucular birbirinden tamamen bağımsız çalışır.
 • VPS server satın aldığınızda ve ileride kaynak ihtiyaçlarınız arttığında yeni bir makineye geçiş yapmanız gerekmektedir. Ancak cloud sunucular
 • Cluster alt yapısı ile çalışır ve kaynak ihtiyaçlarınıza göre disk ya da RAM’leri arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Bu özellik size çok daha uygun maliyetler ile en verimli performansı sunar.
 • Ana makinede yapılacak bakım çalışmaları ya da güncellemelerde VPS sunucu hizmetinizin kapatılması gerekir. Bulut sunucular bu tür çalışmalardan etkilenmez.
 • Cloud sunucularda network alt yapısı farklı olduğundan, dışarıdan gelecek saldırılardan etkilenmez. VPS server hizmetinde ise sunucuya gelen saldırılar tüm VPS hizmetlerini etkiler.

Siz de işlemenizin ya da bireysel web projelerinizn sunucu ihtiyaçlarını daha yüksek performans ve ekonomik çözümler sunan Cloud Sunucu servislerini tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This Post Has 2 Comments

 1. Kemal Öztürk

  Artık öyle bir noktaya geldik ki, cPanel ve Plesk gibi hosting kontrol panelleri bile, VPS sunuculardan daha pahalı. VPS alanlara ücretsiz olarak sağladığınız bir kontrol paneli var mı? yoksa biz mi ayarlıyoruz her şeyi? Blog sitem için düşünüyorum da.

 2. Selçuk Kara

  Merhaba Kemal Öztürk, VPS bulut sunucularımızda ücretsiz Cyber Panel ve Plesk Onyx Web Admin (10 Domain) Lisansını sunmaktayız. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için https://www.vargonen.com/server/vps-sunucu sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0850 660 00 99 numaralı telefondan satış ekibimiz ile görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz.