You are currently viewing Popüler Resim Boyutu Küçültme Siteleri – 2020

Popüler Resim Boyutu Küçültme Siteleri – 2020

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Resim Boyutu Küçültme Nedir?

Tüm dijital dosyalarda olduğu gibi web sayfalarında kullanılan resimlerinde de “byte” cinsinden bir değer bulunur. Bir görselin dosya formatını değiştirerek (örneğin .png formatından .jpeg formatına değiştirmek), kalitesi ile oynayarak ya da sıkıştırma işlemi yapılarak dosya boyutu küçültme işlemine resim küçültme adı verilir.

image-minify

Resim küçültme için bu konuda hizmet veren web sitelerinden ya da masaüstü resim küçültme uygulamalarından yararlanılabilir. Bu tür uygulamalar resimlerinizde küçültme yaparken kalitesini orijinale yakın olarak korumaya çalışan, boyut dengesini istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz türde çalışan programlardır. Diğer bir deyişle, görsel küçültme yapılırken oluşturulan sıkıştırma işleminde kalite / boyut dengesi korunur.

Resim Boyutu Küçültme Neden Yapılır?

Resim küçültme işleminin birkaç tane nedeni olabilir. Bunlardan ilki dijital transfer işlemlerinde web sitelerinin koyduğu görsel boyutu kısıtlamalarıdır. Örnek vermek gerekirse, e-posta aracılığı ile herhangi bir görsel transferi yapılacaksa, kullanılan e-posta servisinin resim boyutları için belirli ölçek kısıtlaması olabilir. Böyle durumlarda image compress yapılmalı yani ilgili resim sıkıştırılmalı ve boyutu küçültülerek gönderilmelidir.

resim-boyutu-kcultme

Diğer bir resim küçültme nedeni internet üzerinden yapılan dosya indirme ve yükleme işlemlerinin hızlandırılması içindir. Bilindiği gibi, ister dosya ister görsel boyutu arttıkça indirme ve yükleme işlemlerinin süresi de bir o kadar artar. Bu tür durumlar için resim boyutlarının küçültülürse, işlemler çok daha hızlı halde yapılabilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yüksek özellikli kameraların akıllı telefonlara eklendiği görülür. Oldukça profesyonel ve yüksek çözünürlük özelliklerine sahip bu kameralar ile çekilen fotoğraflar saklandığı alanlarda çok fazla dijital alan kaplar. Özellikle fotoğrafçılık ile uğraşan ya da depolama alanında daha çok fotoğraf saklamak isteyen kişilerin resim küçültme işleminden faydalanması önerilir.

Resim boyutu küçültmenin bir diğer amacı ise arama motoru optimizasyonu (SEO) için web sayfalarının hızlı açılması gerekliliğidir. Web tabanlı uygulamalar geliştirilirken dikkat edilen önemli kriterlerden biri sayfa açılış hızıdır. Yavaş açılan sayfaların nedenlerinden birinin de resimlerin yüksek boyutlu olmasıdır. Bu durum hem kullanıcı memnuniyetsizliğine hem de arama motorlarının web sitesi için puan düşürmesine neden olur.

gorsel-kucultme

Resim Boyutu Küçültme Siteleri Nelerdir?

İnternet üzerinden online hizmet veren pek çok farklı web sitesi, görsel boyutu küçültme işlemlerinde işinize yarayabilir. Bu tür web sitelerini ve araçları internet bağlantısı olan herhangi bir yerde, aracı programa ihtiyaç duymadan kullanabilir, resim dosyalarının boyutlarını istediğiniz oranda değiştirebilirsiniz. Bunun yanında pek çok web sitesi resimlerin boyutlarını değiştirirken aynı zamanda formatını da değiştirebilir.

 • 1. Optimizilla (Image Compressor)

Resim compress alanında en popüler web sitelerinden biri olan Optimizilla, düşük dosya boyutunda mükemmel kalite sunar. Resim dosyasının önceki ve sonraki sürümünü gösteren özel bir kaydırıcı sayesinde her iki görüntünün de farklı ön izlemesi yapılabilir.

optimizilla-resim-kucultme

20 resme kadar yükleme yapılmasını sağlayan sitede her türlü JPEG küçültme ve PNG küçültme işlemi yapılabilir. Küçültme oranını yüzde değeri üzerinden gösteren web sitesinde boyutu değiştirilen görseller tek bir .zip bağlantısı ile indirilebilir.

 • 2. Compressor.io

Ücretsiz kullanılabilen web sitesi JPEG, PNG, GIF ve SVG formatındaki resimleri optimize edebilir. Sitenin en optimum küçültme oranı %28 olarak belirlenmiştir. Halen toplu resim yükleme özelliği olmayan web sitesi yine de kullanıcılar arasında oldukça popülerdir.

compress-io-resim-kucultme
 • 3. Tiny PNG

Görsel kalitesini neredeyse orijinale yakın seviyede koruyan web sitesi resim boyutunu etkili şekilde düşürür. PNG ve JPG formalarını destekleyen sitede her bir görsel 5 MB’ı geçmeyecek şekilde 20 görsele kadar toplu resim yükleme de yapılabilir.

Tiny-PNG-jpg-png-boyut-kucultme
 • 4. JPEG Optimizer

Sadece JPEG küçültme yapılabilen web sitesinde “Compression Level” alanından 0 ile 99 arasında bir değer seçilerek küçültme yapılır. Aynı zamanda resim ölçülerini düzenleme imkânı da sunar. Bu özellik için Resize Photo alanı aynı anda kullanılabilir.

 • 5. Compress.Phots

PNG ve JPEG formatını destekleyen sitede her biri en fazla 50 MB olmak üzere toplu düzenleme yapılabilir. Sıkıştırma sonrası “Save all files” alanından tüm görseller tek bir .zip dosyası olarak bilgisayara indirilebilir.

 • 6. Image Recycle

JPEG, PNG, PDF ve GIF küçültme yapabileceğiniz web sitesinde görselleri sıkıştırmak için sürükleyip bırakmak yeterlidir. Image Recycle’ın en çok tercih edilen özelliğiyse, internet sitenizi taraması ve performans artışı için hangi görsellerin optimize edilmesi gerektiğini sunmasıdır.

Image Recycle
 • 7. Kraken

Toplu görsel yükleme imkânı sunan Kraken, görselleri en düşük boyuta getirmeye yardımcı olur. Sıkıştırma işlemi bitince tüm görselleri toplu olarak indirme olanağı tanır. Öte yandan görsel dosyaları Google Drive ya da Dropbox aracılığıyla içe aktarılabilir.

 • 8. Compress Now

Toplu olarak görsel yükleme ve sıkıştırma yapılabilen optimizasyon araçlarından biridir. PNG, JPEG ve GIF resimleri bilgisayar üzerinden de yüklenebilir ve her bir görsel için sıkıştırma yüzdesi ayarlanabilir. Tek işlemde 10 görsele kadar sıkıştırma imkânı tanır.

Compress-Now-resim-kucultme
 • 9. Resize Now

Aynı anda 20 adet görseli yükleme imkânı sunan site pek çok dil desteği yanında Türkçe seçeneğe de sahiptir. Otomatik olarak tüm görselleri istenilen boyutta sıkıştıran web sitesinde yer alan “gelişmiş” kısmıyla piksel değeri seçimi yapılabilir.

 • 10. Photo-kako.com

Resim boyutu küçültme amacından çok online resim düzenleme gibi gelişmiş özellikler de sunan siteyi kullanmak için bilgisayardaki ya da internetteki bir görsel kullanılabilir. İlgili resmin boyutu yanında renk tonu, kontrastı ve hatta formatı da ayarlanabilir.

 • 11. Imageutils

Muadillerinden farklı bir çalışma sistematiği sunan sitede her seferinde tek görsel yüklenir. Sonrasında yüzde değeri ya da piksel değeri seçilir ve boyutlandırılan görsel otomatik olarak bilgisayarınıza indirilir. Ayrıca web sitesi .GIF formatını da desteklemesiyle ünlüdür.

 • 12. Website Planet Image Compressor

Türkçe kullanım sunan ve görsellerde %80’e varan sıkıştırma uygulamasına rağmen piksel kalitesini koruyan site oldukça popülerdir. Sitenin dezavantajları ise tek seferde 40 görsel yüklenmesine rağmen toplu indirme seçeneğinin olmamasıyla PNG, JPG ve JPEG dosyalarını desteklemesidir.

Website-Planet-Image-Compressor
 • 13. PicDiet

JPEG ve JPG formatlarını destekleyen web sitesi Türkçe kullanılabilir. Resim miktarı ve görsel dosyası sınırının olmaması oldukça işlevsel kullanım sunar. Siteyi popüler yapan en önemli özellikse, yükleme yapmadan yerel PC üzerinde sıkıştırma işleminin yapılabiliyor olmasıdır.

 • 14. Compress PNG

Türkçe dil seçeneği sunan site, tek seferde 20 tane PNG resim dosyasını yüklemeye ve sıkıştırmaya izin verir. İşlem bitiminde görseller .zip dosyasıyla indirilebilir. Ayrıca web sitesi PNG formatlarından JPG ve SVG format dönüşümü de sağlar.

 • 15. PunyPNG

JPG, PNG ve GIF dosyalarını destekleyen web sitesi, en fazla 150 KB olmak üzere tek seferde 10 tane görsel yüklenmesine izin verir. Görüntü kalitesini bozmadan sıkıştırma işlemi yapan sitenin kullanımı da ücretsizdir.

PunyPNG
 • 16. Resize Your Image

JPG, GIF, PNG, PDF, TXT gibi pek çok formatı destekleyen site, ücretsiz çalışan online resim sıkıştırma sitelerinden biridir. Sıkıştırmak ve boyutlarını küçültmek istediğiniz resimlerinizi sürükle-bırak işlemi ile ekrana ekleyebilir ve kısa sürede indirebilirsiniz.

 • 17. Caesium – Source Forge

Görüntü kalitesini koruyarak görsellerinizi %90’a kadar sıkıştırma imkânı sunan site, sürükle-bırak sistemi ile çalışır. İndirmeden önce görsellerin son hali için ön izleme sunan ve basit bir arayüzü olan web sitesi tamamen kullanıcı dostudur.

Bir cevap yazın