You are currently viewing MX Kaydı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

MX Kaydı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

MX (Mail Exchanger) kaydı, e-posta adresinize gelen maillerin, e-posta hesabınızın yer aldığı sunucuya yönlendirilmesi görevini üstlenen, alan adınızla ilişkilendirilmiş bir DNS kaydı türüdür. Bu noktada eğer ki alan adınıza bağlı birden fazla mail sunucusu kullanımınız varsa, MX kayıtlarını 0, 5, 10, 20 vb. değerler ile önceliklendirerek birden fazla kayıt oluşturabilirsiniz.

Önceliklendirmeleriniz doğrultusunda iletileriniz ilk olarak en düşük “priority” değerine sahip sunucuya yönlendirilir. Bu sunucudan yanıt alınamaması durumunda sıralamadaki diğer sunuculara yönlendirilir. Eğer aynı “priority” değerine sahip sunucular bulunuyor ise bu sunucular arasında rastgele seçim yapılır.

MX Kaydı Nasıl Oluşturulur?

MX kayıtlarınız, e-posta hizmetini de içeren mail hosting hizmeti almanız durumunda, hizmetinizin kurulumu esnasında otomatik olarak tanımlanacaktır. Ancak sunucu hizmeti satın alıyorsanız ya da hosting hizmetinizdeki e-postayı yerine Gmail, Yandex Mail gibi mail servislerini kullanmak istiyorsanız MX kayıtlarınızı manuel olarak düzenlemeniz gerekecektir.

cPanel üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek MX kayıtlarınızı kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz:

  • İlk olarak kullanıcı adı ve şifrenizle cPanel’e giriş yapınız.
cpanel mx kaydı nasıl yapılır
  • cPanel’e giriş yaptıktan sonra “DOMAINS” bölümünün altından “Zone Editor” menüsüne tıklayınız.
cpanel mx ayarları
  • Açılan ekranda alan adınızın yanındaki “Manage / Yönet” butonuna tıklayarak ve mevcut DNS kayıtlarınızı listeleyiniz.
cpanel mx nasıl yapılır
  • Daha sonra “Kayıt Ekle / Add” butonuna tıklayarak kayıt ekleme alanını aktif hale getiriniz.
cpanel zone kaydı ayarları nasıl yapılır
  • Açılan bölümden Type olarak MX’i seçtiğinizde “Priority / Öncelik” ve “Destination / Hedef” olarak iki alan açılacaktır. Priority alanına MX kaydınız için belirlediğiniz öncelik değerini giriniz. (0, 5, 10, 20 …) Destination alanına da tam alan adınızı yazınız ve “Add Record” butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.
cpanel zone kaydı ayarları
  • Var olan MX kayıtlarınızı düzenlemek isterseniz “edit” butonuna tıkladığınızda kayıt adımlarındaki alanların aynıları açılacaktır. Bu alanlardan ilgili düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Kaydınızı silmek isterseniz de “delete” butonunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın