in

PowerFM yayını artık 128kbps (44.1 kHz)

Geçtiğimiz günlerde Power Grubu radyolarının kapasitelerini artırmak için çalışmalara başlamıştık, yoğun bir dönemden sonra çalışmalarımızı sonuçlandırdığımızı gururla haber vermek istiyoruz.

Çalışmalarımız sonucunda PowerFM ShoutCast (Winamp), Flash ve Windows Media Services yayınlarını dinleyicilere 128kbps/44.1kHz AACP formatında yani CD kalitesinde ulaştırmaya başladık. Açıkcası bu güncellemeyi (upgrade) çok daha önce düşünüyorduk fakat radyoların dinleyicilerinin internet bağlantı hızı ortalaması istediğimiz seviyede değildi. Günümüzde internet altyapısı geliştikçe bu değerler 128kbps ile yayın yapmamıza olanak sağlar hale geldi ve bizde ilk fırsatta sistem’i 128kbps’a yükselttik.

64kbps’den 128kbps’e geçince neler değişti?

Sunucularımızın kaynaklarını ve bant genişliğini (Bandwidth) arttırdıktan sonra 128kbps yayın için gerekli bileşenleri elde etmiştik sadece yayını alıp 128kbps sıkıştırması kalmıştı fakat kullandığımız streaming uygulamaları yeni donanımda optimum şekilde çalışmıyordu CPU Core sayıları, Disk I/O oranları ve daha önceki tecrübelerimizden de yola çıkarak uygulama sunucularının konfigürasyon dosyalarında sıkı bir optimizasyona gittik ve akışların (Stream) Mbit/User başına optimum seviyede hizmet vermesini sağladık ve Power Grubu dinleyicileri, saniyede 128kbit bant genişliğini sağladığı sürece yüksek kalitede ve ücretsiz olarak Power FM radyo yayınlarına kesintisiz ulaşabilecek.

Bundan sonrası ne olacak?

Teknolojiler hızla gelişiyor ve değişiyor, biz de Vargonen olarak yeni teknolojilerdeki farklı streaming protokollerini dinleyicilerin deneyimine sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bundan sonraki adım Microsoft’un yeni teknolojisi olan SilverLight istemcilerinin desteklediği şekilde streaming yapmak olacak. Uygulama sunucusu olarak IIS üzerinden Smoot Streaming teknolojisini kullanmayı düşünüyoruz böylelikle dinleyicinin internet hızı ne olursa olsun otomatik olarak o kalitede yayın yapma şansımız olacak.

Yayınları Power FM web sitesi üzerinden dinleyebilirsiniz.  www.powerfm.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.