You are currently viewing Twitter Nasıl Kullanılır? Retweet nedir?

Twitter Nasıl Kullanılır? Retweet nedir?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişim göstermesiyle birlikte internete ve sosyal medyaya olan ilgi artmıştır. İnternet üzerinden erişim sağlanan, aktif kullanıcı sayısının oldukça fazla olduğu sosyal medya ağlarından biri de Twitter’dır. 2006 yılında kullanıma açılan Twitter, 280 karakter ile sınırlandırılmış tweet adı altında yazılar yazabileceğimiz bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkar.

Twitter Tarihçesi

2006 yılının mart ayında, prototip olarak amaçlanıp San Francisco’da ortaya çıkan Twitter, ağustos 2006 yılında resmi bir sosyal ağ olarak karşımıza çıkmıştır. 14 kişilik arkadaş grubunun bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Twitter’ın fikir babası Jack Dorsey’dir. Dünyanın popüler sosyal medya ağlarından olarak, kısa zamanda büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır

Twitter Nasıl Kullanılır ?

Twitter, karakter sınırlandırması tweet adı altında paylaşımlar yapabileceğiniz bir sosyal ağdır. Bu sosyal ağda istediğiniz her konuda tweet atabilirsiniz. Eğer başkalarının tweetlerini görmek istiyorsanız arama yapıp, onları takip etmeniz gerekir. Tweetleriniz yazdığınız an ekrana düşer ve ilk giriş yaptığınızda karşınıza takip ettiğiniz insanların en son attığı tweetler çıkar.

Twitter Nasıl Yüklenir ?

Yalnızca iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara indirilebilebilir, telefonunuza oldukça kolay yüklenir. Telefonunuzun işletim sistemine göre AppStore veya Google Play’e girip arama motoruna Twitter yazdığınız an karşınıza uygulama çıkar.

Twitter Hesabı Oluşturma

Öncelikle telefonunuza Twitter uygulamasını indirerek veya internet üzerinden Twitter.com adresine girerik başlayabilirsiniz. Daha sonra Twitter’da yeni misin başlığı altında gördüğünüz formu eksiksiz doldurmanız gerekir. Twitter adresinizin bağlı olacağı bir e-posta adresi girdikten sonra kendinize bir kullanıcı adı ve şifre belirlemelisiniz. Kaydol seçeneğine tıkladığınızda ise Twitter hesabınızın ilk ayağı tamamlanmış olur.

Retweet Nedir?

Twitter’ın en çok kullanılan terimlerinin başında gelen “Retweet nedir?” sorusu kullanıcıların yapmış olduğu bir paylaşımı başka bir kullanıcının retweet yaparak o paylaşımı kendi duvarında, kendi takipçilerine paylaşması durumu olarak yanıtlanabilir. Peki retweet ne demektir? Retweet terimini ise beğendiği bir paylaşımı kişinin kendi duvarında paylaşması diye adlandırabiliriz.

Retweet Nasıl Atılır ?

Twitter uygulaması üzerinden, bir tweeti retweet yapmak oldukça basit. Paylaşmak istediğiniz tweete baktığınızda altında retweet işaretinin olduğunu görebilirsiniz. Retweet işareti iki tane oktan oluşmaktadır. İşarete bastığınız anda istediğiniz tweeti profilinizde paylaşmış olursunuz. Eğer o tweeti atan kullanıcının profili herkese açık değilse retweet yapamazsınız.

Twitter’ın Özellikleri

Twitter’ın kullanıcılar tarafından beğenilen birçok farklı özelliği mevcuttur. Bu özellikler şunlardır:

  • Gündem takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Twitter’ın search özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Klasikleşmiş tweetleri bulabilirsiniz.
  • Video indir özelliğini keşfedebilirsiniz.
  • Anketlerine katılabilir veya kendiniz bir anket oluşturabilirsiniz.

Twitter Terimleri

Son dönemin popüler sosyal ağlarından biri haline gelen Twitter’ın terimleri de oldukça bilinir. Çok kullanılan terimleri ise şunlardır:

  • Tweet
  • Retweet
  • Favori
  • Hashtag
  • Trend topic (TT)
  • Direkt Mesaj
  • Mention
  • Modifiye Tweet

Twitter’ın etkisiyle bu terimler, günümüzde sadece sosyal medya ağları üzerinden değil, günlük hayatta da kullanılmaya başlanmıştır.

Twitter Neden Önemli ?

Twitter, her türlü anlık bilgi, haber, duyuru, etkinlik paylaşımının yapıldığı bir sosyal ağdır. İnsanlar arasındaki etkileşimi her anlamda sağladığı için Twitter bizler için oldukça önemlidir. Bir iletişim ve haberleşme aracı olarak değerlendirebileceğimiz Twitter, reklam açısından da oldukça tercih edilen bir sosyal medya ağı olarak karşımıza çıkar.

Twitter Hesap Kapatma

Twitter’da bazen kullanıcılar belli bir sebepten veya hiç sebepsiz yere hesaplarını kapatmak isteyebilirler. Bunun için belirli aşamalar vardır. Twitter’ da öncelikle hesap öğesine, daha sonra ise alt kısımda bulunan “hesabını devre dışı bırak” seçeneğine dokunabilirsiniz. Hesabı devre dışı bırakma durumuyla ilgili verilen bilgileri okuyup, hesabınızı kapatabilirsiniz.

Twitter’ı En Çok Kullanan 5 Ülke

2019 yılında yapılan ankete göre Twitter’ın en çok kullanıldığı ilk 5 ülke şu şekildedir:

  • ABD 49 milyon
  • Japonya 38 milyon
  • Birleşik Krallık 14 milyon
  • Suudi Arabistan 10 milyon
  • Rusya 9 milyon

Aktif kullanıcı sayısını her geçen yıl arttırarak oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip bir sosyal ağ haline gelmiştir.

Twitter’a Ait İlginç Rakamlar

Gündelik hayatımızın bir parçası haline gelen Twitter, ortaya çıkan rakamlarla kullanıcı kitlesinin ne kadar geniş olduğunu kanıtlar nitelikte. İşte Twitter ile ilgili ilginç rakamlar:

  • 2020 itibariyle aktif kullanıcı sayısı 340 milyondur.
  • Verilere göre dünyada saniye başı 5 bin 700 tweet atılıyor.
  • Bir günde 500 milyon tweet atılıyor.

Twitter’da Fav Ne Demektir Nasıl Yapılır ?

Peki Twitter’da fav ne demektir? Atılan tweetlerin altındaki küçük kalp simgesi ile yapılan fav, o tweeti favorilerinize eklediğiniz anlamına gelir. Sizi güldüren bir tweeti veya bilmediğiniz bilgiyi size aktaran bir tweeti favlayarak, o tweeti beğenmiş olduğunuzu ifade edebilirsiniz. Daha sonra isterseniz, profilinizde bulunan favorilerim kısmından o tweeti tekrar görebilirsiniz.

Türkiye’de Twitter

Twitter, Türkler tarafından oldukça sevilen bir sosyal medya ağıdır. Türk kullanıcı istatistikleri ise şu şekilde:

  • Türkiye’de kullananların %60 ı erkek, %40 kadındır.
  • Türkiye’de en çok paylaşım yapılan şehir İstanbul’dur.
  • Günlük 7 milyon tweet paylaşımı yapılmaktadır.
  • İzmir’de istatiklere göre oldukça yaygın bir kullanıma sahiptir.

Twitter’da Arama Nasıl Yapılır ?

Twitter üzerinden merak ettiğiniz bir konuyu arama çubuğuna yazarak bulmanız oldukça kolay. Arama çubuğuna istediğiniz bir konu hakkında yazdıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında yer alan gelişmiş arama öğesine tıklarsanız, aradığınız konunun Twitter’daki verilerine kolaylıkla ulaştığınızı görebilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir konuda arama (search) yapabilirsiniz.

Twitter Logosunun Anlamı

Popüler sosyal medya ağı Twitter’ın logosu da oldukça dikkat çekicidir. Mavi bir kuşun yer aldığı logoda, yapılan tasarıma göre kuş bir erkektir ve adı Larry’dir. Eskiden daha farklı olan bu logo, zamanla değiştirilip daha güzel bir hale getirilmiştir. Tweet ne demek diye Türkçe anlamına bakıldığında “cıvıldama” anlamına gelir.

TT Listesine Nasıl Bakılır ?

Gündemdeki çok konuşulan olayların üzerine binlerce tweet atılmasıyla birlikte o konu Twitter’da tt olur ve tt listesine girer. Peki tt listesine nasıl bakılır? Mobil uygulamadan girildiği takdirde keşfet kısmından tt olan başlıklara kolayca ulaşmak mümkündür. Gündemdeki en çarpıcı konulara, insanların görüşlerine buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Twitter’ın Ayarları Nasıl Yapılır ?

iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda ayarlarını yapmak mümkündür. Twitter’a girdiğinizde sol üst köşede profil fotoğrafınızın simgesine dokunup ayarlar ve gizlilik seçeneğini görebilirsiniz. Bu kısımda istediğiniz herhangi bir düzenlemeyi istediğiniz şekilde yapmanız mümkündür. İsterseniz bu ayarlar sayesinde profilinizi daha çok kişiselleştirebilirsiniz.

Twitter’ın Geleceği

Hayatımızı tamamen etkisine alan sosyal medya ağları, gün geçtikçe vazgeçilmez bir hal alıyor. Aktif kullanıcı sayısına bakıldığında oldukça popüler bir sosyal ağ. Twitter, gençlerin gözde sosyal medya ağı olarak tanımlanabilir. Zaman içerisinde kullanıcı kitlesini genişletirken, gelecekte de hayatımızın önemli bir parçası olacak gibi duruyor.

Bir cevap yazın