You are currently viewing Mail Marketing Nedir? Etkili Mailing Stratejileri

Mail Marketing Nedir? Etkili Mailing Stratejileri

Mailing, belirli bir hedef listesi içerisinde yer alan kişilere (mailist), yazılımlar ya da sistemler aracılığı ile toplu halde gönderim yapılmasına verilen isimdir. Genellikle belirli bir ürün ya da hizmet ile ilgilenen kişileri meydana gelen kampanyalardan, yeni ürünlerden, önemli gelişmeler veya güncellemelerden haberdar etmek için yapılır.

mail-marketing

Özel mail listelerini özel olarak oluşturup, mail gönderilen kişiler üzerinden para kazanılmasını hedefleyen mail sistemi ise “Mail Marketing” olarak adlandırılır. Temelde “Mailing” ve “Mail Marketing” farklı amaçlara hizmet ederler. Mailing sisteminin temel amacı fayda iken, mail marketing sisteminin temel amacı sadece bu tür bir pazarlamayı yapan kişilerin kâr elde etmeleridir.

Mail Marketing Stratejisi Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mail marketing için de tıpkı diğer pazarlama yönetimlerinde olduğu gibi belirli bir strateji ve zamanlama yapılması önem taşır. Liste için belirli bir sayıya ulaşmak, uygun zamanlarda ve uygun stratejilerle çalışarak düzenli içerik göndermek önemlidir. Etkili bir mail marketing stratejisi oluşturmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir:

1. Müşterilerin Segmente Edilmesi

Doğru kişi kitlesini bulmak ve mail adreslerine ulaşmak, en iyi mail marketing stratejilerinin başında gelir. Ziyaretçiler web siteleri için her daim faydalıdırlar. Alışveriş yapmamış ya da site ile etkileşimde olmamış olsalar dahi site trafiğine değer katarlar. Bu nedenle mail listesi oluşturmak için siteye gelen ziyaretçinin listeye abone olması için ikna edilmesi gerekir. Bunun da en güzel yolu fırsat sunmaktır. Örneğin: “Şimdi üye olun, hemen %10 indirim kazanın” gibi.

eposta-pazarlamasi-nedir

2. Çok Sık Mail Gönderilmemesi

Mail marketing kampanyası için doğru zaman çok önemlidir. Web sitesine ya da bültene kayıt olan ziyaretçilere gönderilen hoş geldiniz mailinden sonra sadece yapılan indirimler, kampanyalar, fiyat değişiklikleri ve etkinlikler konusunda e-posta gönderilmelidir. Aksi halde çok sık ve gereksiz gönderilen mailler, ziyaretçinin listeden çıkmasına neden olabilir.

3. İlgi Çekici Tasarımlar Olması

Mailing tasarım konusunda tasarım stratejisi belirlenirken, e-postayı alan kişi açısından düşünmek çok önemlidir. Kreatif tasarımlar kullanmak, e-postaların âdeta dış kabuğunu oluşturmaktır. HTML ve gösterişli grafikleri bir araya getirerek harika mail tasarımları oluşturulabilir. Bu noktada önemle sorulması gereken soru şudur: “Ben olsam bu maili açar mıydım?”

mailing-taasrimi-nasil-yapilir

4. Bounce Maillerin Temizlenmesi

Bounce mail olarak tabir edilen kavram, gönderilen maillerin gerçek sahiplerine ulaştırılamaması durumudur. Karşı tarafın mail adresini kapatması, gelen kutusunun dolu olması, server’ın geçici olarak kullanılamaması ya da gönderdiğiniz mailin çok büyük boyutta olması gibi nedenler ile karşı adresin mail alamaması gibi durumlar e-posta pazarlaması içerisinde kalite puanınızın düşmesine neden olabilir. Bu tip eski mail adreslerinden kurtulmak için profesyonel programlardan yardım alınmalıdır.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bazı firmalar mailing programları aracılığı ile otomatikleştirilmiş e-postalarını milyonlarca adrese gönderseler de istedikleri başarıyı yakalamazlar. Bunun çeşitli nedenleri olsa da, ilk nedenlerinden biri de özensiz ve yanlış tasarım ögelerinin kullanımıdır. Zira dikkat çekici tarzda hazırlanmış ve görsel efektler ile süslenmiş bir mail kullanıcının dikkatini çeker ve en azından web sitesine bir göz gezdirmesini sağlar.

mail-marketing-nedir

Mailing tasarımları yapılırken, en doğru ve etkili tasarım için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Mailing tasarımlarında ilk öncelik tanıtım türüne uygun içerikler ya da mesajların seçilmesi,
 • İlk başta göze hitap etmesi, kullanılan renkler ve görsellerin son derece dikkat çekici olması,
 • Uzun metinler yerine çok net ifadeler ile kullanıcıyı sıkmaması,
 • Mailin tasarımının genişlik olarak 680 px‘i geçmemesi,
 • Çok önemli bir içeriğe sahipse, resim yerine metin kullanılması,
 • Önemli içeriğe sahip tasarımlarda metinlerin hızlı yüklenmesi, sabırsız kullanıcıları kaçırmayacak özellikte olması,
 • Mail içerisindeki tek bir görsel boyutunun 120 KB‘ı geçmemesi,
 • Daima maili desteklemek için e-posta görülemiyorsa, belirli bir alana tıklama seçeneğine dair ibareye yer verilmesi.

Mailing Dönüşümlerini Artırmak İçin Öneriler

Dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan sonra mailing dönüşüm artırma konusu düşünüldüğü kadar zor olmayan bir durumdur. Eğer doğru uygulanırsa hem markaya değer katan, hem de müşterilere çeşitli avantajlar sağlayan mailing dönüşüm oranlarını artırmak için şu hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilir:

1. Hedef Kitleye Ürün/Hizmet Mailinin Gönderilmesi

Dönüşüm açısından belki de en önemli mail marketing tavsiye kriteri nokta atışı yapmak için hedef kitleye mail gönderilmesidir. Kullanıcıların üyelik süresi, yaşı, cinsiyeti, yaşadığı bölge, satın alma trendleri, aylık harcama tutarları ve e-posta tıklama oranları gibi pek çok faktöre göre hedef kitle belirlenmelidir. Tabii ki bu özellikler hizmet verilen sektör, ürün grubu ve kampanyalara göre şekillendiğinden, hedef kitle değişebilir.

Mail marketing çalışması yapılmadan önce amaçlar belirlenmeli ve bu amaçlar doğrultusunda uygun olan en uygun kitle ile nokta atışı yapılmalıdır. Daha sonra yukarıda belirtilen müşteri özelliklerine göre mail içerikleri tasarlanabilir.

mail-pazarlamasi-nedir

2. A/B Testi Yapılması

A/B testi, dijital pazarlama sektöründe bir özellik ya da ürünün farklı versiyonlarını kullanarak müşteri veya kullanıcıların hangisini daha çok tercih etmeye meyilli olduklarının test edilmesidir. Mail marketing konusunda A/B testi yaparken seçilecek en etkili yöntem, abonelerin iki farklı grubuna iki versiyon sunmak ve daha sonra gözlem yapmaktır. Sonuçlara ait çıkan metrikler, kullanıcı grubunun tercihlerini ortaya koyacaktır.

3. Mail Açma ve Tıklama Oranlarının Analizi

Günümüz teknolojisinde internet üzerindeki her eylem takip edilebilir bir hale gelmiştir. Böylece toplu mail araçları sayesinde müşterilerin ne tür aksiyon gösterdikleri de ölçülebilir. Bu noktada ölçülen değerler kim maili açmış, kim tıklamış, kimler artık mail almaktan sıkılmış ya da firmadan mail almak istemediği için kimler ayrılmış gibi konulardır. Bu konuların analizi için açılma oranı, tıklama oranı ve ayrılma oranı analiz edilmelidir.

Open Rate olarak da bilinen açılma oranı, gönderilen maili kimlerin açtığını gösterir. Diğer bir deyişle gelen kutusuna düşen mailin, konu satırı ile kullanıcının dikkatini çekmesi ve kişinin maili açmasının ölçülmesidir. Bunun yanında tıklama oranı (click to rate-CTR) gönderilen maile kimlerin tıkladığını yani e-bültenini kimlerin görüntülediğini ve web sitesine yönlendiğini gösterir. Bu bilgi aynı zamanda e-bültende yer alan bir ürün ya da hizmetin kullanıcının dikkatini çektiği ve daha fazla bilgi almak istediği oranını da verir.

Bunlara karşın ayrılma oranı (unsubscribe) ise mail gönderilen kişinin artık firmadan mail almak istemediği için üyeliğini sonlandırma oranını verir. Ayrılma oranı mail marketing stratejilerinde önem taşıyan bir göstergedir. Bu nedenle firmanın raporlama değerlerinde sunulan unsubscribe list, hard ve soft bounce ile feedbackloop gibi bildirimler üzerinden değerlendirilmeli ve mail gönderimleri buna göre yapılmalıdır.

4. Spam Kontrolü

E-posta spam filtreleri, içeriklerde kullanılan kelimeleri özenle inceleyen algoritmalara sahiptir. Bu nedenle tüm maillerde spam işaretlenmeye neden olan kelimeler ile ilgili ayrıntılı bilgi alınırsa, toplu mail gönderimi kapsamında gönderilen maillerin spam kutusuna düşmesi engellenir. Spam maili tetikleyen genel kelimeler “bedava, kazanan, garantili, fırsat, ücretsiz, şimdi başvur, buraya tıklayın, gelirinizi ikiye katlayın” gibi kelimelerdir. Gönderilen maillerin spam kontrol programları ile pek çok açıdan denetlenmesi bu kapsamda önemli bir husustur.

toplu-mail-gonderimi

E-posta Pazarlamasının İşletmeler İçin Avantajı

E-posta pazarlamasının işletmeler için başlıca avantajları şunlardır:

 • E-posta pazarlaması en düşük maliyetli reklam ve dijital pazarlama kanallarından biridir.
 • E-posta gönderimlerinden elde edilen veriler, müşteri profillerinin daha yakından tanınmasına imkân sağlar.
 • E-posta gönderimleri sayesinde marka bilinirliği ve müşteri sadakati ölçülebilir.
 • Müşteri segmentasyonu sayesinde kişiselleştirilmiş mailler gönderilebilir.
 • E-posta pazarlaması sayesinde çapraz satış (cross-sell) ve tamamlayıcı hizmet (upsell) adedi artırılabilir.
 • Ürün ve hizmetler ile ilgili oluşturulan anketler mailing yapılarak müşteri deneyimi kalitesi artırılabilir.
 • E-posta gönderileri kalıcıdır ve silinmediği sürece gelen kutusunda kalmaya devam eden girişimlerdir.

Bir cevap yazın