You are currently viewing Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Linux Sunucu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelişen ve değişen teknoloji dünyası bizlere pek çok sunucu seçeneği sunar. Sunucular kullanım alanlarına, işletim sistemlerine ya da hacimlerine göre çeşitlere ayrılır. Günümüzde bir iş, sistem, ağ yönetimi, web servisleri ve veri tabanı yönetimi için sunuculara ihtiyaç duyulmaktadır. Sunucu seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmak ve ihtiyacınıza uygun en yüksek performanslı sunucuyu seçmek büyük önem taşır.

Örneğin, bireysel kullanım için yüksek hacimli sunucular önerilmez ya da e ticaret sayfası gibi çoklu kullanıcı ve yüksek veri kapasiteli profesyonel kullanımlarda bireysel kullanıma uygun sunucular bir çözüm olamaz. Seçeceğiniz sunucunun teknik özellikleri, hızı ve maliyeti yapacağınız işe uygunluk göstermelidir. Sunucu seçerken, kullanım alanını belirlemek de önemlidir.

linux-sunucu

Kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösteren sunucular içerisinden, sizin için en uygununu seçmeniz başlangıç için iyi bir adımdır. Sunucular arasında en dikkat çekicisi Linux sunuculardır. Pek çok özelliği ile diğer sunuculara göre avantaj sağlar. Kullanım yaygınlığı da yine sunucuyu kullanırken karşılaşabileceğiniz uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırır. Linux sunucuların, ücretsiz olan Linux işletim sistemini kullanmalarından dolayı maliyetleri diğer sunuculara göre daha düşüktür.

Ancak Linux sunucunun sağladığı avantaj sadece maliyetle kalmaz, performans açısından da pek çok kullanım alanında diğerlerine göre daha yüksek performans sağlar. Linux sunucu seçimi yapmadan önce, sunucunun temel özellikleri hakkında bilgi edinmekte fayda var.

linux-server-almak

Kullanılan işletim sisteminden, verimlilik performansına, kullanım süresinden çevrim içi-çevrimdışı sürelerine, depolama alanlarından teknik destek özelliklerine derinlemesine bir araştırma sürecinden sonra en uygun Linux sunucuyu seçmek gerekir. Aksi takdirde ihtiyacınızla ilgili yaşayacağınız uyumsuzluk sorunu bütçenize zarar vereceği gibi işinizi de sekteye uğratabilir.

Linux Sunucu Nedir?

Linux sunucu yani bir diğer tabir ile Linux serverlar, Linux işletim sistemi olarak bilinen (OS) işletim sistemlerinin bir çeşididir. Bu sunucular, sistem ve ağ yönetimi, web hizmetleri ve veri tabanı yönetimi gibi günümüzün olmazsa olmaz hizmetlerinin sağlanması için geliştirilmiştir. Bu iş alanlarının artan ve değişen gereksinimleri göz önünde bulundurularak ortaya çıkan Linux serverlar, kullanıcı dostu olmasının yanında diğer sunucularla kıyaslandığından pek çok özelliği ile öne çıkmaktadır.

linux-server-nedir

Linux sunucuları, güvenlik, tutarlılık ve esneklik bakımından pek çok sunucu işletim sistemleri tarafından tercih edilmektedir. Bunların en yaygın örnekleri CentOS, Ubuntu Sunucusu, Gentoo, Debian olarak sayılabilir. Linux sunucunun tercih edilmesinin bir diğer özelliği de grafiksel bir kullanıcı arayüzüne gerek duymamasıdır. Bu özelliği ile tüm komutlarınızı kendi sistemi üzerinden çalıştırabilir ve maksimum sistem performansı elde edebilirsiniz.

Linux sunucu satın alırken, sunucu performansı, donanımları ve projenize olan uyumluluğunu kontrol etmeniz ve Linux sunucu seçimini bu kriterlere göre yapmanız gerekmektedir. Sunucu seçimi yaparken, Linux server hizmeti veren firmaları araştırmanızı öneririz. Servis satın alma öncesi ve sonrası hizmet ve teknik destek hakkında bilgi almanız da ihtiyacınız olan en doğru Linux sunucuyu bulmanızı kolaylaştıracaktır.

linux-server-ozellikleri

Linux Sunucuların Faydaları Nelerdir?

Linux sunucu, performans ve yazılımı ile size pek çok fayda sağlar. Diğer server sağlayıcılarına oranla, profesyonel iş yapımına uygun olduğu gibi şahsi kullanım için de yüksek performans sağlar. Özellikle tüm ihtimallere karşın geliştirilmiş güvenliği sayesinde olası siber saldırılara ya da virüslere karşı datalarınız güvende olurAçık kaynak olması da sunucuyu işinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilme imkânı verir. Bu da kullanım kolaylığının yanı sıra verimliliğin artışına da katkı sağlar.

Linux sunucu alternatifleri diğer sunucularla karşılaştırıldığından pek çok özelliği ile kullanıcılar için daha avantajlıdır. Linux sunucuların faydalarını; kararlılık, verimlilik, güvenlik, ağ oluşturma, esneklik, teknik destek, çoklu görev, çevrim içi güncelleme, serbest kaynak kodları olarak sıralayabiliriz. Sayılan bu özelliklerin bir kısmı diğer sunucular tarafından da sağlansa da Linux sunucular eşsiz özellikleri ile kıyaslarda her zaman daha avantajlı konumdadır. Linux sunucuların özelliklerinin size sağlayacağı faydaları birlikte inceleyelim.

linux-sunucu
  • Kararlılık: Linux sunucu verimliliğin korunması için belirli aralıklarda periyodik olarak yeniden başlatmaya ihtiyaç duymaz. Sistemlerin doğru şekilde yapılandırılması halinde sistem kapatılana kadar çalıştırılabilir. Donanım arızası söz konusu olduğunda, sistemi yeniden yapılandırmak gerekebilir.
  • Verimlilik: Linux sunucu, ağlarda ve sunucularda sunduğu yüksek ve tutarlı performansı ile diğer sunucu seçeneklerine oranla daha verimlidir. Bu performansı sayesinde büyük kullanıcıların hacmine de uygundur. Verimlilik özelliği sizlere performans alanında ciddi fayda sağlayacaktır.
  • Güvenlik: Güvenlik konusu sunucu seçerken en çok dikkat etmeniz konuların başında gelir. İşlerinizin yanı sıra bilgilerinizin güvenliği de dijital dünyada hayati önem taşır. Linux sunucu geliştirilmiş güvenlik teknolojisi ile verilerinizi güvende tutar istenmeyen erişimleri önler.
  • Ağ Oluşturma: Linux sunucu diğer sunuculara oranla daha çok ağ oluşturma faydası sağlar. İhtiyacınız olan sayıda ağ oluşturup yönetebilirsiniz. Linux sunucunun ağ oluşturma faydası güvenli olmanın yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz sayıda uygulamaya göre özelleştirilebilir.
  • Esneklik: Linux sunucuların en önemli ve diğer sunucularda bulunmayan özelliği açık kaynak olmasıdır. Bu özelliği sayesinde kaynak kodu tüm kullanıcılar tarafından kolayca kullanılabilir. Bu da kullanıcılara ihtiyaçlarına göre özelleştirme imkânı sağlar.
  • Teknik Destek: Linux sunucu, mevcut olan en iyi desteği verir. Geliştirici topluluklar tarafından kullanılmasının yanı sıra çeşitli danışman ve ticari dağıtıcılar tarafından da kullanılmaktadır. Bu nedenle ihtiyacınız olan teknik destek en hızlı şekilde sağlanır.
  • Çoklu Görev: Çoklu görev faydası sayesinde birden fazla program ve görevi çalıştırabilir, işlemlerinizi  tek sunucu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu fayda ile her görev için yeni bir sunucu tanımlamak zorunda kalmadan, hızlıca verilerinizi depolayabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.
  • Çevrim İçi Güncelleme: Linux sunucularda güncelleme yapmak için sistemi çevrimdışına almanız gerekmez. Tüm güncellemeler çevrim içiyken yapılabilir. Bu özelliğin yanı sıra Linux sunucular bazen hataları düzeltmek ve güncellemeleri sonuçlandırmak için seyrek olarak yeniden başlatma ihtiyacı duyar.
  • Serbestçe Dağıtılmış Kaynak Kodu: Linux sunucu pek çok geliştirici tarafından kaynak kodu bakımından incelenmektedir. Bu incelemeler sonucu verimlilik her zaman artış göstermektedir. Verimliğin yüksek olması ise hataların giderilmesi konusunda ve güvenliğin maksimum düzeyde tutulmasını sağlar. 
linux-server-guvenlik

Linux Sunucu ile Verileriniz ve Bilgileriniz Her Zaman Güvende

Linux sunucu size üst düzey güvenlik sağlar. Katmanlı ve oldukça verimli oluşturulmuş güvenlik duvarları, dosya erişimleri için belirlenmiş çok yönlü izin sistemleri ve teknolojinin son imkanları ile oluşturulmuş siber saldırı önlemleri ile istenmeyen erişimleri önler, virüs girişlerinin önüne geçer. Bilgileriniz ve verileriniz Linux serverlarda güvende kalır.

Bu özelliği sayesinde olası saldırı ve virüs durumlarında ortaya çıkabilecek krizlerin önüne geçer. Güvenlik özelliği ile sadece bilgi ve verilerinizi değil aynı zamanda kişisel bilgilerin ele geçirilmesi durumunda ortaya çıkacak Kişisel Verilerin Korunma Kanunu gerekçesiyle doğabilecek hukuki sonuçlar neticesinde oluşabilecek itibar ve para kaybının da önüne geçerek sizi ve şirketinizi korur.

linux-server-satin-al

Tüm bu faydaları ile Linux sunucu, pek çok sektörden kullanıcıların tercihi olmaktadır. Siz de Linux sunucu arayışındaysanız, Linux sunucu alırken firmanın bu faydaları size sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz. Teknoloji çağı olarak nitelendirilen günümüz dünyasında hız, performans ve güvenlik her şey demektir.

Linux sunucular da bu konuda diğer sunuculara oranla maksimum verimliliği kullanıcılarına sunar. İster kişisel kullanım ister profesyonel kullanımlarda Linux sunucu seçenekleri tüm ihtiyaçlara cevap vererek, sunucu ihtiyacınızı karşılar.

Bir cevap yazın