You are currently viewing Nvidia Geforce Now Nedir?

Nvidia Geforce Now Nedir?

 • Post category:Genel
 • Post last modified:

Nvidia GeForce Now, internet bağlantısı üzerinden yüksek grafikli oyunlar dâhil olmak üzere yüzlerce farklı oyunu yüksek seviye donanıma ihtiyaç duymadan oynamayı mümkün kılan bir oyun yayın servisidir. 2013 yılında beta versiyonu piyasaya sürülen Nvidia GeForce Now, 2015 yılı itibariyle çıkış yaptı ve günümüzde Android ve PC platformları aracılığıyla kullanılabiliyor.

Ücretli ve ücretsiz versiyonlarıyla Nvidia GeForce Now Türkiye konumuna da hizmet sağlayabiliyor. Stabil ve tercihen yüksek hızlı bir internet bağlantısı gerektiren Nvidia Geforce Now, yüzlerce farklı oyunla hizmet veriyor ve oyun kütüphanesini genişletmek için her ay yeni oyunlar ekliyor. 

Kısaca Nvidia Hakkında

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Nvidia, oyun bilgisayarları için ürettiği yüksek performanslı grafik işlemciler ile (GPU) bilinir. Ürettiği yüksek kalite grafik işlemciler sayesinde gittikçe yükselen bilgisayar oyun sektörüne doğrudan katkı sağlayan Nvidia, oyun yayınlama servisi GeForce Now üzerinde ise Nvidia Tesla grafik kartlarını kullanıyor.

Nvidia markası bilgisayarların yanı sıra Xbox, Playstation gibi oyun konsolları için de yüksek performanslı grafik kartları üretiyor. Oyun sektörünün dışında yoğun performans gerektiren program ve yazılımları çalıştırmaya yarayan sistem parçaları da üreten markanın ürünleri tüm dünyada kullanılıyor. 

Nvidia GeForce Now Nedir?

Günümüzde bilgisayar oyunları sektörünün gelişmesiyle her yıl yüzlerce yeni oyun piyasaya sürülüyor. Çıkan her yeni oyun, oynanış konusunda kendini geliştirmeye çalışırken 2K, 4K gibi ekran çözünürlüklerine yakışan oyunlar üretmek için grafik konusunda da rakipleriyle rekabet ediyor. Bu durum bilgisayar oyuncularının birkaç yılda bir donanım iyileştirmesi yapmalarını adeta zorunlu hâle getiriyor.

Günümüzde donanımsal ekipmanların fiyatlarının artmasıyla herkes için erişilebilir hâle dönüşmekten uzaklaşan bilgisayar oyunları için Nvidia GeForce Now gibi oyun yayınlama servisleri oyuncuların imdadına koşuyor. Nvidia GeForce Now’a giriş yapıp oyun oynamaya başladığınızda sistem Almanya’da bulunan yüksek performanslı cihazlara bağlanarak görüntüyü ekranınıza yansıtıyor. Bu sayede internet bağlantısıyla sahip olduğunuz oyunları oynayabiliyorsunuz. 

Nvidia GeForce Now Ne İşe Yarar? 

Nvidia’nın oyunculara özel olarak yarattığı Nvidia GeForce Now, yüzlerce oyunu sahip olduğunuz sistem gereksinimleri karşılamıyor olsa bile oynamanıza yarıyor. Nvidia GeForce Now platformunun sunucularında ücretli üyeliklere özel olarak daima hazır biçimde beklettiği bilgisayarlar sayesinde, en yüksek grafikli oyunları bile yüksek grafik ayarları ve stabil kare hızlarında oynayabilirsiniz. 

Nvidia GeForce Now sistemi Android cihazlarla da uyumlu biçimde çalıştığı için bilgisayar oyunlarını telefon ya da tabletlerde bile oynamanıza olanak tanıyor. Nvidia Geforce Now apk formatında Google Play’den indirilebiliyor ve giriş yaptıktan sonra yüksek hızlı interneti bulunan her yerden oyun oynamanızı sağlıyor. 

Nvidia GeForce Now Nasıl Kullanılır? 

Nvidia GeForce Now’u kullanmak, sahip olduğu sade ve basit arayüzüyle oldukça kolay bir hâle geliyor. Sistemi bilgisayar üzerinden kullanmak için öncelikle Nvidia’nın sitesi üzerinden ücretli ya da ücretsiz bir Nvidia GeForce Now planı oluşturmalısınız. Sonrasında programı aynı site üzerinden Nvidia GeForce Now indir diyerek kurulumunu gerçekleştirebilir, giriş yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Oynamak istediğiniz oyuna erişebilmek için, Epic Games ya da Steam hesaplarınızı GeForce Now sistemi ile eşleştirmeniz gerekiyor. Eşleştirmeyi yaptıktan sonra sahip olduğunuz ve sistemde de yer alan oyunlara ulaşabilirsiniz. Bununla beraber platform tarafından önerilen diğer ücretli ve ücretsiz oyunlar ile GeForce Now kütüphanenize de erişebilirsiniz. 

Kullanım sırasında ücretsiz üyeliklerde sistem kullanıcılara 1 saatlik oturum hizmeti sağlarken, yoğunluk yaşanması durumunda değişen süreler boyunca sırada beklemeniz de gerekebiliyor. 1 saatin sonunda sistem otomatik olarak oturumu sonlandırıyor ve tekrar oturum açarak sıraya girmeniz sağlanıyor. Ücretsiz üyeliklerde 1 saatlik oturum sayısında herhangi bir limit bulunmadığını belirtmekte de fayda var. 

Ücretli Nvidia GeForce Now fiyat kısmında ise oyun severler hâlâ “Founders” planını satın alabiliyor. Aylık 5.49 Euro olarak belirlenen Founders planı, 8’er saatlik oturumlarla oyun oynamanızı sağlarken, sıra bekleme gibi durumları da ortadan kaldırıyor. Ayrıca ücretlik üyeliklerde RTX destekleyen bir oyun oynuyorsanız, RTX özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

Nvidia GeForce Now indirdikten sonra sistem bir oyunu başlatma sırasında ağ durumunu ve yeterliliğini analiz ederek kullanıcılara bilgi veriyor. İnternet hızınız zayıf olsa dâhi oyunu başlatmaya zorlayabilirsiniz. Fakat bu durum oyun sırasında çözünürlük düşüşlerine sebep olacağı için sistemi kullanmaya başlamadan önce sağlıklı bir internet bağlantısı kurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. 

Sistem üzerinde yayının akış kalitesini değiştirmeye yarayan 4 farklı mod kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. “Yarış” modu komut gecikmelerini minimuma indirerek sistem üzerinde oyunların daha hızlı oynanabilmesini sağlıyor. “Veri Tasarrufu” ise internet kullanımını minimum düzeyde tutmaya yarıyor. En çok tercih edilen “Dengeli” modu, çözünürlük ve gecikme arasındaki dengeyi otomatik olarak kuruyor. 

Tüm bunlara ek olarak dilerseniz “Özel” modundan yayının bit hızını, çözünürlüğünü, kare hızını ve dikey senkronizasyon gibi ayarları da cihazlarınıza göre kişiselleştirebilirsiniz. 

Nvidia GeForce Now Sistem Gereksinimleri 

Servis üzerinden oyun oynayabilmek için temel olarak orta-yüksek hızlı bir internet bağlantısına ve görüntüyü yansıtmak için bir monitöre ihtiyaç duyuluyor. Yine de platform için indireceğiniz program, cihazlarınızda düzgün biçimde çalışabilmek için oldukça mütevazı sayılabilecek bazı sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyuyor. 

 • Windows bilgisayarlar için 64Bit Windows 7 ve üzeri sistemler
 • Minimum 2.0 Ghz çift çekirdekli işlemci
 • 4 GB RAM kapasitesi
 • DirectX 11 ve üzeri versiyonlarını destekleyen ekran kartları
 • NVIDIA GeForce 600 ekran kartı serisi ve üzeri
 • AMD Radeon HD 3000 ekran kartı serisi ve üzeri
 • Intel HD Graphics 2000 ekran kartı serisi ve üzeri
 • macOs kullanan bilgisayarlar için macOs 10.10 ve üzeri
 • Android cihazlar için 2GB Ram, Android 5.0, OpenGL ES3.2 ve üzeri 
 • 720p 60FPS için en az 15Mbps, 1080p 60 FPS için en az 25Mbps internet hızı
 • Kablolu internet bağlantısı (Ethernet) ya da 5 GHz kablosuz modem

Nvida GeForce Now Tarafından Desteklenen Oyunlar

GeForce Now platformu, anlaşma sağlayabildiği oyun şirketlerinin oyunlarını servise entegre edebiliyor. Platform üzerinde şu an 2.000 kadar oyun bulunsa da yeni oyunlar sürekli ekleniyor. Oyunları oynayabilmeniz için oyunlara öncesinde Steam, Origin ya da Epic Games üzerinden sahip olmanız gerekli. Sistemin desteklediği bazı GeForce Now oyunları şu şekilde sıralanabilir:

 • War Thunder (Steam)
 • Apex Legends (Origin)
 • Tom Clancy’s The Division 2 (Steam)
 • The Long Dark (Steam)
 • Fortnite (Epic Games)
 • League of Legends (Riot Games)
 • Counter Strike Global Offensive (Steam)
 • Hitman (Epic Games)
 • Just Cause 2, Just Cause 3, Just Cause 4 Reloaded (Steam, Epic Games)
 • Assasins Creed serisinin 10’dan fazla oyunu (Epic Games, Uplay, Steam)

Bununla beraber zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle bazı oyunlar platformdan kaldırılabiliyor. Örneğin GeForce Now Gta 5 oyununu yayıncı firmayla yaşanan bir sorun nedeniyle kaldırmak zorunda kalmıştı. Popüler oyunlardan Playerunknown’s Battlegrounds ise uzun bir süre sistemde kaldıktan sonra GeForce Now’dan kaldırılmıştı.

Bunun üzerine bazı kullanıcılar GeForce Now games başlıkları altında imza kampayanları başlatsa da PUBG hala sistemde mevcut değil. Ayrıca GeForce Now Valorant oyununu henüz sisteme eklemiş değil. Yine de GeForce Now’a eklenmesini istediğiniz oyunlar için program üzerinden geri bildirim göndererek oyun ekleme talebinde bulunabilirsiniz. 

Bir cevap yazın