You are currently viewing Startup Nedir? Başarılı Bir Startup Nasıl Kurulur?

Startup Nedir? Başarılı Bir Startup Nasıl Kurulur?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Startup kelimesi, iş dünyasında sıklıkla kullanılan kavramlar arasında yer alıyor. İlk olarak ABD’de kullanılan ve daha sonra tüm dünyada popülerleşen bu kavram, kısa sürede başarılı olmanın formülünü size sunuyor. Peki girişimcilik nedir, biliyor musunuz? İşte bu yeni sistem hakkında bilmeniz gereken detaylar…

Startup Nedir?

Startup kavramını anlayabilmeniz için ilk olarak startup ne demek sorusuna yanıt bulmanız gerekiyor. İngilizce bir kelime olan “startup”, kelime olarak “başlama” anlamına geliyor. Startup’lar, modern dünyanın hızına ayak uydurma amacı taşıdıkları için büyük bir sürat ve esneklik anlayışına sahip olarak tasarlanıyor ve hem B2C hem de B2B sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

B2B iş modelini tercih eden startup’lar, şirketlere hizmet veriyor ve müşteri şirketlerin performans yükseltmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple son derece inovatif ve güncel bir yönetim tarzına sahip olan startup’lar, dinamik yapıları ile çağın tüm gereksinimlerini yakalıyor ve hızla değişen dünyaya en kolay şekilde adapte olabilen iş girişimleri arasında yer alıyor.

Başarılı Bir Startup Nasıl Kurulur?

Başarılı bir startup kurabilmek için doğru bir iş modeli oluşturmanızda büyük yarar bulunuyor. Yakın olduğunuz sektördeki ihtiyaçları saptayarak o ihtiyaçları başarıyla karşılayabilecek bir oluşuma imza atmanız, başarı şansınızı yükselten faktörler arasında bulunuyor. Ayrıca süreç boyunca karşılaşabileceğiniz olumlu ve olumsuz tüm durumlar için hazırlık yapmanız da önem taşıyor.

Startup’ınızın başarıya ulaşması için yüksek bütçelerle yola çıkmanız gerekmiyor. Aksine, başlangıç seviyesinde ekip, ekipman, ofis gibi gereksinimlerinizi sınırlı tutarak bütçe kontrolünde bulunmanız, finansal krizler yaşamamanız konusunda büyük fayda sağlıyor. Startup’a başlamadan önce network kurmanızda da büyük yarar bulunuyor. Birlikte çalışacağınız kişi ve şirketleri önceden belirlemeniz, sancılı bekleme sürelerini ortadan kaldırıyor.

Girişimcilik ve Startup Arasındaki Farklar Nelerdir?

Girişimcilik, kendi sermayesine ve iş planına sahip kişilerin çeşitli unsurları bir araya getirerek sıfırdan bir şirket kurması anlamında kullanılıyor. Bu süreçte KOSGEB girişimcilik kursları gibi derslere katılmanız ve kadın girişimcilik hibeleri gibi yardımlardan faydalanmanız da mümkün oluyor. Girişimcilik fikirleri, ağırlıklı olarak denenmiş ve başarılı olmuş formüllerden esinleniyor ve böylece pek çok girişimci tarafından güvenli bulunuyor.

Girişimcilik kavramının kapsadığı konular, bir hayli fazla… Girişimciler dilerse gıda, hizmet, turizm sektörlerinde klasik formüllerle çalışan iş yerleri kurabiliyor ya da teknoloji üzerine faaliyet gösteren modern bir sistem inşa edebiliyor. Startup kavramı ise büyüme ve gelişme amacı taşıyan ve daha iddialı bir yapı sergileyen iş girişimlerini tanımlamak için kullanılıyor. 

Başarılı Startup Örnekleri Nelerdir? 

Başarılı startup örnekleri, yeni girişimcilere yol gösteriyor. Hem iş modeli tasarlarken hem de startup kurmanın inceliklerini araştırırken yararlanabileceğiniz başarı öyküleri, yerel ve evrensel kültüre aynı oranda özen göstermenin önemini gözler önüne seriyor. Türkiye’de ve dünyada kurulmuş 10 başarılı girişimcilik örneği hakkındaki detaylara göz atarak kendi girişiminizi kurma konusunda ilham alabilirsiniz.

  • Paraşüt: Türkiye’nin en önemli startup projeleri arasında yer alan Paraşüt, şirketlere finansal kontrol ve denetim hizmeti sunuyor ve bu sayede pek çok şirketin bütçe planlama işlemlerine büyük bir kolaylık katıyor.
  • Onedio: B2C formatındaki az sayıdaki startup’lardan biri olan Onedio, internet çağının ruhunu başarıyla yakalıyor ve her zevke hitap eden zengin içerikleri sayesinde internet başında vakit geçiren herkese sınırsız bir eğlence sunuyor.
  • İyzico: Türkiye’nin en çok tercih edilen online ödeme sistemidir. Pek çok ünlü markayla birlikte çalışıyor ve e-ticaret sektöründe hem şirketlere hem de müşterilere son derece güvenli bir deneyim sunuyor.
  • FitWell: Doğrudan son kullanıcıya hitap eden ve Türkiye’nin en başarılı startup projeleri arasında kabul edilen FitWell, kilo vermek ve fit bir görünüm elde etmek isteyen takipçilerine kişiye özel programlar sunmasıyla rakiplerinin önüne geçiyor.
  • Getir: Son dönemin en popüler mobil uygulamaları arasında yer alan Getir, müşterilerine diledikleri ürünü dakikalar içerisinde teslim eden sipariş sistemi sayesinde her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor.
  • 9GAG: Dünyanın en popüler ve en başarılı startup’ları arasında yer alan 9GAG, takipçileri tarafından oluşturulan içerikleri sayesinde internet kültürünün trendlerini belirleyen ve yeni nesil mizah anlayışını şekillendiren platformlar arasında ilk sırada gösteriliyor.
  • Airbnb: Amerika merkezli bir startup olan Airbnb, dünya genelinde faaliyet gösteriyor ve ziyaret edeceğiniz herhangi bir ülkede evlerinde konaklayabileceğiniz aileleri listeliyor. Airbnb ile tüm dünyada ucuza konaklayabilir ya da evinizi kiraya vererek gelir edebilirsiniz.
  • Amazon.com: E-ticaret kültürünü ve standartlarını oluşturan Amazon.com, her gün yaklaşık 3 milyar kişi tarafından kullanılıyor ve böylece satıcıların daha çok müşteriye, müşterilerin ise daha ideal fiyatlara ulaşabilmesine imkân tanıyor.

Kuluçka Merkezi Nedir?

Sizi çok heyecanlandıran bir fikir buldunuz ve startup kurmayı hayal etmeye başladınız, peki gerekli yardımı nereden bulacaksınız? Bu noktada kuluçka merkezleri devreye giriyor ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı oluyor. İngilizcedeki “incubator” kavramından Türkçeleştirilen kuluçka merkezi ifadesi, girişimlerin olgunlaştırılması ve hayata geçirilmesi için çeşitli desteklerde bulunan kuruluşları tanımlıyor. 

Eğer elinizde etkileyici bir startup projesi varsa, çevrenizdeki kuluçka merkezleriyle görüşerek girişimcilik kursları alabilir ve fikrinizi gerçeğe dönüştürmenin yollarını öğrenebilirsiniz. Bu süreçte girişimcilik kitapları ve girişimcilik filmleri gibi farklı kaynaklardan da yararlanabilir, bu sayede atmanız gereken adımlar ve startup kurarken yaşayacağınız süreçler hakkında detaylı bilgilere kısa yoldan erişebilirsiniz.

Kuluçka merkezleri sayesinde girişimleriniz için kredi, hibe ya da yatırım da bulabilirsiniz. Özellikle genç girişimcilik konusunda büyük fayda sağlayan kredi, hibe ve yatırımlar sayesinde hayallerinizi sermaye bulma süreciyle uğraşmadan kısa sürede gerçeğe dönüştürebilir ve startup fikrinizi daha güvenli bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Startup Exit Nedir?

Startup’ınızı kurdunuz ve para kazanmayı başardınız; peki bu noktada sizi neler bekliyor? İlk hedefinize ulaştıktan sonra atabileceğiniz temel adımlar arasında Startup Exit de bulunuyor. Startup Exit, girişimi başkasına devrederek ayrılma anlamına geliyor. Belirli bir potansiyele ulaşan startup’ınızı dilerseniz daha büyük şirketlere satabilir ve sıfırdan kurduğunuz sisteminizle büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

ScaleUp Nedir?

ScaleUp ifadesi, kelime olarak “ölçek büyütme” anlamına geliyor ve ağırlıklı olarak başarıya ulaşmış startup’ları tanımlamak için kullanılıyor. Bir diğer deyişle yeni kurulan startup’ların pazarda yer edinip edinemeyeceği, kâr elde edip edemeyeceği belli değilken ScaleUp seviyesindeki şirketler ise belirli kâr oranlarıyla kendi piyasa değerine sahip olmanın avantajını yaşıyor.

Startup kurduktan ve başarılı olduktan sonra, girişiminizin adımlarını ScaleUp kurallarına göre atabilirsiniz. Bir diğer ifadeyle, ticari girişiminizi büyütebilir, müşteri sayınızı artırabilir ve daha yüksek bir hacme ulaşarak daha büyük paralar kazanabilirsiniz. ScaleUp yöntemlerini takip ederken daha fazla yatırım yapmanız da gerekebilir, ancak işlem hacminiz yükseldiği için bu süreci finanse edebilirsiniz.

Son yıllarda en çok kullanılan ifadeler arasında “girişimcilik ekosistemi” de bulunuyor. Girişimcilerden oluşan, birbiriyle uyumlu çalışan parçaların genel olarak sistemi beslemesi prensibiyle oluşturulan çevreyi tanımlayan girişimcilik ekosistemi, startup kurarken uymanız gereken kurallar bütününü size sunmasıyla da önem taşıyor. Girişimde bulunacağınız sektörü ve sektördeki diğer firmaları önceden araştırmanız, başarı şansınızı yükseltiyor. 

Bir cevap yazın