in

Web Siteleri İçin En Kullanışlı 14 Yazı Tipi Stili

Bilgisayar ortamında, yazıya aktarılan düşünceler için seçilecek olan font çeşidi oldukça önemlidir. Daha etkili içerikler hazırlamak isteyen kişiler genellikle “font ne demek” diye merak ederler ve bu konuda okuyucuların dikkatini çekecek olan fontlar ile içerik hazırlamak isterler. Eğer font kavramı ve bunun web sitesi ve arama motorlarına olan katkıları bilinirse, kullanıcı deneyimi açısından harika sonuçları olabilir.

website-yazi-stili

Font Nedir?

Günümüz dijital dünyasında kullanılmış olan yazı tiplerinin uzunluk, genişlik ve tipi gibi özelliklerinin tanımlanmasına font adı verilir. Daha kısa bir tanımlama ile font kavramına aslında yazı tipi stili de diyebiliriz. Özellikle internet dünyasında bir doküman oluşturulacaksa, logo yapılacaksa ya da diğer tasarım işleri esnasında sıklıkla uygun bir yazı fontu kullanılır.

Web sayfaları için içeriklerin hazırlanması esnasında iyi bir font yazı okunabilirliği açısından son derece önemlidir. Ayrıca sitenin genel görünüşüne de katkı sağlayacağından, siteyi tıklayan ziyaretçilerin içeriği okumalarını kolaylaştırır. Fontların da kendi içerisinde sert, zeki, yumuşak, temiz ya da modern gibi özellikleri olduğu düşünülürse, tarza uygun font seçimi konusunun önemi daha da iyi anlaşılır.

internet-sitesi-yazi-fontu-bulma

Web Siteleri İçin Font Seçimi Neden Önemlidir?

Görsel tasarım konusu askında insan psikolojisine, gözün anatomisine ve beynin algılama biçimlerine hitap eden derin bir konudur. Sürekli değişim ve gelişim halinde olan görsel tasarım web sayfalarının tasarlanması, içeriklerin hazırlanması, banner ya da afiş tasarımı gibi ögelerin etkili şekilde kullanıcıya sunulmasına kadar pek çok aşamadan geçen bir süreçtir. Bu nedenle yapılan sunumun ya da hizmetin amacına ulaşması anlamında en iyi font bulma yoluna gidilmelidir.

Çok farkında olunmasa da HTML font seçimi web sitelerinin ilk izlenimlerinde oldukça önemli role sahiptir. Bu nedenle içerikler oluşturulurken, okunabilirlik ve gözün yorulmaması açısından web sitesi için font seçimi dikkatle yapılmalıdır. Çok küçük ya da tam tersi büyük ve karmaşık fontlar site görüntüsünü kötü olarak etkileyeceğinden ziyaretçilerin siteden direkt çıkmalarına neden olur. Bu da sayfada kalış süresini kısaltacağından SEO kriterlerinden birini ihlal etmek demektir.

fontawesome-yazi-fontu

Web sitesi için font seçimi yaparken öncelikli hedef web tasarımının amacı ile uyumlu olan bir yazı stili tercih edilmelidir. Hangisinin iyi göründüğü veya şekil açısından daha yakışan değil de ilk öncelik sitenin amacına olan uygunluğun değerlendirilmesi olmalıdır. Örneğin, web sitesi tasarım açısından bir kurumsal site ise karmaşık ve büyük fontların kullanılması uygun olmayacaktır. Bu konuda eğer CSS yazılım dili kullanılıyorsa en uygun yazı tipi için “Font generator” programı da kullanılabilir.

Web Siteleri İçin En Kullanışlı Fontlar

1. Times New Roman

HTML yazı tipleri içerisinde Serif grubunda yer alan eski Times yazı tiplerinin bir çeşididir. Daha çok kitap, dergi gibi basılı yayın yapan web sitelerinde en çok kullanılan fontlar arasında ilk sıradadır. Daha da önemlisi Amerikan Psikoloji Derneği tarafından “font awesome” olarak tavsiye edilen tek font tipidir.

google-fonts

2. Arial

Genellikle Sans-Serif ailesi fontlar arasında yer alan Arial, en yaygın kullanılan fontlar arasındadır. Pek çok eleştirmen bu yazı tipinin aslında HTML açısından en güvenlisi olduğunu iddia eder. Hem online makaleler, hem de yazılı medya içeriklerine sahip olan web siteleri Arial fontunu sıklıkla kullanırlar.

3. Helvetica

Daha çok görsel tasarımcıların sıkça kullandığı yazı tipi Helvetica’dır. Çok bilinmese de psikolojik olarak güven algısı yarattığı iddia edilen Helvetica, dünyaca ünlü motor ve otomobil markalarında kullanılır. Eğer dikkatli incelenirse BMW, Jeep, Motorola ya da Kawasaki gibi marka işaretlerinde gerçekten Helvetica’nın kullanıldığı görülebilir.

web-sites-font

4. Verdana

En düşük çözünürlüğe sahip ekranlarda bile yüksek okunabilirlik seviyesi sunan yazı stili Verdana’dır. Ufak boyurlarda sahi okunabildiği için pek çok uzman bu yazı tipiniz ekran yazı tipi olarak tanımlar. Dünyaca ünlü IKEA markası, hem web sitesi sayfalarında hem de basılı kataloglarında Verdana kullanır.

5. Courier

Daktilo karakterlerini andırdığı için film senaryolarında sıklıkla kullanılan yazı stili Courier’dir. Sabit genişliğe sahip aralıkları ile yazı fontları arasında popüler bir yere sahptir. Ayrıca bütün işletim sistemlerinde önceden yüklü olarak gelen bildirimlerde HTML yazı stili olarak Courier kullanılır.

6. Optima

Klasik Roman büyük harflerinden ilham alan Optima, trafik işaretleri ile ürün logolarında sıkça kullanılan bir yazı stilidir. Ünlü Alman matbaacı olan Erik Spiekermann, Optima’nın Amerika’daki her hastane ve otoparkta bulunan yazılarda kullanıldığını belirtmiştir.

7. Monaco

Sabit genişliğe sahip yazı tipi ailesinden olan Monaco, günümüzde çok tercih edilen MacOS X’in varsayılan yazı stilidir. O harfinin içerisinde köşegen bir çizgi olan ve kendine özgü bir 0 rakamı sunan yazı stili, 2009’a kadar MacOS’un Xcode programında kullanılmıştır.

web-tasarimi-font-bulma

8. Didot

Birçok eleştirmen tarafından neoklasik olarak tanımlanan Didot, serif font ailesi arasındandır. Amerikan haber kanallarından biri olan CBS News içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

9. Copperplate

Copperplate yazı stilinin tasarlayanlar bu font seçiminin sadece headerlar ya da başlıklar kullanılmasını istemişlerdir. Bu nedenle Copperplate içerisinde küçük harf tasarımı yer almaz, sadece büyük harflerden oluşur. Türkiye’de herkesin beğenerek izlediği “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışma programının tescilli markası popüler hale geldiğinde bu yazı stili de Türk tasarımcıları arasında ünlü olmuştur.

10. Lucida Bright

Lucida yazı stili ailesinden biri olan Lucida Bright tasarımında kullanılan bölü işaretleri, diğer yazı fontlarından daha fazla kontrast içerir. Bu özelliği ile Bilimsel Amerikan Dergisi’nin en çok tercih ettiği fontlar arasındadır.

11. Perpetua

Perpetua, İngiliz bir heykeltıraşın orijinal bir yazı tipi ararken bulduğu fikirlerden ortaya çıkan bir yazı stilidir. Pensilvanya Üniversitesi’ndeki akademik metinler ile sanatsal makalelerde; Penguin Classics gibi basılı medya içerikleri sunan sitelerde sıkça bu yazı stili kullanılır.

Yazi-fontu-bulma

12. Candara

Microsoft Vista işletim sistemi ile popüler hale gelen Candara, görsel açıdan web siteleri için en uygun yazı stillerinden biri olarak bilinir. Calibri ile Cambria ile beraber C harfi farklı bir tasarım görüntüsü sunar. Yine Candara, Windows’un ClearType sistemi ile yazı görselleştirme açısından en iyi entegre olan stillerden biri olarak bilinir.

Yazi-Tipi-Stili

13. Garamond

Klasik yazı tiplerinden biri olan Garamond, kullanıldığı web sitelerine antik bir hava verdiği için en çok tercih edilen yazı tipleri arasında yer alır. Dünya genelinde özellikle arkeolojik bilgi veren web siteleri, antik konulardan bahseden dergi ya da kitaplar, müzelere ait web sayfalarında Garamond’un daha çok tercih edildiği gözlenmiştir.

14. Comic Sans

Şimdiye dek kullanılması gereken yazı stillerinden bahsedilse de, söz konusu kullanılmaması gereken yazı tipi olduğunda bütün internet kullanıcılarının görüşü tek bir fontta birleşiyor: Comic Sans. Pek çok kişi bu yazı stilinizi oldukça ciddiyetsiz, çocukça ve hatta saçma olarak bulurlar.

Dünya genelinde de sıkça dalga geçilen bu yazı tipinin web sitelerinde kullanılması önerilmez. Üstelik web sayfalarına çok daha iyi görünüm sağlayan HTML yazı tipleri varken, Comic Sans’a gerek duyulmaz.

One Comment

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.