You are currently viewing Sesli Arama Nedir? Google ve Yandex Sesli Arama Özelliği

Sesli Arama Nedir? Google ve Yandex Sesli Arama Özelliği

Teknolojinin hayatımıza getirdiği önemli yeniliklerden biri olan sesli arama, el kullanmadan sadece ses ile akıllı telefon ve tablet gibi pek çok cihazdan arama yapmanızı sağlayarak merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşmanıza olanak sunuyor. Aradığınız kelimelerin ve terimlerin akıllı bir cihaza ses yoluyla iletilmesiyle çalışan sistem, günlük rutinlerinizi kolaylıkla halletmenize yardımcı oluyor.

mobil-sesli-arama

Metin yazarak arama yapmaktan çok daha kullanışlı olan sesli arama teknolojisi, sorgulama yapmaktan yol tarifi almaya kadar birçok işlemi hızlı bir şekilde halletmenizi sağlıyor. Oldukça pratik olan bu sistem, özellikle işiniz veya aceleniz varken kısa bir süre içerisinde istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayarak büyük kolaylık sunuyor.

Sesli Arama Nasıl Kullanılır?

Fonksiyonel olarak hayatınıza kolaylık ve pratiklik katan sesli arama, ellerinizi kullanmadan istediğiniz bilgiye hızla ulaşmanızı sağlıyor. Google ve Yandex gibi arama motorları tarafından geliştirilen uygulamalar aracılığı çalışan sistemler, yapay zekâ temelli çalışıyor. Öğrenmek istediğiniz bilgileri söylediğiniz kelimelerle özleştirerek çıkan sonuçları görüntülü ve sesli olarak aktarabiliyor.

sesli-arama-nasil-kullanilir

Aramak istediğiniz kelimeleri ses komutları ile önünüze getiren sesli arama, telefondan tablete hatta bilgisayarlarda dahil kullanılabiliyor. Android, İOS ve Windows gibi çeşitli işletim sistemlerinde çalışabilen sesli arama sistemi, arama alışkanlıklarının evrimleşmesinde önemli bir rol oynuyor. Tercih ettiğiniz dil ve ülke ayarlarına göre aradığınız sonuçlara kısa bir süre içinde ulaşmanızı sağlıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte arabalara da dahil olan sesli arama özelliği, sürüş sırasında arama yapmanıza olanak tanırken trafik bilgisi gibi pek çok bilgiye ses komutu ile ulaşmanızı sağlıyor. Android ve Apple cihazlar için arama motorları tarafından geliştirilen pek çok sesli arama uygulaması, kullanıcı odaklı tasarımlarıyla büyük kolaylık sunuyor.

Kullanıcıların ses komutları ile hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlayan bu akıllı hizmet, özellikle telefonlarda yoğun bir şekilde kullanılıyor. Tek bir tuşa basarak kullanılabilen sesli arama teknolojisi ayrıca önceden belirlediğiniz ses komutu ile de kullanılabiliyor. Örneğin Google sesli arama özelliğini kullanabilmek için “Ok Google” demeniz sistemi aktif hale getirerek isteğiniz bilgiye ulaşmanızı sağlıyor.

Sesli arama özelliğini aktif ettikten sonra akıllı asistan sizi dinlemeye başlıyor ve vereceğiniz sesli komutu bekliyor. Söylediğiniz kelimeleri algılayarak cevap veriyor. Soru sorarak istediğiniz bilgileri arama motorunda karşısına çıkan kaynaklardan alıntılayarak sesli cevap verebiliyor. Örnek olarak “yarın hava kaç derece?” gibi bir soru sorduğunuzda yarınki hava durumunu hem görüntülü hem de sesli olarak size ulaştırıyor.

sesli-arama-nedir

Özellikle trafikte hareket halinde oldukça işinizi kolaylaştıran sesli arama özelliği, Google ve Yandex gibi arama motorları üzerinden arama yapmanızı kolaylaştırırken, trafik yoğunluğu hakkında da bilgi edinmenizi sağlıyor. Seyir halindeyken odak noktanızı kaybetmemek için önemli bir işleve sahip olan bu özellik, tek bir sesli komutla arama yapabilmenize imkân sunuyor.

Örneğin trafikte araç kullanırken Yandex sesli arama özelliğini kullanarak bulunduğunuz konum hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tek bir komut kullanarak Yandex’in sesli arama özelliğini aktif edebilir, tek bir komutla yol güzergahı oluşturabilirsiniz. Ayrıca arama motorunda merak ettiğiniz bilgilere kolaylıkla ulaşabilir; kim, neden, nasıl ve nerede gibi tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

sesli-arama-ozelligi

Kişisel bilgilerinizin yer aldığı Google gibi uygulamalar aracılığı ile takvim ve etkinlik bilgilerinize tek bir sesli komutla ulaşmanızı sağlayan sesli arama özelliği, günlük işlerinizi daha kolay halletmenize imkân sunarak hayatınızı kolaylaştırıyor. Ellerinizi kullanmadan arama yapmanıza olanak sağlayan sistem, sadece araştırma yapmak için değil, insanlarla iletişim kurmak için de önemli bir aracı olarak yer alıyor.

Sesli Arama Özelliğinin Avantajları Nelerdir?

İşlevsel olarak hayatınızı kolaylaştıran sesli arama özelliği geliştirilen algoritmalar sayesinde pek çok avantaj sunuyor. Geçmişte yaptığınız sesli aramalar ile ilişki kurabilen sistemler, sonraki sesli aramanızla ilişki kurarak daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlıyor. Arka arkaya sorduğunuz iki sorunun birbiriyle olan ilişkisini algılayarak o doğrultuda çeşitli sonuçlar gösteriyor.

sesli-arama-ozelligi-nedir

Örneğin sesli komutla aradığınız ilk kelime “Gülhane Parkı” olsun. Karşınıza çıkan sonuçlardan sonra “Fotoğraflarını görmek istiyorum” gibi bir soru eklediğinizde arama motoru ikinci sorgunuzun Gülhane Parkı ile ilgili olduğunu algılayarak sonuçları buna göre değiştiriyor. Ancak arama motorlarının anlayamadığı sonuçlar da olabilir. Bu nedenle sesli arama yaparken daha açıklayıcı cümleler kurmanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Lokasyona bağlı özelleştirilmiş içerikler de sunan sesli arama özelliği, daha iyi bir kullanım deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor. Pek çok alanda avantaj sağlayan bu özellik, bulunduğunuz konumu baz olarak sonuçları gösteriyor. Mesela İstanbul’dasınız ve evden dışarı çıkacaksınız. Arama motoruna “Sabiha Gökçen Havalimanı ne kadar uzaklıkta?” diye sorarsanız, lokasyonunuzu baz alarak en detaylı sonuçları karşınıza çıkarır.

sesli-arama-yapmak

Sesli arama özelliği sadece aradığınız kelimeyi değil aradığınız kelimenin devamında gelebilecek sorguları da anlamaya çalışıyor. Daha hızlı ve rahat arama yapabilme imkânı sunan bu özellik, aynı anda birden fazla işlem yapabilme olanağı da sunuyor. Metin aramalarına oranla gün geçtikçe daha çok kullanılan sesli aramalar, Türkçe’nin yanında İngilizce, Rusça ve Almanca gibi pek çok dilde kullanılabiliyor.

Google Sesli Arama Yapmak

Arama yapmak, hatırlatıcı oluşturma ve yol tarifi almak gibi pek çok işlemi sesinizi kullanarak halletmenizi sağlayan Google sesli arama özelliği ayrıca hava durumu gibi pek çok konuda kullanıcılarını bilgilendiriyor. Google ile mobil sesli arama yapmak için Android veya İOS işletim sistemine sahip telefonunuzu kullanabilirsiniz. Ama öncelikle sesli arama özelliğini aktif etmeniz gerekiyor.

google-sesli-arama-ozelligi

Google sesli arama özelliğini açmak için ilk olarak telefonunuzdan veya tabletinizden Google uygulamasını açmalısınız. Ardından sağ alt köşede yer alan diğer sekmesine tıklayarak ayarlar ve Voice’ı seçiyorsunuz. “Ok Google“‘ın altında bulunan Voice Match‘e tıklayarak Ok Google’ı açabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanmak için hemen “Ok Google” diyebilir, aramak istediğiniz kelimeyi hemen sorabilirsiniz.

Yandex Sesli Arama Yapmak

Hem arama sorgularınızı hem de site adreslerini sesli olarak girerek kullanabileceğiniz Yandex sesli arama özelliği; ne, ne zaman, hangi, nasıl, kim gibi pek çok soruyu yanıtlayabiliyor. Ayrıca yol tarifi almanızı sağlayarak birçok işlemi hızlı bir şekilde halletmenize olanak tanıyor. Türkçe, İngilizce, Rusça ve Ukraynaca dillerini destekleyen Yandex sesli arama, cihazınızın varsayılan dilini otomatik olarak algılıyor.

yandex-sesli-arama

Yandex sesli arama özelliğini açmak için ilk olarak akıllı cihazınızdan Yandex uygulamasını açarak ayarlara girmeniz gerekiyor. Ardından gelişmiş ayarlara tıklayarak ses ve bildirimler ögesini seçiyorsunuz. Bu kısımdan sesli aktivasyon özelliğini etkinleştirerek kullanamaya başlayabilirsiniz. Kullanmak için hemen “Okey Yandex” diyebilir, “Lütfen konuşun” yazısı göründüğünde istediğiniz komutu söyleyebilirsiniz.

Oldukça kullanışlı bir işleve sahip olan sesli arama özelliği, Google ve Yandex gibi uygulamalar aracılığı ile büyük kolaylık sağlıyor. Bir konu hakkında araştırma yaparken söylediğiniz kelimeleri ve sorduğunuz soruları algılayarak arama yapmanıza olanak sağlıyor. Yazarak aramaktan daha pratik bir kullanım deneyimi sunan sesli arama, işlerinizi daha kısa süre içerisinde halletmenize olanak tanıyor.

voice-call

Yaygın olarak; yerel aramalar, yer tarifi, hava durumu, trafik durumu ve soru sormak için kullanılan sesli aramalar, aradığınız terimleri sorgulama imkânı sunarak yaşam tarzınıza pratiklik katıyor. Çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar, geliştirilen uygulamalar aracılığı ile bilgisayar, akıllı televizyon ve tablet gibi pek çok cihazda da kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın