You are currently viewing En Çok Tercih Edilen Video Düzenleme Programları Nelerdir?

En Çok Tercih Edilen Video Düzenleme Programları Nelerdir?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

İnternette geçirdiğimiz sürenin ve sosyal paylaşım platformlarının artmasının ardından, fotoğraf ve video içerik üretiminin de arttığını görüyoruz. Youtube, her gün milyonlarca internet kullanıcısı tarafından ziyaret edilen video paylaşım platformu olarak göze çarpıyor. Youtube’da müzik, eğlence içerikli videolarla birlikte, online eğitim videoları gibi içerikler de görmek mümkün. 

Video, film veya klip oluşturma ve düzenleme işleriyle uğraşan kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak pek çok ücretsiz uygulama mevcut. Ayrıca, profesyonel olarak video içeriği üreten kullanıcılar için daha profesyonel çözümler sunan ücretli video düzenleme programları, ücret ödemek istemeyenler için yine görece profesyonel çözümler sunan ücretsiz video düzenleme programları mevcut. 

ucretsiz-video-duzenleme-programlari

Peki video içerikleri oluşturmak için hangi uygulamaları kullanmak gerekir? Youtube’da her gün onlarca videonun üretim sürecinde hangi programlar yer alıyor? Bu yazımızda en kullanışlı ve en iyi video düzenleme programlarını sizin için derledik. Bu sayede, ücretli ve ücretsiz video düzenleme programlarını keşfederek en çok işinize yarayacak uygulamayı öğrenebilirsiniz.

En İyi Ücretli Video Düzenleme Programları

Profesyonel olarak video düzenlemekle ilgiliyseniz, kullanacağınız yazılımın tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan, gelişmiş araçlarla size kolaylık sağlayan, güvenilir bir yazılım olmasını beklersiniz. Dolayısıyla, ücretsiz yazılımların sınırlı imkanlarından çok, ihtiyaçlarınızı karşılayan ücretli bir video düzenleme programı tercih etmek çalışmalarınızı kolaylaştıracaktır. Sizin için derlediğimiz en iyi ücretli video düzenleme programlarına gelin birlikte bakalım: 

en-sevilen-video-duzenleme-programlari

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere CC programı video düzenleme programları arasında en bilinen ve yaygın olarak kullanılan uygulamadır. Adobe Premier Pro ile videolarınızın görüntü, ses materyalleri ile ilgili iyileştirmeler yapabilir, video ürünlerinizi güzelleştirmek için türünün en iyisi olan araçları kullanabilir, ardından da Youtube gibi video paylaşım platformları için içerikler elde edebilirsiniz. 

Video düzenlemeye merakı olan, yeni başlayan kullanıcılar için de profesyonel olarak içerik üreten kullanıcılar için de Adobe Premiere Pro yazılımının çok yönlülüğü yaratıcılığının sınırlarını zorlayanlar için eşsiz imkanlar sağlarken, kullanım kolaylığı ile de video editleme programları arasında en çok tercih edilen uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

adobe-premiere-pro

Adobe Premiere Pro’nun son sürümü yani Adobe Premiere Pro CC, eskisine oranla daha güzel bir takım yenilikler ve kolaylıklarla birlikte geliyor. Adobe MPEG Encoder özelliği sayesinde düzenlediğiniz videoyu .mpeg olarak direkt çıktı alabilir, hazır temalar kullanarak video düzenleme işlemlerinizi kolaylaştırabilir, dilerseniz de kendi projenizi oluşturarak özgün içerikler elde edebilirsiniz. 

Kısacası Adobe Premiere Pro, her yönüyle iyi düşünülmüş bir video düzenleme programı olup film düzenleme konusunda çok başarılı bir grafik çiziyor. Diğer video editleme programlarından farklı olarak kullanıcılarından biraz profesyonellik istese de, amatör çalışan içerik üreticilerinin de her yönüyle faydalanabilecekleri eşsiz bir yazılım olmaya devam ediyor. 

premiere-pro

Adobe Premiere Pro ile eğlenceli içerikler üretebilir, Youtube kanalınız için çektiğiniz videoları daha ilgi çekici hale getirebilir, özel günlerinizde çektiğiniz filmleri düzenleyebilir, montaj yapabilir, ses ekleyebilir, farklı video içeriklerinden kullanmak istediğiniz bölümleri kendi videonuza ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Eğer bu tür işlerle ilgiliyseniz, Adobe Premiere Pro tam size göre!

Sony Vegas Pro

Sony Vegas Pro dünya çapında oldukça yaygın olup profesyonel video editörlerinin kullandığı programdır. Adobe Premiere Pro’ya göre oldukça kolay, güvenilir bir video düzenleme programıdır. Sony Vegas Pro ile kendi videolarınızı düzenleyebilir ve yayınlayabilirsiniz. Ayrıca sadece video düzenlemek için değil, fotoğraflarınıza efektler eklemek gibi işlemlerde de Vegas Pro’dan faydalanabilirsiniz.

sony-vegas-pro

Uygulama arayüzü biraz karışık görünse de kullanımı oldukça basittir. Nasıl kullanılacağını öğrenmek için online eğitimleri inceleyebilir, Vegas Pro nasıl kullanılır başlıklı videolardan kullanımı öğrenebilirsiniz. Vegas Pro’nun güncel sürümlerinde diğer video editleme programlarında olduğu gibi yüksek Ram ihtiyacı bulunduğundan eski sürümlerle de çekici video içerikleri üretebilirsiniz.

Pek çok içerik üreticisinin bu programı kullanma amacı uzun videolar yaratmaktan çok daha kısa introlar oluşturmaktır. Hareketli ve  kısa videolar oluşturmak isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir program olan Sony Vegas Pro ile videolarınızın başlangıcında dinamik, hareketli introlar kullanarak izleyicilerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.

Final Cut Pro

final-cut-pro-programi

Final Cut Pro’nun diğer video düzenleme programlarından en büyük farkı, windows kullanıcılarına değil de Macromedia şirketi tarafından Apple kullanıcıları için geliştirilmiş olmasıdır. Yazılımı başta YouTuber’lar olmak üzere kendi video içeriklerini üreten ve düzenlemek isteyen tüm amatör ve profesyonel kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. 

Basit, kullanışlı ve oldukça sade arayüz tasarımıyla kullanıcıların karşısına çıkan Final Cut Pro, video düzenlemesi yapmak isteyenler için gelişmiş ve üst düzey özellikleri sunuyor.  Bir MacOs kullanıcısıysanız, sahip olduğu gelişmiş fonksiyonlar ve kolay kullanım gibi özellikleri düşünüldüğüde Final Cut Pro, bir ilk tercih edeceğiniz video düzenleme araçlarından biri olabilir. 

Cyberlink Power Director 

en-iyi-ucretli-video-duzenleme-programii

Ücretli uygulamalarımızdan sonuncusu olan CyberLink PowerDirector, en çok tercih edilen orta düzeyde video düzenleme ve dijital kurgulama uygulamalarından biri. Program içinde hazır halde bulunan 100’den fazla video efekti bulunurken, DirectorZone.com sitesi üzerinden gerçekleştirilen üyeliğiyle 300.000 ‘den fazla video efektini çalışmalarınızda kullanabilmeniz için erişim imkanı veriyor.

PowerDirector kolay ve hızlı bir şekilde videolarınıza görsel efektler, görüntüler arası geçişler ile gelişmiş metin ekleme araçlarıyla yazılar, ses – müzik ekleme ve düzenleme işlemlerinin yanında video slaytları oluşturmanızı sağlıyor. CyberLink PowerDirector’un en beğenilen özelliğinden bir diğeri ise tamamladığınız çalışmayı çok hızlı bir şekilde video dosyasına dönüştürebilmesi.

cyberlink-powerdirector

Ücretsiz En İyi Video Düzenleme Programları

Video editlemeye yeni başlıyorsanız, profesyonel olarak içerik üretmeyi düşünmüyorsanız ve kullanacağınız video düzenleme programı için abonelik ücreti ödemek zorunda kalmak istemiyorsanız, sizin için incelediğimiz bu ücretsiz programlara göz atın. Premiere Pro veya Vegas Pro kadar işlevsel, ücretsiz video düzenleme programları arasından en iyileri sizin için seçtik:

Blender 

Blender, kullanıcıları tarafından oldukça sevilen ve ücretli video editleme programlarının video düzenleme işlevlerini sunmaya en yakın olan yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Bu ücretsiz program, genellikle orta seviye video düzenleme işlerinden çok, animasyonlar ve modelleme, çeşitli render işlemleri, gibi işlerde ücretli uygulamalardan olan Adobe After Effects yerine kullanılıyor.

blender-programi

Blender ayrıca 3D uygulamalar geliştirmenize, sıvı ve katı materyallerin davranışlarını  modellemenize olanak tanıyor. Blender’ın pek çok video editleme profesyoneli tarafından en iyi ücretsiz video editleme programı olarak görülmesi ve ciddi ticari projelerde bile Blender’ı kullanması şaşırtıcı değil. Bu yazılımın pek çok nimetlerinin yanında tek olumsuz özelliği, kullanıcı dostu bir arayüzünün bulunmaması ve yüksek kaynak ihtiyacı.

OpenShot

Openshot kullanımı oldukça kolay, sürükle ve bırak arayüzü ile Apple kullanıcılarının yakından tanıdığı iMovie’ye benzeyen açık kaynaklı bir program. Fakat Openshot yazılımı iMovie’den farklı olarak sınırsız katman sayısı ve ses karıştırma da dahil daha fazla sayıda özellik barındırıyor. Bu ücretsiz video düzenleme programı kullanışlı ve basit arayüzü ile gelişmiş özellikleri bir arada bulundurması nedeniyle kullanıcıları tarafından çok beğeniliyor. 

VSDC

Bu program photoshop programlarından da aşina olduğunuz gibi katmanlar üzerinde çalışmanıza ve tek bir kareye birkaç nesne yerleştirmenize, bir nesneyi bir diğerinin üzerine koymanıza, saydamlık ayarlarını kullanarak renkleri ve parçaları karıştırmanıza imkan tanıyor. VSDC ‘nin tek olumsuz yanı ise alışması biraz zaman alan kullanıcı arayüzü. 

davinci-resolve-video-duzenleme-programi

DaVinci Resolve diğer programlardan farklı olarak, daha gelişmiş özellikler sunan, profesyonel bir video düzenleme programı. DaVinci Resolve çoğunlukla video düzenleyicileri tarafından post prodüksiyona yönelik çalışmalarda tercih edilen bir video düzenleme programı.  Uygulamanın ücretli sürümü bulunmasıyla birlikte, ücretsiz versiyonda sıradan kullanıcılarım muhtemelen farkına bile varmayacağı bazı kısıtlamalar bulunuyor.

Bir cevap yazın