in

Mustafa Sandal Röportajı – Müzik Kariyeri ve Yeni Teknolojiler

Mustafa Sandal yıllardır Türk Pop Müziği’nin en önemli yüzlerinden biri. 90’lı yıllarda gençliğini geçirenler için ise adeta yaşlanmayan bir pop ikonu. 20 senedir müzikleri ile milyonlarca hayranını zaman zaman dans ettiren ve zaman zaman da duygulandıran Mustafa Sandal ile şarkıları, müzik kariyeri ve yeni teknolojiler üzerine konuştuk.

Vargonen: 90’lı yıllardan günümüze Türk pop müziğinde her daim popüler olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Mustafa Sandal: Bunun en önemli sebebi samimiyet. Şarkı sözlerimde samimiyeti yakalamaya çalışıyorum, aynı şekilde özel hayatımda da. Sanırım, yıllardır insanlara bu samimiyet çok iyi bir enerji yansıtıyor.

Vargonen: Aradan neredeyse 20 yıl geçti. Popüler olduğunuz yıllarda sizi dinleyenler şimdi büyüdü, kocaman oldular. Yeni nesle yakın olmak için neler yapıyorsunuz?

Mustafa Sandal: Ben çok büyük tarz değişimlerine girmedim. 1994 yılında ne yapıyorsam, şimdi gelişen teknolojiye ayak uyduracak şekilde yine samimi şarkılar yapıyorum. Ben şarkılarımın her döneme ve tarza uyduğunu düşünüyorum, sorunuzun en net açıklaması bu olabilir. Tabi, genç müzikseverlerin teveccühü de çok önemli, sağolsunlar onlar dinledikçe ben daha da hırslanıyorum.

Vargonen: Müzik dışında bir de filmde rol almıştınız. Bunun gibi başka projeleriniz var mı? Sinema, dizi gibi…

Mustafa Sandal: 1 yıl daha oyunculukla ilgili bir şey yapmayacağım. Evet, oyunculuğu çok seviyorum ama ben özümde müzisyenim. Kanımda müzisyenlik var. 2014 yılında yeni bir sinema filmi projesi için kolları sıvamayı düşünüyoruz ama öncesinde müzikal anlamdaki çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Vargonen: Sosyal medyada da oldukça aktifsiniz. Hesaplarınızı siz mi yönetiyorsunuz yoksa profesyonel hizmet alıyor musunuz?

Mustafa Sandal: Elbette sayfalarımın admin’i var ama mesajları ben yazıyorum. Facebook’ta ciddi bir kitleye ulaştık. Orada takipçilerle sohbet ediyorum, paylaşımlarda bulunuyorum. Twitter’a da son birkaç aydır alıştım oradan direk soruları yanıtlamak çok hoşuma gidiyor. Zaten araya aracı koyacaksan neden kendi adına sayfa açıyorsun derler adama (gülüyor)…

Vargonen: Hayranlarınız sizi çok seviyor. Sizin adınıza yüzlerce Facebook sayfası ve Twitter hesabı açılmış. Sevenlerinizden birçok mesaj alıyorsunuz. Hepsini okuyor ve yanıtlıyor musunuz?

Mustafa Sandal: Facebook’ta Mustafa Sandal Official hesabından, Twitter’da da @mustinetnet hesapları benim. Diğerleri bana ait değil. Kendi sayfalarıma ne yorum yapıldıysa tek tek okuyorum. Yetişebildiklerime yanıt da veriyorum tabi…

Vargonen: Geçtiğimiz aylarda bir markanın Facebook sayfasından akustik konser verdiniz. Bu proje ile ilgili detayları bizimle paylaşır mısınız? Size gelen tepkiler nasıldı?

Mustafa Sandal: Günümüzde sosyal medya oldukça etkin. Bence yılda bir iki defa da olsa orada da konserler yapılmalı. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında sizi izleyemeyen, konserinize gelemeyen insanlar var. Bilgisayarlarını açıp canlı yayında konser izlemeleri benim de hoşuma gidiyor. Elbette bir sanatçı için değişik bir tecrübe. Meydanlarda on binlerce insanla yüz yüzesiniz ama orada küçücük bir objektife bakıp, ekran başında seni izleyenlere şarkı söylüyorsunuz. Dediğim gibi bu tip konserler çoğalmalı.

Vargonen: Biliyorsunuz akıllı telefonlar günümüzde oldukça popüler. Siz de bir gsm firmasının reklamında rol aldınız. Mobil alt yapılı projeleriniz var mı? Doğum günü kutlaması ya da konser gibi?

Mustafa Sandal: Yıllardır Vargonen ekibiyle birlikte doğum günlerimi mustinet.net sitesi üzerinden canlı yayınladık. Bu konuda ilklerden olduğumu söyleyebilirim. Şimdi ilerleyen zamanlarda bunu Facebook ve Twitter’a taşımayı düşünüyorum.

Vargonen: Vargonen ile web siteniz üzerinden canlı doğum günü kutlaması yaptınız? Bu çalışmanın hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Mustafa Sandal: Vargonen ekibiyle tanışmamız yıllar öncesine dayalı. İnternet üzerinden canlı yayın yapmak için ekibim uzun bir araştırma yaptı. Ekibim bu konuda en iyi firmanın da Vargonen olduğunu tespit edince, arkadaşlarla güzel işlere imza attık.

Vargonen: Vargonen ile yaptığınız çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Web sitenizin trafiğini kaldırması açısından alt yapısını yeterli buluyor musunuz?

Mustafa Sandal: Vargonen, uzun süredir mustinet.net sitesine, web hosting alt yapı hizmetleri sunuyor. Ben ve ekibim çok memnunuz. En sevdiğim yönleri ise, herhangi bir sorun olduğunda biz bile görmeden direk kendilerinin ilgilenip sorunu çözmeleri. İnternette 7×24 yayında olmak çok önemli. Yayın kesilmeleri ya da ufak aksaklıklar bazen büyük zararlara neden olabiliyor. Bu noktada Vargonen ekibinin hassas olması bizim açımızdan çok önemli ve memnuniyet verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.