in ,

Vargonen Artık Ubuntu ve CentOS Repository

CentOS ve Ubuntu Repository Özellikleri Sizinle

Vargonen olarak 19 yıldır kullanıcılarımıza en iyi servisleri, en güncel ve en kolay kullanımda sunmak için kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda da günümüz dünyasının en popüler işletim sistemlerinden olan Ubuntu ve CentOS ile iş birliğimizi daha da geliştirdik.

Gelişen iş birliğimiz çerçevesinde Vargonen kullanıcıları artık Ubuntu ve CentOS için repository mirror özelliğini kullanabilecekler. Bu özellik ile birlikte hem Ubuntu, hem de CentOS için en hızlı ve en güncel yazılım yükleme, güncelleme ve erişim seçeneklerine sahip olacaklar.

Bu sayede, 1 gbps hızında sunucu erişim imkânı ile kullandığınız ya da kurulumunu yaptığınız sunucularınızın yazılım ihtiyacını çok daha kısa zamanda Vargonen sunucularını kullanarak ücretsiz sağlayabilirsiniz.

Software Repository Nedir?

Peki, software repository nedir? Sizler için kısaca açıklayalım.

Öncelikle bahsetmemiz gereken ilk nokta Linux kullanıcılarının ekosistemdeki durumu. Linux kullanıcıları, Windows kullanıcıları gibi uygulamaları web sitelerinden indirip, yükleyip kullanamamaktadırlar. Bunun yerine, her Linux dağıtımının kendi yazılım depolarını (software repository) kullanmaları gerekmektedir.

Bu depolar, her bir Linux dağıtımı ve sürümü için özel olarak derlenen yazılım paketleri içermektedir. Örneğin, Ubuntu 12.04 kullanıyorsanız, kullandığınız depolar özel olarak Ubuntu 12.04 için derlenmiş paketleri içerir.

Bu açıdan baktığımızda repository, yazılım yükleme ve güncelleme paketlerinin bir araya getirildiği ve istenilen zamanlarda bir bilgisayara alınıp kurulabileceği merkezi depolama alanı olarak tanımlanabilir. Birçok Linux dağıtımı, Debian tabanlı “Advanced Packaging Tool (APT)” ya da Red Hat tabanlı “Yum” kullanmaktadır.

Repository’lerin en büyük avantajı, yazılım paketlerinin depolanması, bakımı ve yedeklenmesinin kolaylaştırılmasıdır.

Neden Bir Yazılım Deposuna İhtiyaç Duyulur?

-Orijinal ve Güvenli Yazılım Kullanımı

Açık kaynak kod dünyasında, kullanıcıları kötü amaçlı yazılımlardan korumak için, yazılımların nasıl dağıtıldığının kontrol edilmesi önemli bir ayrıntı. Bu noktada, software repository’ler kötü amaçlı yazılımlardan arındırılmış, orijinal uygulamaların bulunduğu tek bir depolama alanı olarak bu işlevi yerine getirmektedir.

-Paket Bağımlılıklarının Çözülmesi

Linux dünyasında, yükleme işlemleri Windows’daki gibi bir kurulum dosyasının çift tıklanması kadar basit değildir. Ancak software repository’ler sayesinde herhangi bir uygulamanın kurulması ve çalıştırılması için gereken bütün paketlerin bir arada bulunması sağlanır. Bu da ilgili uygulamanın paketler arası bağımlılık sorunları yaşanmadan, Windows kadar kolay bir şekilde kurulup, kullanılmasına imkân vermektedir.

-Uygulamaların Bir Çatı Altında Toplanması

Açık kaynaklı uygulamaların en büyük handikaplarından birisi iyi pazarlanamamaları ve çoğu zaman insanların böyle bir uygulamanın olduğundan haberdar dahi olmaması. Software repository’ler, bu tür tüm uygulamaları bir çatı altında toplayarak kullanıcılar tarafından kolaylıkla bulunabilmesini sağlamaktadırlar.

-Linux Kullanımının Kolaylaştırılması

Günümüzde Linux tabanlı çalışmak, 10 yıl öncesine göre oldukça kolaylaşmıştır. Bu kolaylığın sağlanmasındaki paylardan birisi de software repository’lere aittir. Yazılım depoları sayesinde artık kullanıcılar Linux uyumlu yazılımları kolayca bulma, yükleme ve güncelleme imkânı kazanmaktadır.

Sizler de yazılım depolarının bu avantajlarından faydalanmak için Vargonen Ubuntu ve CentOS repository’lerine ulaşmak isterseniz aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:

http://centos.vargonen.com/centos/
https://launchpad.net/ubuntu/+mirror/ubuntu.vargonen.com-archive

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.