You are currently viewing En Çok Tercih Edilen Dosya Transfer Uygulaması Hangisidir?

En Çok Tercih Edilen Dosya Transfer Uygulaması Hangisidir?

İnternet üzerinde dosya paylaşma amacıyla kullanılan pek çok pratik yöntem bulunuyor. Fotoğraf, ses dosyası veya metin belgeleri gibi görece düşük boyutlu dosyaları saniyeler içinde internet ortamına yükleyerek dilediğiniz kullanıcıyla paylaşabilmeniz mümkün. Ancak dosya boyutu büyüdükçe, indirme ve yükleme esnasında yaşanan sorunlar nedeniyle daha büyük boyutlu dosyaları paylaşmak için kullanılan yöntemlere başvurmak gerekiyor.

buyuk-dosya-gondermek

We Transfer, 2 GB’a kadar olan dosyalarınızı dilediğiniz kullanıcılarla paylaşabilmenizi sağlayan ücretsiz bir dosya paylaşım platformudur. Android, iPhone (iOS) gibi akıllı telefonlar ve PC üzerinde kullanılabilmesi sayesinde her an dosya yükleme ve alma imkanı sunuyor. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde her alandan kullanıcıya hitap ederek dosya paylaşımını kolaylaştırıyor.

We Transfer Nedir?

Elektronik haberleşmeyi sıkça kullanmamız sonucunda, tonlarca kâğıt dokümanın fiziksel olarak saklanma alışkanlığı neredeyse tarih oldu. Bunun yerine dosyalarınızı dijital ortamda kolaylıkla barındırmanızı sağlayan Google Drive, iCloud, One Drive ve DropBox gibi bulut depolama araçlarının kullanımı yaygınlaştı. Dosyalarımız her yerden erişebileceğimiz bulut platformlarda saklanırken We Transfer nasıl kullanılır?

dosya-gonderimi-nasil-yapilir

Önceden verilerin genel olarak taşınması ve gönderilmesi için USB bellekler veya harici diskler gibi fiziksel araçlara ihtiyaç duyuluyordu. Ancak dijital ortamda sakladığımız verilerin artmasıyla birlikte, fiziksel araçlar yetersiz ve maliyetli olmaya başladı. Bu konuya çözüm getiren geliştiriciler tarafından tasarlanan yeni nesil dosya transferi ve paylaşım platformları sayesinde veri saklama ve taşıma işlemleri zahmetsiz hale geldi.

Yeni nesil sanal dosya transferi araçları sayesinde kişisel ve kurumsal tüm dökümanlarımızı saklayabileceğimiz alan olanağı kazanmakla birlikte, tüm dosya transferi işlemlerimizi de internet üzerinden kolayca hallediyoruz. Bu bağlamda, kullanılan araçların veri saklama ve transferle ilgili farklı olanaklar sunması nedeniyle çeşitleri var. Bu platformlar arasında ücretsiz ve pratik olmasıyla kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen platform ise  WeTransfer.

dosya-transferi-nasil-yapilir

Peki WeTransfer nedir?

WeTransfer, herhangi bir üyelik oluşturmanıza gerek duymadan tam 2 GB’a kadar dosyaları ücretsiz şekilde göndermenize ve almanıza olanak tanıyor. WeTransfer ile gerçekleştirdiğiniz dosya gönderme işlemlerinde alıcının dosyanızı indirmek için belirli bir süresi var. Dosyanız bir hafta boyunca WeTransfer’in sunucularında tutularak, bu süre içerisinde indirilmeye devam edilebiliyor.

We Transfer Telefondan Nasıl Kullanılır?

We Transfer uygulaması ile bilgisayarınızdaki dosyaları internet üzerinde kolayca gönderip alabileceğinizden yukarıda bahsetmiştik.  Bununla birlikte, telefon veya tabletinizde yer alan bir dosyayı da We Transfer platformu kullanarak gönderebileceğinizi biliyor muydunuz? Bilgisayar üzerinde kullanımından farklı olarak We Transfer telefonda nasıl kullanılır sorusunu sizin için yanıtlayalım:

wetransfer-dosya-transferi

Mobil tarayıcıdan WeTransfer ile dosya transferi:

Android veya iOS işletim sistemine sahip bir cihazda da, tarayıcınızdan WeTransfer’in internet sayfasına girerek dosya transferi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada gerçekleştirilmesi gereken işlemler bilgisayar tarayıcısında gerçekleştirilenden daha farklı.  Endişelenmeyin, oldukça basit olan bu işlemle dakikalar içerisinde dosyalarınızı gönderebilirsiniz. Mobil tarayıcıdan We Transfer ile nasıl dosya göndereceğinizi sizin için açıklayalım.

 • Tarayıcınızdan We Transfer sayfasına gidin
 • Dosya gönderin yazılı seçeneğe tıklayarak ilerleyin.
 • Açılan pencerenin ortasında yer alan ‘+’ sembolüne tıklayın.
 • Açılan pencerede cihazınızda yer alan dosyaları göreceksiniz. Göndermek istediğiniz dosyaları seçerek devam edin.
 • Eklemek istediğiniz bir metin bulunuyorsa, “mesajınız”  bölümüne ekledikten sonra İleri butonuna dokunun.
 • Son olarak, dosyayı göndermek istediğiniz kişiye iletilecek indirme bağlantısı e-posta mı veya direkt olarak mı göndereceğinizi belirleyerek Devam butonuna dokunun.
 • Dosyalarınızın yüklenmesi tamamlandıktan sonra gönderme işleminiz gerçekleşecektir. Alıcı, dosyalarınızı indirme bağlantısı üzerinden bir hafta içerisinde indirebilecektir.
dosya-transferi-yapmak

We Transfer Uygulamasını İndirerek Dosya Transferi Gerçekleştirme

Her ne kadar dosya gönderme işlemini tarayıcınız üzerinden We Transfer sitesine giriş yaparak gerçekleştirebilseniz de, mobil uygulama ile  daha pratik bir şekilde indirme işlemi gerçekleştirmek mümkün. İlk olarak WeTransfer’in uygulamasını kullanmış olduğunuz cihazın uygulama marketinden ücretsiz olarak indirmeniz gerekiyor. Uygulamaya gerekli izinleri verdikten sonra dosya göndermek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Uygulamayı açın ve gerekli izinleri verin
 • Ana ekranda bulunan + simgesine dokunun
 • Hangi tür dosya göndermek istediğinizi seçin.
 • Ekranın üstünde yer alan  Share Files (Dosyaları Paylaş) seçeneğine dokunun.
 • Ardından tekrar dosya türünüzü seçin
 • Oluşan indirme dosya indirme bağlantısını nereden paylaşacağınızı seçin
 • Paylaştığınız dosyalar, WeTransfer uygulaması üzerinden alıcılar tarafından erişilebilir olacak. Veya alıcılar mobil tarayıcı ile We Transfer sayfasına girerek de indirme işlemini gerçekleştirebilecekler.
dosya-transfer-siteleri

WeTransfer mobil uygulaması için alternatifler:

10 milyonu aşkın kullanıcı tarafından tercih edilen ve kullanım kolaylığı ile beğenilen We Transfer uygulaması, dosya paylaşımı konusunda ön planda olsa da, alternatif olarak dosyalarınızı paylaşabileceğiniz başka uygulamalar da mevcut. We Transfer nasıl kullanılır sorusunu yanıtladığımıza göre, alternatif dosya paylaşım programları nelerdir gelin birlikte bakalım:

OneDrive:

Microsoft tarafından hizmete sunulan OneDrive uygulaması, özellikle Windows işletim sistemini kullananların  tanıdığı bir platform. Özellikle dosya düzenleme programları arasında ilk akla gelen ve oldukça yaygın olarak kullanılan Microsoft’un Office uygulamalarıyla uyumlu şekilde çalışması nedeniyle OneDrive, en çok kullanıcıya sahip bulut veri depolama sistemlerinin başında yer alıyor.

one-drive-nedir

Ücretsiz olarak sunduğu depolama alanı: 5 GB

We Transfer ile 2 Gb’ a kadar dosya paylaşımı gerçekleştiriliyorken, One Drive uygulamasının kullanıcılarına sunduğu ücretsiz depolama alanı 5 GB olarak karşımıza çıkıyor. Kişisel kullanım ve evrak gibi fazla yer kaplamayan dosyalarınızı saklamak ve diğer kullanıcılarla paylaşmak için oldukça yeterli bir alana sahip olacağınızı belirtmek isteriz.

Yandex Disk

Google arama motorundan sonra dünyada en çok kullanılan ikinci arama motorunun geliştiricisi Rusya Yandex’in bulut sistemi, pek çok kişinin Google tarafından hizmete sunulan Google Drive uygulamasına alternatif olarak kullandığı bir sistem. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Yandex Disk, Yandex’i kullanmayanların bile ilgisini çekmeyi başarıyor.

yandex-disk-nedir

Ücretsiz olarak sunduğu depolama alanı: 10 GB

Diğer bulut veri depolama uygulamalarından farklı olarak Yandex Disk’in kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu depolama alanı 10 Gb. 2 GB’a kadar olan dosya transferlerini ücretsiz olarak gerçekleştiren  We Transfer ve 5 GB’lık depolama alanına sahip One Drive ile kıyaslandığında, kullanıcı dostu arayüzüyle ve depolama alanı avantajıyla internet kullanıcıları tarafından ilgi görüyor.

Amazon Drive

Kısa süre önce ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan global alışveriş devi Amazon’un e–ticatet dışında oldukça yaygın yazılımsal çözümleri mevcut. Amazon tarafından geliştirilen depolama platformu Amazon Drive bu çözümlerden bir tanesi. Henüz Türkiye’de ücretli olarak kullanılan Amazon Prime hizmeti sağlanmadığından Amazon Drive’ın  5 GB’lık ücretsiz depolama hizmetini kullanabilirsiniz.

dosya-transferi-sitesi

Bulut depolama çözümleri olarak yukarıda adı geçen pek çok alternatif söz konusu olsa da, özellikle paylaşım yerine transfer gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için We Transfer uygulaması önceliğini koruyor. Basit kullanım, dosya aktarma hızı ve ücretsiz olması uygulamanın en çok tercih edilen platform olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

This Post Has One Comment

 1. ahmet

  Yazınızı google da arama yaparken gördüm. Artık wetransfer eskisi kadar kullanışlı değil. Üyelik veya doğrulama kodu olmadan gönderime izin vermiyor. üstelik hala 2 gb’ye kadar limit var. Önerim sendgb sitesidir. 5 gb’a kadar ücretsiz dosya gönderiliyor. Dosyalar 1 yıl saklanıyor. Doğrulama kodu veya üyelik istemiyor. Yazınızda bunu da değerlendirebilirsiniz.