You are currently viewing SSL Sertifikası Nedir? SSL Türleri Nelerdir?

SSL Sertifikası Nedir? SSL Türleri Nelerdir?

Network üzerinde bilgi transferi yaparken çalınma gibi durumlara karşı önlem almanızı sağlayan Secure Socket Layer (SSL), gizlilik ve güvenilirlik açısından önemli bir yere sahiptir. Türkçesi güvenli giriş katmanı olan kriptolama protokolü, gönderici ve alıcı arasındaki gizliliği koruyarak kişisel verilerinizi korur. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların girdikleri bilgileri koruyarak güvenli haberleşmeyi sağlar.

ssl-sertifikasi-nedir

SSL Sertifikası Nedir?

Kredi kartı numarası, şifre ve kimlik bilgisi dahil pek çok kişisel verinin gizliliğini ve bütünlüğünü şifreleyen bir güvenlik protokolü olan SSL sertifikası, Netscape tarafından geliştirilen bir algoritmadır. Pek çok web sunucusu ve tarayıcısı tarafından desteklenen güvenli giriş katmanı, veri iletişiminin gizliliğini sağlayarak üçüncü kişilerin eline geçmesini engellenmenize yardımcı olur.

Bir anahtar ve istemciye ihtiyaç duyan kriptolama protokolü, sertifika sistemiyle çalışır. Public key ve private key olarak adlandırılan anahtarlar, dijital ortamda kodlanır. Bir anahtar tarafından koruma altına alınan veri, sadece diğer anahtar ile açılabilir. SSL oluşturulduktan sonra private key sunucuda kalır, public key ise bağlantı kurulan kişilere gönderilir.

ssl-sertifikasi-fiyatlari

Bilgileri gönderen kişi ile alan kişiyi doğrulayan SSL sertifikası, aynı zamanda iletilen verilerin tarih ve zamanını teyit eder. Daha sonra dışarıdan bağlantı kurmak isteyen kişi, public key’i kullanarak veriyi güvenli ve gizli bir şekilde karşı tarafa gönderir. Bilgiyi alan taraf şifrenin çözülmesi için private key kullanır ve veriyi alanın doğru yer olduğunu doğrular.

SSL sertifikalarının en önemli özelliği server ve tarayıcı arasındaki işlemlerin üçüncü şahıslar eline geçmesini engelleyerek şifrelemesidir. Standart bir algoritma üzerine kurulan güvenli giriş katmanını aktif ettiğiniz zaman internet sitenizin başına “https” protokolü eklenir. Bu durum web sitenizin artık güvenilir bir hizmet verdiğini kullanıcılara aktarır ve bir işlem gerçekleştirirken bilgilerini rahatlıkla paylaşabileceklerini ifade eder.

ssl-sertifikasi-cesitleri

SSL kurulumu gerçekleştikten sonra sunucu, yapılan işlemin web tarayıcısına bir SSL işlemi olduğunu bildirir. Ardından tarayıcı aldığı bilgiyle sertifika protokolünden doğrulama talebinde bulunur. Sistem bilgileri doğrular ve tarayıcıya gerçekleştirilmek istenen işlemin güvenli olduğunu bildirir. SSL sertifikasının güvenliği onaylandıktan sonra tarayıcı, adres çubuğunda kilit ya da yeşil bar ile sertifika hakkında bilgileri site ziyaretçisine aktarır.

SSL Sertifikası Türleri Nelerdir?

Kullanım amacına göre farklı protokollere sahip birçok SSL sertifikası bulunur. Standart, Premium, Wildcard ve Extented Validation (EV SSL) olarak adlandırılan bu güvenli giriş katmanları, sitenizin içeriğine ve kullanıcılardan istenilen bilgilere göre değişen farklı kriptolama işlemlerine sahiptir. Ayrıca SEO için de önemli kriterlerden olan SSL sertifikası almak, arama motorlarının sitenizi güvenli bir site olarak algılamasını sağlar.

ssl-sertifikasi-almak

Standart SSL sertifikaları, 128/256 bit şifreleme ile tek bir domaini koruma altına alır. DV tipi güvenlik protokolüne sahip olan bu sistem sadece sitenize giriş yapan kullanıcı bilgilerini korur. Standart SSL sertifikası almak için herhangi bir evraka gerek yoktur. Türkiye’de en çok kullanılan standart sertifika ise dünyanın önde gelen SSL yetkililerinden biri olan Comodo SSL sağlayıcısıdır.

Premium SSL sertifikaları ise tüm işlemlerinin online sistem üzerinden yapan kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılan bir güvenlik çözümüdür. Tek alan adı ve sınırsız alt alan adı için üretilebilir. Kurumsal organizasyon bilgilerinizi doğrulayarak çalışan bu sertifika, kullanıcı bilgilerini ve işlemlerini koruma altına alır. Bu sertifika türü için içeriğinde kurum veya firma bilgilerinin bulunduğu bir belge gereklidir.

Wildcard SSL sertifikaları, sitenizin domainini ve alt alan adlarını koruma altına alarak güvenli hale getirir. Bir kere alındığı takdirde ileride ekleyebileceğiniz alan adları için de kullanılabilir. Ana domaine bağlı birden fazla siteyi ve sayfayı yönetenler için etkili bir çözüm sunan sertifikası türü, özellikle proje oluştururken tüm alt alan adlarınızı güvenlik sertifikalı yapabilmenize imkân sunar.

wildcard-ssl-nedir

Extented Validation (EV) sertifikaları ise en gelişmiş doğrulama ve onaylama türüne sahiptir. Tarayıcıda web sitenizin adres çubuğu yeşil olduğu için yeşil barlı SSL olarak da adlandırılır. Domaininizin önünde kurumun adı ve ülke kodu yer alır. Ayrıca şirket unvanı, adresi ve telefon numarası gibi ayrıntıları içinde bulunduran EV SSL sertifikası, web sitenizin güvenliğini ve prestijini artırır.

Rapid SSL, belgesiz olarak hizmet veren bir güvenli giriş katmanıdır. Symantec firması tarafından sunulan sertifika türü, 128/256 bit olan tek-kök şifreleme yöntemini kullanır. Pek çok tarayıcı tarafından desteklenen Rapi SSL, web sitenize kurulduğunda adres çubuğunuza bir kilit sistemi eklenir ve güvenilirliğinizi ziyaretçilerinize kanıtlar. Kişisel siteler ve web portalları gibi geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Neden SSL Satın Almalıyım?

“SSL nedir?” sorusunu kısaca bir web sitesi ile ziyaretçi arasındaki bilgi alışverişini kriptolayan standart bir protokol olarak cevaplayabiliriz. Web sitenize bir SSL sertifikası eklediğiniz zaman tüm verileriniz şifrelenerek koruma altına alınır. Dolayısıyla internet siteniz için SSL almak, kullanıcılarınızdan size iletilen pek çok bilgiyi çeşitli siber saldırılara maruz kalmadan güvenli bir şekilde sunucunuza aktarılmasını sağlar.

Özellikle e-ticaret siteniz varsa müşterilerinizin kredi kartı ve kişisel bilgilerini korumanız için etkili bir çözüm sunan SSL sertifikaları, güven ve itibar kaybı kaybının önüne geçerek web sitenizin prestijini artırır. Her ne kadar ekstradan bir maliyet gerektirse de e-ticaret şirketleri ziyaretçilerine güvenli bir alışveriş deneyimi sunmadan varlıklarını sorunsuz bir şekilde sürdüremez.

ssl-nedir

SSL sertifikası ayrıca web sitenizin ne kadar güvenilir olduğunu onaylamanın en güvenilir yollarından biridir. Http yerine https protokolünü kullanarak veriyi gönderenin ve alanın doğru yerler olduğunu garanti eder. Son derece hassas bilgileri şifreleyerek sitenize profesyonellik dokunuşu katan sertifikalar, ziyaretçilerinizin çevrim içi işlemlerini rahat bir şekilde halledebilmelerine olanak sunar.

SEO açısından da önemli bir yere sahip olan SSL sertifikaları, sitenizin güvenli bir protokole sahip olduğunu arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlar. İnternet kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak isteyen arama motorları, SSL sertifikası sahibi olan siteleri tarayıcı çubuğunda güvenli olarak işaretleyerek hem arama sıralamasını yükseltir hem de kullanıcı sayısını artırmasına yardımcı olur.

SSL Sertifikası Fiyatları Ne Kadar?

Güvenlik protokollerine göre pek çok seçenek sunan SSL fiyatları, sertifika türlerine göre farklılık gösterir. Herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan kurulabilen standart ve rapid sertifikalar, diğerlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Sadece alan adı doğrulayarak kısa sürede temin edilebilen sertifika türleri, blog ve kişisel web siteleri gibi alanlar için iyi bir fiyat performansı sergiler.

comodo-ssl-sertifikasi

Premium, Wildcard ve Extented Validation sertifikaları ise doğrulama için şirket unvanı ve iletişim bilgileri gibi pek çok resmî belgeye ihtiyaç duyar. Bu tür maliyetleri karşılayabilmek için farklı seçenekler sunan SSL ücretleri, sertifika türüne göre değişiklik gösterir. Eğer çok fazla alt domaine sahip bir web sitesine sahipseniz fiyat performans açısından Wildcard SSL sertifikalarını tercih edebilirsiniz.

Ziyaretçi ile sunucu arasında güvenli bir ilişki kurmak amacıyla geliştirilen SSL sertifikaları, birbirinden farklı alanlarda kullanıma açılan web sitelerinin emniyetli bir şekilde hizmet verebilmesine yardımcı olur. Özellikle kredi kartı ve kişisel verileri şifreleyerek koruma altına alan kriptolama protokolü, markanızın ve web sitenizin prestijinizi korurken bilgilerinizin üçüncü şahıslar tarafından çalınmasını engeller.

Bir cevap yazın