You are currently viewing Kaliteli Görseller İçin 5 Ücretsiz Stok Görsel Sitesi

Kaliteli Görseller İçin 5 Ücretsiz Stok Görsel Sitesi

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Stok görsel siteleri, pazarlama ve iletişim çalışmalarımızın önemli bir parçasıdır. Kampanyayı, ürünü ya da teknik bir özelliğin kullanıcıya faydasını anlatmakta kolaylık sağlayan ve kullanılan iletişim dile bütünleşen kaliteli stok görseller, son kullanıcıların dikkatini çekme ve akılda kalıcılığını sağlamaktadır.

Hazırlayacağınız reklam görselinde kullanacağınız stok görsellerin yüksek çözünürlükte olması ve telifsiz ya da telifi alınmış görselleri olması gerekmektedir. Google’dan indireceğiniz görsellerin sınırlı alternatiflere sahip olduğu, kalite açısından bir çok görselin kullanışlı olmadığını ve telif haklarından dolayı sizi sıkıntıya düşürebileceğini düşünürsek, bu durumda stok görsel siteleri ile çalışmanın ek çare olduğunu söyleyebiliriz. Büyük bir çoğunluğu yabancı kaynak olan yüzlerce stok görsel sitesi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı ücretsiz bir kısmı ise ücretsiz stok görsel indirmenize izin verir. Eğer proje/reklam bütçeniz yeterli değil ise, ücretsiz stok görsel siteleri ile reklam banner’larınızı oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

1- Pexels

Pexels, dünyanın en popüler ve ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden bir tanesidir.  Spordan, sağlığa, iş dünyasından, wallpaper’lar kadar binlerce ücretsiz stok görsel indirebilirsiniz. Pexels özellikle blogger’lar, webmaster’lar, tasarımcılar ve reklamcılar için yüksek kaliteli ücretsiz görsel indirebileceğiniz web sitesidir.

2- Rgbstocks

Rgbstock ile aile, background, iş dünyası, yemek, araba ve daha yüzlerce farklı kategoride 100.000’den fazla ücretsiz fotoğraf indirebilirsiniz. Reklam çalışmalarınızda kaliteli ve yüksek çözünürlükte görseller için Rgbstok ücretsiz stok görsel web sitesinden faydalanabilirsiniz.

3- EveryPixel

EveryPixel, görsel iletişim çalışmalarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz telifsiz görsel indirme sitesidir. Banner, afiş, web sitesi slider ya da display görsellerinizde yüksek çözünürlükte yüz binlerce ücretsiz fotoğraf indirme sitesidir. EveryPixel web sitesi ile 50’den fazla ücretli stok görsel sitesinde bulunan fotoğrafları tarayıp ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

4- Unsplash

Unsplash ücretsiz stok görsel indirme fırsatı sunan bir diğer sitedir. Ancak diğer siteler gibi sınırsız görsel indirme imkanı yoktur. Unsplash her 10 günde bir 10 adet stok görsel paylaşarak ücretsiz olarak indirmenize ve referans vermeden kullanmanıza imkan verir. Unsplash ayrıca geliştiriciler için API imkanı da sunmaktadır. Unsplash ile 15 farklı kategoride, görsel arayabilir ve yüksek çözünürlükte kaliteli stok görseller indirebilirsiniz.

5- Filckr

Çok geniş bir görsel veri tabanına sahip olan Filckr ile ücretsiz görsel indirebilir, kendi görsellerinizi yükleyebilir hatta arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Filckr’ten ücretsiz stock fotoğraf indirmek için ilk olarak Yahoo’da bir hesap oluşturmanız ve bu hesap bilgileri ile giriş  yapmanız gerekmektedir. Filckr’ten indireceğiniz görselleri kullanırken, görsel sahibi ya da kurumu kaynak olarak göstermeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın