You are currently viewing Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

  • Post category:Genel
  • Post last modified:

Mobil Uyumlu Site Nedir?

Mobil uyumlu siteler, bütün ekranlarda sorunsuz görünebilmesi için ideal görsel, font gibi detaylar göz önünde bulundurularak tasarlanan web sayfalarıdır. Uyumlu menü yerleştirmeleriyle güçlendirilen siteler, sayfalar arasında kolayca gezinmeyi sağlar. Mobil uyumlu site modelleri yüksek hızlı yapıdadır. Siteler her ekran boyutunda tam ekran görünebilir. Mobil cihaz yan çevrildiğinde de tam ekran olma özelliğini korur.

mobil-site-nasil-yapilir

Mobil uyumlu web sayfaları, responsive site özelliğine sahiptir. Kelime anlamı olarak, duyarlı uyumlu site olarak tanımlanabilir. Responsive özelliği siteye mobil cihazlardan girildiğinde, sitenin yazı fontu, görsel gibi elementlerinin genişliğe göre boyut değiştirebilmesini sağlar. Responsive özelliği menü versiyonunu da değiştirerek sitenin bağlantılarına çok daha kolay biçimde ulaşmanızı sağlar. 

Kendi Yazdığınız Siteyi Mobil Uyumlu Yapmak

Gelişen teknoloji ve iletişim alışkanlıkları, akıllı telefon kullanımını daha da popüler hale getirir. İnternet trafiğinin önemli bir kısmı da mobil siteler üzerinden gerçekleştirir. Son araştırmalara göre mobil siteler internet hareketlerinin yaklaşık % 70′ini oluşturur. Pazar araştırmaları da insanların yaklaşık % 50‘sinin yeni marka keşfini mobil cihazlar üzerinden yaptığını gösterir.

mobil-uyumlu-site-yapmak

Mobil uyumlu siteler, farklı işletim sistemleri, farklı boyutlardaki ekranlar için ayrı ayrı tasarım yapmanızı gerektirmez, zamandan ve emekten kazanmanızı sağlar. Responsive siteler daha kolay yönetilir ve değişiklik yapılması çok daha pratiktir. Sitenin tasarımında yaptığınız değişiklikler, güncellemeler bütün cihazlarda aynı anda aktif hale gelir. Bu tür tasarımlarda mobil versiyon için ayrı bir subdomain almanıza da gerek kalmaz.

Web sitenizi mobile uygun hale getirmek istiyorsanız, tasarım aşamasında mobil versiyonu düşünerek adım atmalısınız. Pek çok kişi önceliği PC tasarımına verse de büyük ekran için hazırlanan tasarımı mobile optimize etmektense tam tersini yapmak çok daha kolay olacaktır. Sitenizin tasarımını küçük ekranlı, mobil cihazlar için ideal halde tasarlayarak başlayın.

Eğer halihazırda PC için optimize edilmiş bir web  siteniz varsa ve bunu mobil cihazlara uygun hale getirmek istiyorsanız iki farklı yöntemden faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki online site çevirme hizmeti veren platformlardan faydalanmak. Web tasarımında çok tecrübeniz yoksa sitenizi bu hizmet aracılığıyla çok daha hızlı ve kolay bir biçimde mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sitenin her detayını kendiniz yapmak istiyorsanız da bir eklenti kullanarak sitenizi mobil cihazların kullanımına uygun hale getirebilirsiniz. Bu eklentilerin bazıları ücretsiz olsa da önemli bir kısmı yıllık belli bir ücret karşılığında alınabilir. Eklenti kullanarak WordPress, Drupal ya da Joomla tabanlı web siterini mobille uyumlu hale getirebilirsiniz. 

Mobil Web Sitesinde Nelere Dikkat Edilmeli

Mobil telefon data kapasitesi yüksek boyutlu sitelerin yüklenmesini imkansız kılar. Web sitenizin mobil cihazlarda yüksek performans göstermesi için tasarımında hızlı yüklenecek elementlerin kullanılması gerekir. Mobil site yapımı esnasında siteye girecek kullanıcıların cihazlarının ekran boyutunun farklı farklı olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden daha esnek tasarımlara yönelebilirsiniz.

responsive-site-yapimi

Yüksek performans adına kullanıcı alışkanlıklarına uygun bir tasarım tercih edebilirsiniz. Örneğin mobil cihazlardan kullanıcınız daha sık dükkanınızın yerini açıyorsa menüde bu sekmeyi kolay ulaşılır bir kısma koyabilirsiniz. Sitenize ait vurgulamak istediğiniz detayları scroll yapmadan görülebilir şekilde konumlandırın. Bu şekilde düzenlediğiniz bir mobil sitesi kullanıcı dostu özelliği sayesinde yüksek trafiğe sahip olur.

Tıklanacak kısımları parmak anatomini göz önünde bulundurarak tasarlamanız da sitenin kullanıcı dostu olma özelliğinin altını çizer. 30 40 pixlel’in altındaki alana parmak ucuyla tıklamak oldukça zor olur. Hem açılma hızı hem de kullanım kolaylığı açısından site tasarımınızda karışık arka plan kullanımından kaçının. Yine hem hız hem de data kapasitesini göz önüne bulundurarak sitenizde flash kullanımından kaçının.

WordPress Mobil Site Yapımı

WordPress mobil web site yapımı sırasında ilk dikkat etmeniz gereken detay seçtiğiniz temanın mobile uygun bir tema olmasıdır. Bu sayede tasarımınız masaüstünde ve mobil cihazlarda benzer bir görünüme sahip olur. Sitenizin Android ve İOS işletim sistemlerinde yüksek performans göstermesi sitenin hızıyla da doğru orantılıdır. Pingdom gibi bir hız ölçüm aracı kullanarak hızı takip edebilirsiniz.

wordpress-moil-uyumlu

Tema ve eklenti kurulumundan hemen önce yedek almanız ve bu sırada WordPress’in en yeni sürümünü kullanıyor olmanız veri güvenliği için almanız gereken önemler arasında bulunur. Tema veya eklentiyi yükledikten sonra, sitenin yükleme hızı ve mobil uyumluluk verilerini test edin. Verim almıyorsanız kullandığınız eklentiyi kaldırarak başka bir versiyon deneyebilirsiniz.

WordPress’te mobil site yapmanın en pratik yöntemlerinden biri de uygun eklentileri kullanmaktır. Ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunan bu eklentiler sitenize responsive özellik kazandırarak, farklı cihazlardan girildiğinde yüksek performanlı veri akışı sağlar. JetPack, WP Touch Mobile Plugin, WP Mobile Detector, WordPress Mobile Pack, WP Mobile Edition bu amaçla kullanılan en popüler eklentiler arasında yer alır.

yazilim-muhendisi-ne-is-yapar

JetPack Eklentisi

Ücretsiz kullanabileceğiniz bu eklenti sitenizin CSS kodlarını ve esnek tasarımını optimize eder. Temanızı mobil WordPress’e çevirmek için 30’un üstünde farklı alternatif sunar. Bu eklentiyle elde ettiğiniz mobil site görünümüne düzenlenebilir CSS stilleri sayesinde manuel olarak da müdahale edebilirsiniz. Bu eklenti site hızını artırma ve Google Plus entegrasyonu da sağlayarak sitenin performansına katkı sağlar.

WP Touch Mobile Plugin

Ücretsiz ve ücretli kullanım seçenekleri bulunan bu eklenti, kısıtlı fonksiyonları bedelsiz kullanmanıza izin verse de daha detaylı değişikler için pro versiyonunu kullanmanız gerekir. Temanızda var olan CSS stillerini ve element boyutlarını mobil cihazlarının boyutlarına uygun hale getirir. Mobil tarayıcı belleğinin aktif kullanılabilmesi için sitenizin belleğini tarayıcıya uygun şekilde optimize eder. 

yazilim-nedir-1

WP Mobile Detector

Kullanıcı sitenize mobil cihazdan da PC’den de girse aynı deneyimi yaşasın istiyorsanız bu eklenti sizin için biçilmiş kaftan. Bedava ve ücretli versiyonları bulunan eklenti cihazın marka, model, işletim sistemi, çözünürlüğü gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak ideal versiyonu sunar. Ücretli seçeneğinde 5000’nin üzerinde marka ve model tanımlı olan eklenti 7 tane tema desteği sunar. 

WordPress Mobile Pack

Web sitenizin mobil bir uygulama görünümüne sahip olmasını sağlayan bu eklenti, profesyonel ve kullanışlı bir mobil siteye kavuşmanızı sağlar. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu eklenti sayesinde siteniz tek dokunuşla tam ekrana geçer. Renkleri ve yazı fontlarını da değiştirebileceğiniz bu eklenti, kullanıcı dostu bir mobil sitenin anahtarıdır.

web-site-tasarlamak

WP Mobile Edition

Eklenti işletim sistemi ayırt etmeden, her cihaz için özelleşmiş bir mobil site deneyimi sağlar.  Kullanıcı sitenin mobil ve masa üstü versiyonları arasında kolayca geçiş yapabilir. Az yer kaplayan ve hızlı tema eklentiyle beraber gelir. Mobil sitenizde reklam verilebilecek alanları seçme imkanı sunan eklenti yaptığınız değişiklikleri uygulamadan görebileceğiniz bir demo da sunar.

Mobil Site Google’da Avantaj Sağlar mı?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun mobil cihaz kullanımıyla, mobil web sitesi zorunlu hale gelir. Arama motorları da bu gerçeği yadsımayarak algoritmalarında mobil cihazlara uygun düzenlemeler yapar. Google’nın son algoritmasında benzer özelliklere sahip, SEO uyumlu standart web sitesi ve mobil uyumlu özelliğe sahip site arasında öncelik responsive tasarıma aittir.

web-sitesi-tasarlama

Cihaz model ve özellikleri değişse de aynı uzantıya sahip siteye kullanmanız, Google’ın site içeriğini daha kolay algılamasına (yaptığınız değişiklikler arama motorunda daha hızlı sonuç verir) ve indekslemesine yardımcı olur Mobil web sitenizin performansını Google Speed Test aracını kullanarak belirleyebilir, gerekli optimizasyonları yaparak arama motorlarında daha yüksek performans göstermesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın